MENI

Vozovi ubice ili nepažljivi vozači?

Sudarili se voz i autobus prošle nedelje – 24 povređenih. Srećom, niko nije poginuo, ali lako je moglo da dođe i do toga. Ovakve stvari se relativno često dešavaju. Ko je kriv? Bahati vozači, neobezbeđeni i nepregledni pružni prelazi ili mašinovođe?

Da li svaki pružni prelaz treba da ima rampu?

Ne – rampe na pružnim prelazima nisu obavezne ni u Srbiji, ni u Evropi.

Zašto rampe nisu obavezne na svim pružnim prelazima?

Zato što pružnih prelaza ima mnogo i trebalo bi zaista mnogo novca da se svi pokriju rampama. Na stranu finansijski momenat, ukrštanje puta i pruge može da se posmatra kao klasična raskrsnica.

Iako je na semaforu zeleno, trebalo bi da krajičkom oka osmotrimo hoće li neki ludak s boka proleteti kroz crveno i pretvoriti nas u invalida u deliću sekunde. Tako i na pružnom prelazu treba usporiti i uprkos podignutoj rampi baciti pogled levo i desno, kako nas džinovska čelična zmija teška nekoliko stotina tona ne bi smrskala.

Zašto se dešavaju nesreće na prelazima sa rampom?

Čest prizor na pružnim prelazima – rampe su spuštene, a nestrpljivi vozači se provlače između njih, pošto ne žele da čekaju da voz prođe. Pravdaju se time da se rampe spuštaju dok je voz još veoma daleko, pa moraju da čekaju po deset i više minuta.

Onima koji često čekaju, takvo ponašanje lako pređe u naviku, za sobom „povuku“ i druge vozače, a onda u jednom trenutku naleti voz...

Ne verujte rampama!

Čak i ako je rampa podignuta, postoji mogućnost da vozi iznenada naleti. Jednostavno, možda je rampa pokvarena ili je neko namerno uništio sistem za podizanje/spuštanje (o tome ćemo kasnije).

Upravo zbog takvih situacija postoji znak STOP, čije je značenje kristalno jasno. Ovaj znak, ipak, u Srbiji malo ko poštuje, pa vozači prelaze prugu čak i bez usporavanja. Istina, moguće je da je neko ukrao i znak STOP i druge znakove...

Ponavljamo – podignuta rampa ne znači da je bezbedno da pređete preko pruge!

Zaustavite se ili bar usporite i osmotrite prugu, bez obzira što je rampa podignuta. Kao što smo rekli, nije retkost da rampa bude pokvarena, zajedno sa svetlosnom/zvučnom signalizacijom ili namerno uništena.

Zašto se kvare rampe?

Možda su stare, nisu dobro održavane, itd.  Međutim, činjenica je i da često dolazi do krađe na pružnim prelazima, odakle lopovi uzimaju sve što može da se proda – kablove (bakar je skup), releje, prekidače, itd. Kradu se i znakovi koji upozoravaju na približavanje pružnom prelazu.

Može li da se spreči krađa opreme sa pružnih prelaza?

Naravno, samo je potrebno da nadležni donesu zakon kojim bi se ovakva krađa smatrala terorističkim činom sa ciljem da se izazove smrt građana i onesposobi železnička infrastruktura Srbije. Takođe, potrebno je osnovati posebnu policijsku jedinicu koja će se baviti isključivo ovim problemom, a koja će pored nadgledanja pružnih prelaza aktivnim radom pronalaziti i otpade koji su spremni da otkupe ukradenu opremu.

Kada prvih nekoliko osoba bude osuđeno na po 15-20 godina zatvora, sigurni smo da će svi drugi potencijalni lopovi shvatiti da se takva krađa definitivno ne isplati.

Nije samo krađa problem – već i namerno ili nenamerno uništavanje

Ovo su snimci sa kamere na pružnom prelazu u Batajnici. Tu možete da vidite razne situacije, od pijanih „mangupa“ koji noću lome rampe i znakove, preko kamiona koji se provlače u zadnji čas i lome rampe, do roditelja koji vode decu preko pruge iako voz samo što nije naišao...

