MENI

Patosnice – da li su bolje gumene ili tepih patosnice?

Patosnice su izuzetno važan deo opreme svakog automobila, bez obzira koliko to banalno delovalo, a između ostalog utiču na prodajnu vrednost vašeg vozila kada odlučite da ga se „rešite“, utiču u velikoj meri na bezbednost, sprečavaju da se tepih natopi vodom (što dovodi do niza problema), olakšavaju čišćenje automobila i zimi i leti...  Stoga je pravilan izbor od velikog značaja.

Kako patosnice ublažavaju pad vrednosti u slučaju prodaje automobila?

Vrlo jednostavno. Ukoliko vozite bez patosnica, dolazi do dva negativna uticaja na tepih na podu:

Dok „radite“ nožnim komandama dolazi do neminovnog habanja tepiha. Zato, kada spremite auto za prodaju i ubacite nove patosnice, kupac će da podigne patosnicu i da vidi ofucan tepih ispod nje - automatski će da pomisli: „Pa ovaj je prešao više od pola miliona kilometara“.

Prilikom svakog ulaska u auto na tepihu ostavljate razne nečistoće (prašina, kamenčići, blato, žvake, izmet, razne druge lepljive supstance nepoznatog porekla...). Pošto nemate patosnice koje biste mogli da jednostavno izvadite, istresete, iščetkate ili operete, moraćete agresivno da usisavate pod automobila ili da ga perete, što znači da dolazi do natapanja tepiha vodom, osim ako ne perete nekim sredstvom koje zahteva minimalnu količinu vode ili se trlja samo penom. U svakom slučaju dolazi do manjeg ili većeg habanja tepiha prilikom svakog čišćenja, kakvo god ono bilo, umesto da taj „teret“ preuzmu patosnice.

Kako patosnice sprečavaju da se tepih natopi vodom?

Na dva načina:

  1. Kao što smo već pisali u gornjem delu teksta, nećete morati da perete tepih u stilu - lavor sa penom i četka, a nakon toga otvorena vrata nekoliko sati da se sve (prividno) osuši, pri čemu je voda već prodrla duboko u tepih i stigla do lima (da, znamo - mnogi su ovako prali automobil hiljadu ili milion puta i nikada nisu imali nikakav problem, a naročito u smislu da je došlo do korozije).
     
  2. Bez obzira da li koristite gumene ili tepih patosnice, one će zadržati na sebi vodu. Naravno, gumene su tu u prednosti, naročito što se tiče izbacivanja vode i sušenja.  

Prednosti i mane gumenih patosnica

Gumene patosnice obično nazivamo zimskim, mada ih mnogi koriste tokom cele godine. U potpunosti su izrađene od gume, imaju manje ili više duboke kanale za skupljanje snega, bljuzgavice i vode, kao i manje ili više visoke ivice koje sprečavaju prelivanje van patosnice.

Sneg! Koliko god da otresete obuću pre nego što „ubacite“ noge u auto, uvek će se nešto snega naći na patosnicama. Zato zimi treba imati gumene patosnice! Kada se sneg sa vaše obuće otopi, zimske patosnice će ga zadržati u svojim kanalima, tako da prvom pogodnom prilikom ili kada dođete na krajnju destinaciju, jednostavno izvadite patosnicu i izlijete svu vodu.

Što je manje vlage u kabini manja je i šansa da dođe do stvaranja neprijatnih mirisa, razvoja mikroorganizama i slično. A tu je i so! Zimi, kada se unose sneg, bljuzgavica i blato u automobil, ne smemo da zaboravimo da se u njima obično nalazi i so, a ona je veliki neprijatelj metala vašeg automobila.

Gumene patosnice, bar one kvalitetnije, napravljene su od jake i izdržljive gume, pa mogu da potraju dugi niz godina. Takođe su vrlo elastične, a elastičnost ne gube ni pri veoma niskim temperaturama, što znači da nema straha od njihovog pucanja kada ih ujutro izvadite da istresete led ukoliko prethodno veče niste izbacili svu vodu.

Ove patosnice se vrlo lako čiste i peru. Čak i ako su potpuno ulepljene gustim blatom specifičnim za određena područja, lako ćete ga sprati vodom i nakon što ih na kratko ostavite da se ocede i osuše, možete potpuno čiste da ih vratite u auto.

Isto važi i za toplo i suvo vreme - prašinu, kao i druge vrste nečistoće, npr. piljevinu, suvu travu, kamenčiće, žvake, mnogo je lakše ukloniti sa gumenih, nego sa tekstilnih patosnica.

