MENI

Kazneni poeni, prekršaji i kazne po novom ZOBS

Kazneni poeni, kao jedna od najvećih novina koje predviđa Zakon o bezbednosti saobraćaja, primenjuju se od 1.januara ove godine. Kazneni bodovi vodiće se u bazi podataka u mestu u kome je izdata vozačka dozvola, a maksimalan broj negativnih poena koje vozač može da sakupi je 18. U tom slučaju se protiv vozača pokreće upravni postupak i on privremeno ostaje bez vozačke dozvole.

Kada vozač sakupi 18 kaznenih poena i dobije presudu o zabrani upravljanja, moraće prvo da plati novčane kazne za sve prekršaje koje je počinio, a zatim da izdrži i zaštitnu meru, koju određuje sud. Nakon toga, po novom Zakonu, neće biti dozvoljeno upravljanje vozilom još 90 dana, da bi potom usledio lekarski pregled, zatim predavanja u Agenciji za bezbednost u saobraćaju i na kraju polaganje stručnog ispita iz unapređenja znanja iz bezbednosti saobraćaja. Tek nakon toga, moći će da mu se vrati vozačka dozvola.

Negativni poeni za saobraćajne prekršaje poništavaju se posle dve godine, ukoliko se u tom roku ne napravi isti prekršaj, ali u evidenciji ostaju svi kazneni poeni koji se eventualno dobiju u međuvremenu.

Vozačima koji su privremeno ostali bez dozvole zbog sakupljenih 18 negativnih bodova, prag do novog gubitka dozvole, smanjen je za tri poena, pa će se tako dozvola gubiti sa 15 negativnih poena, sledeći put sa 12 itd.

Pored novih pravila stižu nove cene kazni, tako da minimalna novčana kazna sada iznosi 3.000 din, maksimalna novčana kazna iznosi čak 50.000 dok je za određene prekršaje obavezan i zatvor.

2 poena Dva kaznena poena dobijaće se za najlakše saobraćajne prekršaje.
Pogledajte sve prekršaje (ukupno 42) za koje se oduzimaju 2 poena.
3 poena Tri kaznena poena dobijaće se za prekršaje poput neprilagođene brzine i nepoštovanje prvenstva na raskrsnici. Pogledajte sve prekršaje (ukupno 10) za koje se oduzimaju 3 poena.

4 poena

Četri kaznena poena dobijaće se za prekršaje nastale usled neodgovornog i netolerantnog ponašanja prema ostalim učesnicima u saobraćaju, a pre svega prema pešacima.
Pogledajte sve prekršaje (ukupno 13) za koje se oduzimaju 4 poena.
5 poena Pet kaznena poena dobijaće se za prekršaje nastale kao posledica nemarnosti ili odsustva saobraćajne kulture. Pogledajte sve prekršaje (ukupno 8) za koje se oduzimaju 5 poena.
6 poena Šest kaznena poena dobijaće se za prekršaje do kojih uglavnom dolazi zbog bezobrazluka i drskosti vozača. Pogledajte sve prekršaje (ukupno 34) za koje se oduzimaju 6 poena.
7 poena Sedam kaznena poena dobijaće se usled neprilagođene brzine.
Pogledajte sve prekršaje (ukupno 5) za koje se oduzimaju 7 poena.
8-12 poena Od osam do dvanaest  kaznena poena dobijaće se za saobraćajne prekršaje koji su opasni po život. Pogledajte sve prekršaje (ukupno 5) za koje se oduzimaju 8-12 poena.
14 poena i zatvor Četrnaest kaznena poena dobijaće se za teške saobraćajne prekršaje za koje neće moći da se plati kazna već će se morati ići u zatvor. Pogledajte sve prekršaje (ukupno 14) za koje se oduzimaju 14 poena.
15 poena Petnaest kaznena poena dobijaće se za saobraćajne prekršaje koji okarakterišu kao nasilnička vožnja. Pogledajte sve prekršaje (ukupno 1) za koje se oduzimaju 15 poena.


Kazne se ne plaćaju na licu mesta, nego se od policajca dobija uplatnica koju će vozač morati da uplati u banci ili pošti u roku od 8 dana. Usuprotno, ide se kod sudije za prekršaje i sledi mu veća kazna, ako ne dokaže da nije kriv. Član 322 novog Zakona, kaže da se policijski zapisnik o izvršenoj kontroli učesnika u saobraćaju na sudu tretira kao dokaz, pa okrivljenom preostaje da se brani izjavama svedoka ili drugim dokazima, ali konačnu odluku donosi sudija.

Kaznene poene ne izriče niti određuje policajac, već ih na osnovu prijave, utvrđuje i izriče sudija.

Kada vozač vozila kojim je počinjen prekrašaj nije identifikovan, odgovoran je njegov vlasik, odnosno korisnik i moraće da plati novčanu kaznu od 6.000 do 20.000 dinara, a ako je prekršajem izazvana nezgoda ili ugrožena bezbednost, kazna je od 10.000 do 40.000 dinara ili do 45 dana zatvora.

Vozači koji ugrožavaju druge učesnike u saobraćaju rizičnim preticanjem više vozila preko pune linije, prelaskom na crveno svetlo i sl., na osnovu prijave policajca ili video zapisa idu kod sudije za prekršaje, koji utvrdjuje činjenice i sudi o tome da li se vozač ponašao nasilnički.


Pogledaj ostale vesti