MENI

Kamp prikolica ili kamper - šta je bolje i isplativije?

Posedovanje kamp prikolice ili kampera je želja mnogih od nas, ali tu želju ne ispunjavamo zbog raznih „otežavajućih okolnosti“, među kojima je najznačajnija činjenica da je reč o investiciji koja će se najverovatnije koristiti manje od mesec dana godišnje. Tu su i drugi faktori koji utiču na turiste da ipak spavaju u hotelu ili apartmanu, pa ćemo uporediti prednosti i mane kamp prikolica i kampera.

Koliko osoba može da stane u kamper ili kamp prikolicu?

Zavisi od dimenzija i uređenosti enterijera. Postoje verzije sa 2 mesta za spavanje, pa sve do 8 ili 9, pri čemu treba imati u vidu da nisu svi ležajevi istih dimenzija, komfora, lakoće pristupa i slično. Takođe, u skladu sa većim brojem ležajeva obično rastu i dimenzije i u skladu s tim i cena.

Minimum opreme?

Novije verzije su obično bogatije i kvalitetnije opremljene, slično kao kod klasičnih automobila. Tu su kuhinja, toalet, tuš kabina, rezervoar za vodu, rezervoar za otpadnu vodu. Ako kupujete stariju polovnu kamp prikolicu po niskoj ceni, uvek vam ostaje mogućnost improvizacije, tj. dodavanja stvari koje želite.

Na primer, možete da ugradite klima uređaj, koji može da služi i za grejanje, ili da ugradite poseban sistem grejanja. Mogućnosti dodatnog opremanja vrlo su široke i najviše zavise od toga koliko ste spremni novca da uložite.

Iznajmljivanje kampera ili kamp prikolice - isplativa alternativa kupovini?

Možete da kupite vizuelno vrlo atraktivne, bogato opremljene i kvalitetne nove kampere i kamp prikolice različitih proizvođača, ali budite spremni da izdvojite više desetina hiljada evra. Polovna vozila su znatno jeftinija, ali cena, naravno, zavisi od stanja, opremljenosti, itd.

Stoga je možda dobra ideja da pre donošenja konačne odluke o kupovini prvo iznajmite i jedno i drugo, vidite šta vam više odgovara i zatim bacite pare na sto. Pogledajmo neke primere cena rentiranja kampera u Kamping centru Beograd, gde se cene razlikuju u zavisnosti od sezone:

  • Niska sezona: od 1. novembra do 31. marta
  • Srednja sezona: od 1. aprila do 14. juna i od 16. septembra do 30. oktobra + Uskrs i Božić, minimalno iznajmljivanje na 7 dana
  • Visoka sezona: od 15. juna do 15. septembra, minimalno iznajmljivanje na 7 dana

Ako planirate da rentirate, pametno je obaviti rezervaciju na vreme, pošto zbog činjenice da ovo tržište nije naročito razvijeno kod nas, ponuda i izbor nisu naročito veliki. Možete i da razmotrite opciju rentiranja u zemlji u kojoj ćete da provedete odmor, a da do tamo odete npr. autobusom ili svojim automobilom.  Ovaj centar takođe obezbeđuje otvoreni ili zatvoreni parking tokom cele godine, sa stalnim napajanjem električnom energijom, mogućnošću pražnjenja WC kasete, priključka na vodovod, nabavke i ugradnje dodatne opreme i slično.

Dakle, isplativost rentiranja u odnosu na kupovinu ili odsedanje u hotelu ili apartmanu morate sami da iskalkulišete.

Može li jeftino da se kupi kamper ili kamp prikolica?

Naravno, ponudu na našem sajtu možete da pogledate klikom na ovaj link Polovni kamperi i kamp prikolice.

Na primer, prikolica Adria 410 iz 1982. sa 5 ležaja, sa frižiderom i drugom uobičajenom opremom može da se kupi za 1.600 evra, Burstner City iz 1987. sa 4 ležaja za 2.350 evra, Adria Unica iz 1999. sa 3+2 ležaja i sa Vebasto grejanjem za 4.600 evra.

Kamper Fiat Ducato iz 2002. sa 2.0-litarskim motorom od 84 KS i 3 ležaja može da se kupi za 9.950 evra, Fiat Ducato sa istim motorom iz 2003. i 6 ležaja za 13.000 evra…

Kao i kod kupovine polovnog automobila ili bilo kojeg drugog proizvoda, proverite stanje vozila, regularnost dokumentacije, ponašanje na putu i slično.

Ne morate sa kamperom ili prikolicom samo na letovanje

Oni koji odluče da daju novac za kupovinu kampera ili prikolice nisu „osuđeni“ da ih koriste jednom ili dva puta godišnje za odlazak na more. Njima može svakog vikenda da se ode do obližnjeg izletišta, napravi roštilj i popije neko pivo ili čaša vina bez straha od policije, pošto ćete kući krenuti tek sutradan. Isto važi i za pecanje.

Takođe, koliko god uvrnuto delovalo, kamper u solidnoj meri olakšava i posetu udaljenoj rodbini, pošto ne morate da spavate kod njih, već posle večere imate svu privatnost u svojoj kućici na točkovima. Istina, mnogi domaćini neće imati baš mnogo razumevanja za takvo ponašanje, a neki će se verovatno naći i uvređenim.

Još uvek nismo saznali da li je „bolji“ kamper ili kamp prikolica?

Naravno da nismo, zato što to zavisi od mnogo faktora, pa ćemo sada pokušati raznim poređenjima da pomognemo potencijalnim budućim „kamperašima“ da lakše donesu odluku.

Kamp prikolica i kamper su dva potpuno različita koncepta. Moglo bi se reći da kampere uglavnom koriste oni koji više puta menjaju lokacije ili kampove, dok su oni sa prikolicom najčešće ljudi koji u jednom kampu provedu ceo odmor. Ako „cirkulišete“ iz kampa u kamp, možete da vidite više mesta, uživate na više plaža, itd.

Prednost kod kampera je to što putnici u vožnji mogu da koriste kuhinju i toalet, dok u prikolici ne sme niko da boravi u tokom putovanja.

Kamper je generalno mobilniji, ali kada prikolicu ostavite u kampu, imate slobodan automobil da lakše „zujite“, tj. odete na drugu plažu, u noćni provod, u nabavku...

Da li kamperom mogu slobodno da idem od plaže do plaže?

U mnogim zemljama nije dozvoljeno kampovati van uređenih kampova. Međutim, možete slobodno da se zaustavite na nekom parkingu ili drugom bezbednom mestu da se odmorite ili prespavate. Ostanete li duže ili razvučete tendu, postavite suncobran i iznesete stolice, postoji ozbiljna mogućnost da će doći neko (policija) da vas upozori ili naplati kaznu.

Iskustva su različita i u praksi zavise od zemlje, dela zemlje, lokalnih propisa i tolerancije vlasti/policije i slično. Stoga je vrlo pametno da se pre polaska na put dobro upoznate sa lokalnim propisima i iskustvima drugih ljubitelja kampovanja.

Čime se brže putuje?

Generalno, kamperi su brži i lakši za upravljanje, što znači da se njima pre stiže na krajnju destinaciju. Međutim, to nije pravilo, naročito ako poredimo neki stari kamper iz 80-ih, sa slabim i izmorenim motorom i neku laganu i relativno kompaktnu kamp prikolicu koju vuče novi VW Touareg 3.0 TDI sa 260 KS.

Takođe, treba imati u vidu i da neki noviji automobili mogu po želji vlasnika posebno da se pripreme za vuču težih tereta (npr. jači sistem za hlađenje motora), kao i da imaju elektronske sisteme koji sarađuju sa ESP-om u cilju „smirivanja“ prikolice ili sam ESP „prepoznaje“ da auto vuče prikolicu i u skladu s tim menja svoj način rada.

Što se tiče zakonskih ograničenja brzine na putu, u tabeli ispod imate podatke za kampere i prikolice do 3.500 kg.