Preporučujemo da pogledate od početka do kraja – biće vam jasno zašto se dešava toliko pogibija na pružnim prelazima.

Kako se voz „ponaša“ na pružnom prelazu sa pokvarenom rampom?

Kada voz stigne do ukrštanja sa putem, a mašinovođa je pre toga bio obavešten da su rampa i signalizacija pokvareni, on mora da zaustavi voz uz blagovremeno zvučno upozorenje sirenom, da se uveri da može bezbedno da pređe i da zatim polako nastavi put. To su potvrdili i u „Železnicama Srbije“.

Ne, ovo nije šala. Pogledajte sledeći video snimak, u kojem vidimo kako to izgleda u praksi, iz pozicije mašinovođe:

YouTube je pun snimaka na kojima se vidi kako voz prolazi, a rampa podignuta, tj. pokvarena. Dobili smo i mnogo vaših fotografija sa istom situacijom. Međutim, do sada nismo videli da voz prosto projuri preko takvog pružnog prelaza, što ide u prilog tvrdnjama iz „Železnica Srbije“.

Ispod možete da vidite još jedan primer iz Niša, koji je snimio Milan Jovanović, poznatiji kao Strongman, višestruki prvak Srbije i sveta u dizanju tegova (powerlifting). Imajte u vidu da su rampa i signalizacija pokvareni, ali da je mašinovođa u potpunosti ispoštovao propisanu proceduru.

Ukoliko vi imate dokaz da se u praksi dešava suprotno, apelujemo da nam dostavite dokaze, tj. video snimke, ali s tim da video snimak počinje od samog prilaska voza prelazu.

Kako se voz „ponaša“ na pružnom prelazu bez rampe?

Isto kao i na prelazu sa pokvarenom rampom. Mašinovođa prvo mora da se uveri da je prelazak bezbedan i tek tada sme da nastavi.

Kako da znam gde je pružni prelaz?

Znakovi koji upozoravaju na približavanje pružnom prelazu, Andrejin krst, znak STOP, „semafor“ sa dva trepćuća crvena svetla (ukoliko rade), zvučni signal (ukoliko radi), sirena lokomotive – ovo bi trebalo da bude dovoljno, osim ako niste zaboravili sve naučeno u auto školi.

Koliko je vozu potrebno da zakoči?

Mnogo. Zavisi od toga kojom se brzinom kreće, koliko je teška čitava kompozicija, itd. Uglavnom, nađete li se nekim čudom u vozilu koje ne može da se pomeri sa pruge iz bilo kojeg razloga, bežite odatle koliko vas noge nose.

Ne branimo „Železnice Srbije“, već pokušavamo da spasimo živote

Stanje u ovom preduzeću nije sjajno, blago rečeno. Činjenica je i da mnogo toga može da se uradi na unapređenju bezbednosti na pružnim prelazima. Međutim, teško da će do ozbiljnijeg napretka doći uskoro.

Stoga:

  • kada prilazite pružnom prelazu, obavezno usporite
  • zaustavite se i dobro osmotrite prugu ako je loša preglednost zbog gustog rastinja, zbog oštrog ugla puta u odnosu prugu, ako je magla, ako pada kiša (naročito ako pritom i grmi) ili sneg, itd.
  • ne verujte podignutoj rampi
  • ignorišite nestrpljivog vozača iza vas koji vam trubi i besni zbog toga što ste usporili ili ste se zaustavili

Mnogi pružni prelazi nisu idealni – negde su možda ukradeni ili uništeni saobraćajni znakovi koji treba na vreme da vas upozore da nailazite na prugu, rampe i „semafor“ možda ne rade a mašinovođa toga nije ni svestan, nego će samo projuriti, loša je preglednost...

Mnogo je drugih razloga zbog kojih treba biti veoma pažljiv. Ako želite da živite, prilagodite se postojećim uslovima. Od traženja krivca nakon što se nesreća desi nema mnogo vajde.

Koliko je inače stresan posao mašinovođe?

Pogledajte ovaj dokumentarac i biće vam sve jasno:

Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti