MENI

Kako popraviti štetu od grada?

Iako na prvi pogled oštećenja od leda deluju kataklizmično, postoje razne metode popravke, pa ni troškovi vraćanja u prvobitno stanje ne moraju da budu veći od vrednosti automobila. 

Ove godine svedočimo brojnim olujama sa gradom. Neočekivani led iz neba mnogim vozačima je zagorčao život. Nakon što se oblaci raziđu, na haubi i krovu ostaju brojni krateri, veći ili manji, u zavisnosti od veličine grada i debljine/kvaliteta lima.

Mogu li ova oštećenja uopšte da se poprave tako da automobil bude kao pre? Mogu, i to je potrebno uraditi što pre ukoliko su oštećenja ozbiljnija, pošto će na tom mestu brzo doći do korozije.

Kada je hauba u pitanju, ponekad se više isplati kupiti novu, ali i to zavisi od mnogo faktora - stepena oštećenja, starosti vozila, dostupnosti i cene zamenskog dela, itd.

Metode popravke

Postoji više načina da se vozilo dovede u prvobitno stanje. Neka od njih zahtevaju farbanje, druga ne, ali najvažniji su sledeći faktori:

- mesto oštećenja
- težina oštećenja
- metoda koju majstor izabere
- stručnost majstora

Masiranje karoserije

Ovo je najsavremenija metoda sa brojnim prednostima. Alati koji se koriste mogu da dopru i do najskrivenijih mesta. Naknadno farbanje obično nije potrebno, osim ukoliko nije reč o težem oštećenju.

Nažalost, ova metoda nije jeftina, pošto zahteva mnogo vremena, obučene majstore i poseban alat. Broj servisa koji se bave ovom vrstom popravke nije veliki.

Na slici ispod možete da vidite kako izgleda alat za masiranje. On se uvlači sa donje strane lima i zatim sledi masaža, tj. vraćanje ulubljenja u prvobitno stanje. Ponekad je potrebna i dodatna intervencija. Ozbiljnija oštećenja mogu samo da se ublaže ovom metodom.



Lepljenje

Ova metoda se obično primenjuje na mestima gde nije moguć pristup iznutra. Koristi se lepak koji ne oštećuje lak. Tzv. čep se lepi na centar kratera i zatim snažno „izvlači“ (posebnim alatom).

U zavisnosti od vrste oštećenja, ponekad će biti potrebna dodatna intervencija.

Punktovanje

Suština je gotovo ista kao kod lepljenja, samo što se ne koristi lepak već se posebna ekektroda zavari za lim, nakon čega sledi oštro izvlačenje kako bi se lim ispravio. Naravno, ova metoda se uglavnom koristi kod većih oštećenja.

Peglanje

Peglanje čekićem je i dalje kod mnogih osnovna metoda. Prednost je to što može da se popravi i najteže oštećenje, ali gotovo uvek dolazi do oštećenja laka, pa treba investirati u farbanje. Tzv. kašika se postavlja sa donje strane površine, a odozgo se udara čekićem.

Indukcija

Poseban uređaj indukcijom greje deformisan deo i vraća ga u početno stanje. Objašnjavanje principa same indukcije suviše bi dugo trajalo, te nećemo ulaziti u tu priču. Ostaćemo na tome da se grejanjem i hlađenjem lim vraća u prvobitni položaj.

„Uradi sam“ rešenja

Na internetu možete naći razna uputstva za samostalnu popravku oštećenja od grada. Obično je reč o zagrevanju lima fenom, nakon čega sledi hlađenje suvim ledom ili tečnim ugljen-dioksidom.

Efikasnost ove metode zavisi od mnogo faktora, a postoji i mogućnost da napravite još veću štetu. Ukoliko planirate da sami da se time bavite, prvo se dobro upoznajte sa procedurom.

Prevencija

Naravno, najbolje je držati auto u garaži, ali mali broj vozača ima taj luksuz. Stoga je možda pametno da u automobilu uvek držite neko ćebe ili ceradu, pa ako posumnjate da može doći do oluje sa gradom, da na vreme pokrijete auto.

A možete i ovako
 



Autor: Tim sajta Polovni automobili


Pogledaj ostale vesti