Kao što možete da vidite, kamperi mase do 3.5 tone mogu u gotovo svim zemljama da se na auto-putu kreću brzinom do 130 km/h, dok je ograničenje brzine za automobil koji vuče kamp prikolicu često znatno niže. Razlika kod vožnje po ostalim putevima nije toliko velika, a uzimajući u obzir generalna ograničenja brzine, skoro da je ne treba uzimati u obzir.

Ograničenja navedena u tabeli su samo informativna - obaveza vozača je da sazna aktuelna ograničenja brzine za svoje vozilo ili skup vozila (auto + kamp prikolica) pre nego što uđe u određenu zemlju. * Ukoliko automobil i prikolica prođu TUV ispitivanje u Nemačkoj, povećava se dozvoljena brzina na 100 km/h. Ispitivanje košta oko 70 evra i traje dva sata.

Međutim, na stranu zakonska ograničenja, ne treba voziti brže nego što je bezbedno, a na svakom vozaču je obaveza da pravilno proceni svoje vozačke sposobnosti u određenom vozilu, naročito ako je za njega zakačena teška prikolica, kao i same vozne karakteristike kampera ili kombinacije automobila i kamp prikolice.

Kamp prikolica mora da bude prazna prilikom vožnje!

Mnogi se verovatno obraduju kada čuju da će ići na more sa kamp prikolicom, već planirajući kako će uživati u svom komforu i prostranosti kamp prikolice tokom same vožnje, umesto da budu vezani u sedištu automobila.

Međutim, zakon je po ovom pitanju jasan - u toku vožnje u kamp prikolici ne sme da bude niko!

U Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, u Članu 117. piše: U priključnom vozilu za stanovanje (kamp prikolica) ne smeju se prevoziti lica.

Koliko je komplikovanije vući kamp prikolicu u odnosu na vožnju kampera?

Kamperom upravljate vrlo lako, gotovo isto kao kombijem. Čak i ako nemate iskustva sa većim vozilima, vrlo brzo možete da se naviknete. Sedite visoko, pa imate odličnu preglednost napred i bočno, imate velike bočne retrovizore, ali treba se navići na odsustvo unutrašnjeg retrovizora.

Sa druge strane, kada je u pitanju prikolica, morate znatno pažljivije da vozite i da promenite navike po pitanju ubrzavanja, preticanja, kočenja i refleksnog izbegavanja udarnih rupa. Stoga se preporučuje da vežbate sa prikolicom na poznatom terenu kako biste stekli bar neko iskustvo pre polaska na put. Vaš automobil je sa prikolicom postao „skup vozila“, sa potpuno drugačijim voznim karakteristikama, ali i mnogo većom dužinom.

Posebno se savetuje da vežbate vožnju unazad, pošto ona za neke vozače može da predstavlja pravu agoniju, naročito ako to moraju da izvedu na uskom prostoru. Iskusnijem vozaču koji je već imao iskustva u manevrisanju prilikom vožnje sa prikolicom u rikverc, to verovatno neće biti veliki problem, ali u ovom slučaju govorimo o širokoj, visokoj i dugačkoj prikolici, pa ne možete najbolje da vidite šta se nalazi iza nje.

Manevarski prostor je takođe veoma sužen kada je u pitanju prikolica. Na primer, auto je dužine četiri i po metra, onda ide ruda za vuču i sama prikolica dužine npr. 6 metara. Sa druge strane, postoje kompaktni kamperi za troje-četvoro, koji su dugački samo 5 ili 6 metara, znatno lakši za vožnju u svakom smislu. Zato se savetuje da se sa prikolicom ne zavlačite po gradovima, već se što više držite otvorenog puta.

Idealno vozilo za vuču kamp prikolice?

Što teže, što šire i sa što snažnijim, po mogućnosti dizel motorom (zbog velikog obrtnog momenta, naročito pri nižem broju obrtaja). Pošto nemamo svi novca za Range Rover, GL, Q7, Grand Cherokee i slično, snalazimo se sa onim što imamo – „samo“ treba usaglasiti želje i mogućnosti.

Proverite koliko tešku prikolicu može da vuče vaš automobil

Pre nabavke ili rentiranja kamp prikolice, proverite u uputstvu za korišćenje vašeg automobila kolika je najveća preporučena ukupna masa prikolice koju može da vuče. Naravno, može on da vuče i veću masu, ali tu dolazi pitanje bezbednosti, ubrzanog habanja raznih komponenti, pa čak i mogućih kvarova.

Hoće li mi vuča kamp prikolice „spržiti“ lamelu?

Onaj ko ne zna da vozi, uništiće je relativno brzo i bez prikolice. Nemoguće je reći koliko će uticati vuča prikolice na lamelu, pošto treba uzeti u obzir način vožnje (npr. želja za oštrim kretanjem uz snažno dodavanje gasa i lagano popuštanje papučice kvačila), uslove vožnje (mnogo stani-kreni situacija, uzbrdica i slično), kvalitet seta kvačila, snagu i obrtni moment motora, masu prikolice...

Vozačka dozvola – koja kategorija za kamper, a koja za kamp prikolicu?

Kamper može da se vozi sa B kategorijom ukoliko mu masa nije veća od 3.500 kg i nema više od 8 mesta za sedenje, ne računajući sedište za vozača.

Kamp prikolica može da se vozi sa BE kategorijom ukoliko kamp prikolica ima najveću dozvoljenu masu ispod 3,500 kg.

Troškovi registracije

Kamper se registruje kao klasično putničko vozilo, što znači da cena registracije zavisi od kubikaže, snage i godišta. Klikom na ovaj link KALKULATOR  možete da saznate koliko je novca potrebno za registraciju. Inače, postoje i kamperi kubikaže manje od 2.0 litra.

Isti kalkulator možete da iskoristite i za dobijanje cene registracije kamp prikolice samo što ćete kod „Vrste vozila“ izabrati „Priključno vozilo“, a zatim kod „Namena“ izabrati „Služe za stanovanje, kancelariju, smeštaj alata“.

Dakle, bez primera – izračunajte sami ili pitajte prodavca koliko košta registracija.

Održavanje kampera i kamp prikolice

Kamper je praktično vrsta kombija, što znači da kao i svako drugo motorno vozilo zahteva održavanje. Na primer, ne bi trebalo tek tako da ga ostavite da mesecima stoji u dvorištu ili na nekom drugom mestu.

Tu su razne komponente koje traže „razmrdavanje“, tj. ne prijaju im dugi periodi mirovanja. Uostalom, ako već planirate da kupite kamper, to može da vam bude idealan izgovor da idete na kraće ili duže izlete, pa čak i jednodnevne, zašto da ne?

Prednost kamp prikolice je to što nema motor i prateće komponente. Ipak, tu su druge stvari koje treba održavati i proveravati, a koje direktno utiču na bezbednost, kao što su pneumatici i kočnice.

Može li pas da se vodi u kamp?

U mnoge kampove može da se vodi pas, ali pre polaska proverite koji su uslovi, pri čemu pas verovatno neće smeti da ulazi u vodu na plaži u okviru samog kampa i možda će morati da bude na povocu ili vezan.

Zaključak

Možda je najpametnije da probate sa iznajmljivanjem kamp prikolice ili kampera i sami uporedite njihove prednosti i mane u odnosu na vaše želje, realne potrebe i finansijske mogućnosti. Proverite mogućnost iznajmljivanja kamp prikolice u nekom od kampova u npr. Grčkoj, što znači da će vas prikolica već čekati, tj. nećete morati da je vučete.

Takođe, možda čitav koncept boravka u kamperu ili kamp prikolici nije za vas. Neko voli opuštenu atmosferu u kampu, drugi više uživaju u hotelima, treći se najprijatnije osećaju u apartmanima...

Tu je i finansijski momenat na koji mnogi često zaboravljaju, smatrajući da će kupovinom kampera ili kamp prikolice zauvek biti oslobođeni obaveze plaćanja hotela kada idu na more. Nažalost, računica nije tako jednostavna. Tu su troškovi registracije, održavanja, veće potrošnje goriva, putarine, zakupa mesta u samom kampu...


Pogledaj ostale vesti