MENI

Pančevački most – ubica trapova i bubrega

Kada prelazite sa leve na desnu obalu Dunava preko Pančevačkog mosta, očekuje vas snažan udar prilikom naletanja na jedan od češljeva (stručni termin je dilataciona spojnica) koji spajajaju dve sekcije kolovoza među kojima postoji ozbiljna razlika u visini. Pitali smo nadležne da li se i kada planira popravka.

Pančevački most je danas bezbedan, bar kako tvrde nadležni, ali je 2006. godine projektant za čelične konstrukcije mostova, Siniša Mihajlović iz CIP-a, upozoravao da je rđa zahvatila veliki deo konstrukcije i da je zaista neophodno hitno reagovati. Most je nakon toga bio sređivan u nekoliko faza, mada kompletna sanacija nije nikada završena.

Ako smatrate sebe pravim avanturistom, pređite „pančevac“ pešice ili biciklom. Napomena – vožnja biciklom je dozvoljena isključivo po pešačkoj stazi! Tako ćete imati dovoljno vremena da osmotrite u kakvom su stanju ograda, stubovi, češljevi i slično.

Osetićete i da se most ljulja, ali to je potpuno normalno, koliko god bilo zastrašujuće kada prvi put osetite kako vam tlo izmiče pod nogama, naročito ako imate sreće da prisustvujete prelasku voza preko mosta.

Gde se nalazi češalj-ubica

Upravo ovde - kliknite na ovaj link i videćete tačnu lokaciju (Google Street View), a kursorima na tastaturi ili mišem imate mogućnost da se približavate ili udaljavate, idete napred ili nazad, okrećete se i slično. Tako možete da pogledate ceo most ukoliko ne želite da pešačite preko njega.

Kao da naletite na omanji ivičnjak

Tako mnogi vozači opisuju udar kada pređu preko tog spoja na mostu, mada treba imati u vidu da „doživljaj“ zavisi od više faktora:

  1. Dimenzije guma – niskoprofilne gume imaju čvršće bokove i pumpaju se na viši pritisak, pa se udar mnogo direktnije prenosi na ostatak automobila
  2. Tip i „tvrdoća“ oslanjanja – neki automobili imaju tvrđe, neki mekše i udobnije vešanje.

Međutim, bez obzira na to kakve gume i vešanje ima, nijedno serijsko putničko vozilo nije predviđeno da trpi prelaske preko takvih anomalija na putu, naročito ako se to dešava svakodnevno, mesecima i godinama...

Kakva oštećenja nastaju zbog toga?

Zavisi od vrste i postavke vešanja, dimenzija pneumatika i brzine kretanja. Uglavnom, ovako snažni udarci utiču na ubrzano trošenje svih elemenata oslanjanja, što ne samo da vlasnicima zavlači ruku u novčanik, već i direktno utiče na bezbednost u saobraćaju.

Ako vam zbog svakodnevnog prelaska Pančevačkog mosta ubrzano stradaju amortizeri, ramena, spone, ležajevi i sve ostalo, automobil počinje da se ponaša nepredvidivo u krivinama, pri oštrijim manevrima, kao što je npr. izbegavanje iznenadne prepreke, a ako pritom i kočite, pojavljuje se savršen scenario za potpuni gubitak kontrole.

Ne kočite prilikom prelaska češlja-ubice!

Mnogi prelaze most velikom brzinom, a kada naiđu na češalj, tu počnu da koče i praktično ga kočeći pređu, smatrajući da su tako ublažili štetu. Time u stvari prave veliku grešku – kada kočite, težina vozila se prebacuje na prednju osovinu, pa prednjim gumama i elementima vešanja činite medveđu uslugu.

Takođe, bolje je pustiti točkove da se slobodno „prekotrljaju“ preko prepreke bez kočenja. Dakle, kočite do samog češlja, a onda pustite kočnicu. Pre početka kočenja bacite pogled u retrovizor, da vas ne „raznese“ neki automobil čiji vozač ne očekuje da ćete tu usporiti.

Potpuni kolaps kada padne kiša

Na Pančevačkom mostu, u blizini češlja-ubice, sa obe strane mosta, postoji ulegnuta deonica u kojoj se skuplja velika količina vode. Na sreću, mnogi vozači znaju za taj problem, pa na vreme uspore – gotovo do zaustavljanja i onda lagano pređu taj deo.

Međutim, kada naleti neko ko nije upoznat sa ćudima „pančevca“, napraviće pravi cunami i sebe ozbiljno dovesti u opasnost da sleti s kolovoza. Sreća u nesreći je što je upravo zbog tog jezerceta na mostu uglavnom gužva, pa „neupoznati“ nemaju ni gde da se zalete.

Prilagođavanje uslovima na putu

Teoretski, kakav god da je put, vozač treba da se prilagodi uslovima na putu i da vozi odgovarajućom, bezbednom brzinom. Međutim, kada objekat od vitalnog značaja za Beograd i Srbiju decenijama stoji zanemaren, to ne može da se nazove „uslovom na putu“, već nebrigom države.

Da li će i kada biti popravljen Pančevački most?

Postavili smo ovo pitanje preduzeću „Putevi Srbije“, nadležnom za Pančevački most. Odgovor glasi:

„JP „Putevi Srbije“ je dalo nalog stručnoj službi i nadzornom organu koji održava predmetnu deonicu puta da pronađu optimalno rešenje za problem dilatacije na Pančevačkom mostu, tako da očekujemo da će u dogledno vreme taj problem biti rešen“.

Psi laju, mostovi propadaju...

Vozači s leve obale Dunava koji svakodnevno prelaze Pančevački most nisu suviše optimistični. Jedan od njih, koji je želeo da ostane anoniman, kaže:

„Uopšte ne očekujem da će popraviti Pančevački most. Uništavamo kola kada vozimo preko njega i to je to. Svaki dan čekam da vidim neku nesreću, pošto neki na tom mestu naglo usporavaju, a drugi to uopšte ne očekuju, pa je rizik od lančanih sudara zaista veliki.

Ne bih da se bavim teorijama zavere, ali interesuje me zašto nikada nije završena treća faza sanacije? Nema novca da se obnovi most koji u Beogradu povezuje levu i desnu obalu Dunava?“.

Kako izgleda most

Kliknite na linkove da biste videli most:

  1. Pogled na most odozdo
  2. Stubovi su malo zarđali, ali ja bih proterao autobus tuda…
  3. Odozdo je sve lepo ofarbano
  4. Jaki su to stubovi, izdržaće on još 100 godina
  5. Železnički deo je ofarban, ali ovaj za kola ipak ima malo rđe…

Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti