MENI

Agresivna vožnja u Srbiji

Anketa na sajtu: polovniautomobili.com
Trajanje ankete: 28.01.2011. – 05.02.2011.
Ispitanici: svi posetioci sajta polovniautomobili.com
Broj ispitanika: 10.004

Kako bi se utvrdilo koji su najveći problemi vozača u Srbiji i na koji način oni reaguju kada se susretnu sa njima, sajt polovniautomobili.com sproveo je istraživanje o agresivnoj vožnji na našim putevima.

Ukoliko ne poštujete saobraćajne propise – predstavljate opasnost u saobraćaju

Najveći broj učesnika u istraživanju kao najopasniji oblik ponašanja u saobraćaju naveo je nepoštovanje saobraćajnih propisa i prolazak na crveno svetlo (29% ispitanika), kao i nasilničku vožnju - vozači koji su u žurbi, nestrpljivi ili negde kasne (26% ispitanika).

Skoro svaki šesti ispitanik smatra da je najopasniji oblik ponašanja kada se vozač naglo prestroji ili “iseče” drugo vozilo, bez ikakve signalizacije, dok svaki sedmi ispitanik smatra da je najveća opasnost prebrza vožnja.

Svega 5% ispitanika misli da je opasan oblik ponašanja vozača prespora vožnja u najbržoj traci. Obilaženje kolone putem zaustavne trake ili trake suprotnog pravca kao opasan vid ponašanja smatra 4% ispitanika, a nepoštovanje prvenstva prolaza 3% ispitanika. Samo 2% učesnika istraživanja za najopasniji oblik ponašanja smatra držanje kratkog rastojanja između dva vozila u pokretu.

Žene se plaše nasilničke vožnje, a muškarci nepoštovanja saobraćajnih propisa

Za najveći broj žena najopasnija je nasilnička vožnja - vozači koji su u žurbi, nestrpljivi ili negde kasne, dok je za muškarce to nepoštovanje saobraćajnih propisa i prolazak na crveno svetlo.

Stavovi o opasnom ponašanju u saobraćaju zavise i od starosti ispitanika. Tako, na primer, najveći broj ispitanika starosne dobi između 18 i 35 godina smatra da je najveća opasnost nepoštovanje saobraćajnih propisa i prolazak na crveno svetlo. Nešto stariji ispitanici (osobe koje imaju između 36 i 45 godina) smatraju da su podjednako najveće opasnosti nepoštovanje saobraćajnih propisa i prolazak na crveno svetlo i nasilnička vožnja - vozači koji su u žurbi, nestrpljivi ili negde kasne. Nasilnička vožnja - vozači koji su u žurbi, nestrpljivi ili negde kasne odgovor je koji je dobio najveću naklonost od strane ispitanika između 46 i 65 godina. Zanimljiv je podatak da najveći broj ispitanika starosne dobi preko 65 godina za najveću pretnju u saobraćaju smatra presporu vožnju u najbržoj traci.

Ukoliko posmatramo učestalost ovih vrsta ponašanja, većina ispitanika (čak 65%) susreće se sa njima svakodnevno. Sa opasnim ponašanjima u saobraćaju oko 22% učesnika susreće se nekoliko puta nedeljno. Ostatak ispitanika (13%) sa ovakvim vidom ponašanja susreće se jednom nedeljno, dva do tri puta mesečno, jednom mesečno ili ređe od jednom mesečno.

 

  

Opasnost najviše vreba na gradskim ulicama

Većina ispitanika sa navedenim opasnostima susreće se na gradskim ulicama (oko 71%) gde provodi i najviše vremena u vožnji. Sa druge strane, svaki peti ispitanik sa nekim od opasnih vidova ponašanja susreće se na magistralnim putevima. Sporedni putevi su mesto na kojem se oko 4% ispitanika susretalo sa agresivnom vožnjom, na autoputu njih 3,6%, na parkinzima (0,4%), a na drugim mestima 1,1% ispitanika.

 

Za agresivnu vožnju ne postoji idealno vreme

Na osnovu odgovora ispitanika može se zaključiti da na agresivnost i ponašanje vozača ne utiče doba dana. Tako je većina ispitanika (62% učesnika) odgovorila da nema pravila u koje doba dana se susreću sa agresivnom vožnjom. Ipak, agresivna vožnja najčešće se može uvideti popodne kada su veće gužve u saobraćaju. Tada svaki šesti ispitanik postaje svedok agresivne vožnje. Nešto manje agresivnosti može se primetiti uveče, kada se svega 9% ispitanika susreće sa ovim oblikom ponašanja, potom u podne (oko 6% ispitanika), dok se najmanje može primetiti kasno noću (svega 4% ispitanika) i ujutro (svega 3%).

 

Mobilni telefon najlošija navika vozača

Svaki drugi ispitanik smatra da je najlošija navika vozača razgovor mobilnim telefonom tokom vožnje. Nepoštovanje saobraćajnih znakova problem je za 24% ispitanika, koji su primetili ovu lošu naviku kod drugih vozača, kao i nepoštovanje pešaka u saobraćaju (12%). Svaki deseti ispitanik kao lošu naviku naveo je blokiranje vozila na parkingu. Mali broj ispitanika (6%) primetio je da je drugim vozačima pažnja usmerena na neku drugu aktivnost poput čitanja novina ili šminkanja. Najmanje primećene loše navike su vožnja mlađih osoba na prednjem sedištu (2%) i vožnja bez vozačke dozvole (1%).

Posebno je poražavajući podatak da se čak 81% ispitanika sa ovim lošim navikama susreće svakodnevno, dok se preostalih 19% ispitanika sa ovim lošim navikama susreće nešto ređe.

Auto sirena spas u vožnji

Skoro svaki treći ispitanik kada naiđe na nepristojnu ili neprimerenu vožnju trubi sirenom vozaču koji ugrožava saobraćaj. Mnogi (30% ispitanika) ne urade ništa jer se nastoje fokusirati na svoju vožnju. Sa druge strane, svaki peti ispitanik burno reaguje uz psovke upućene vozaču koji ugrožava saobraćaj. Mali broj ispitanika (3%) ne uradi ništa jer se plaši reakcije vozača koji pravi prekršaj, dok neki reaguju presecanjem puta, izlaskom iz auta spremni da se čak i fizički rasprave (3%). Najmanje je ispitanika koji nepristojno gestikuliraju ka vozaču (2%), ali ima i onih koji reaguju na sve navedene načine (8% ispitanika).

 

Žene ne reaguju, muškarci trube

Ukoliko gledamo kako pol vozača utiče na reakciju, možemo da zaključimo da su žene u tom pogledu mirnije. Skoro svaka treća žena ne obraća pažnju i nastoji se fokusirati na vožnju, dok 28% žena reaguje tako što trubi vozaču koji je ugrožava. Da nežniji pol nije potpuno miran kada se nađe u sukobu tokom vožnje pokazuje podatak da 17% njih burno reaguje uz psovke. Neke žene (9%) ne urade ništa jer se plaše reakcije vozača koji prave prekršaj. Ima i hrabrih žena koje čak presecaju put, izlaze iz auta i žele fizički da se rasprave sa drugim vozačem, međutim njih je svega 3%. Samo 1% njih nepristojno gestikulira vozaču, dok 8% koristi sve načine reagovanja.

Sa druge strane, muškarci se najčešće opredeljuju za trubu kao sredstvo reagovanja na nepristojnu ili neprimerenu vožnju i na to se odlučuje skoro svaki treći. Neki od njih ne reaguju i nastoje da se fokusiraju na vožnju (29%) dok svaki peti ispitanik burno reaguje uz psovke. Oko 8% ispitanika ne bira način na koji će da odreaguje, pa koristi svaki od navedenih. Mali broj muških vozača je spreman na fizičku raspravu (3%), dok neki čak ne urade ništa jer se plaše reakcije vozača koji vrši prekršaj (3%). Za nepristojno gestikuliranje ka vozaču se odlučuje svega 2% muških vozača.

Kamere radi suzbijanja neprimerene vožnje

Najbolji način da se umanje opasnosti koje donosi agresivna vožnja jeste veća upotreba sigurnosnih kamera na svim glavnim putevima. To smatra skoro svaki treći ispitanik, dok 28% vozača smatra da bi rešenju ovog problema najviše doprinele medijske kampanje. Strožije kažnjavanje agresivnih vozača rešenje je za svakog četvrtog ispitanika, a 16% njih smatra da bi veće prisustvo saobraćajnih policajaca doprinelo poboljšanju situacije na putevima.

Podaci o učesnicima

Većina učesnika u ovom istraživanju (92%) poseduju automobil, dok ga 8% njih nema.

 

97% ispitanika je muškog roda, dok je 3% odgovora dobijeno od strane lepšeg pola.

 

 


Pogledaj ostale vesti