Koje su mane gumenih patosnica? Neki vozači se žale na sledeće:

  1. kvare estetiku automobila, naročito ako posive ili nisu savršeno čiste ili premazane nekim sredstvom koje im daje „svež“ izgled
  2. kliže im se noga kada je patosnica mokra
  3. ispod noge im smeta profilisanost patosnice, tj. kanali za slivanje vode
  4. smrde dok su nove (ovo važi samo za nekvalitetne)

Deluje nam da je estetika ipak najveća „mana“. Što se tiče neprijatnog mirisa novih patosnica, to je uglavnom slučaj kod onih nekvalitetnih.

Prednosti i mane tepih patosnica

Što se tiče estetike, većina vozača preferira tepih, tj. tekstilne patosnice, pošto im gumene deluju „kamiondžijski“, bez obzira na kvalitet, dezen (oblik i dubinu kanala) i slično.

Takođe, mnogi vozači kažu da im je mnogo prijatnije pod nogama sa tepih patosnicama, kao i da je sa njima lakši rad nožnim komandama. Da li je ovo stvarna prednost ili samo subjektivan osećaj, nismo uspeli da zaključimo. Trebalo bi sprovesti testiranje različitih patosnica, u različitim automobilima i sa različitom obućom kako bi se rešila  ta „misterija“.

U svakom slučaju, brojni vozači generalno jedva čekaju da izbace gumene i ubace tepih patosnice. A kada dođe do čišćenja dolazi do pomalo neobične situacije. Neki tvrde da im je lakše da čiste tepih patosnice nego gumene, što deluje suludo!

Objašnjenje je vrlo prosto. Tepih patosnice izvade, istresu ili udare par puta o stub ili zid, pa sve krupnije nečistoće i one nešto sitnije otpadnu/ispadnu, a ukoliko ima „upornijih“ koje su se zavukle u vlakna patosnice, to se lako i brzo usisa.

Istina, tako se uglavnom uklanja ono što je vidljivo golim okom, dok nečistoća koja se nakupila duboko u vlaknima tamo ostaje. Deluje čisto, a u stvari je veoma daleko od čistog. Ovde takođe postoje velike razlike između tepih patosnica po pitanju materijala od kojih su izrađene – iz nekih moramo rukom da vadimo suve „travke“, dok se druge čiste relativno lako.

Sa druge strane, gumenim patosnicama zameraju to što kad se prašina, kamenčići i ostalo istresu, „obavezno“ ih treba isprati ili prebrisati krpom/sunđerom kako bi se uklonile sitne čestice prašine.

Problematika kod poređenja gumenih i tepih patosnica

Treba imati u vidu da:

  1. nisu sve gumene patosnice napravljene od istog materijala, nemaju isti dizajn i slično
  2. isto važi i za tepih patosnice
  3. kod uticaja patosnica na komfor rada sa pedalama, kao i na bezbednost, treba imati u vidu i to da li je reč o fiksiranim patosnicama ili nefiksiranim. Ukoliko je reč o nefiksiranim, treba imati u vidu koliko su sklone klizanju, što zavisi od toga da li je reč o univerzalnim ili tipskim patosnicama, da li imaju gumiranu donju površinu i „krampone“, kao i od kakvog je materijala pod automobila

Inače, letnje tepih patosnice mogu da imaju gumiranu podlogu, tako da i one u određenoj meri sprečavaju prodor tečnosti do tepiha, ali je ipak zadržavaju u sebi, pa je pranje, čišćenje i sušenje mnogo dugotrajnije.

Nismo zaboravili ni „kadice“

Postoje i tzv. gumene kadice sa izrazito visokim ivicama, koje su predviđene da zadrže veliku količinu snega, vode ili blata. Koliko su te visoke ivice korisne, toliko mogu i da smetaju, naročito ako patosnica ode previsoko, tj. podvuče se ispod nožnih komandi.

Fiksiranje patosnica

Sa aspekta bezbednosti, izuzetno je važno da se patosnice pravilno pozicioniraju i da se ne pomeraju u toku vožnje ili prilikom ulaska/izlaska. Naime, odgurate li ih suviše daleko, može doći do njihovog uticaja na nožne komande, što u određenim situacijama može da bude ekstremno opasno.

Takođe je opasno ako u toku vožnje pokušavate da vratite patosnicu na mesto. Stoga obavezno treba fiksirati patosnice posebnim (fabričkim) fiksatorima ukoliko automobil ima tu opciju ili nešto improvizovati.

Jedna veličina za sva kola - univerzalne patosnice?

Univerzalne patosnice, tj. one koje odgovaraju raznim modelima automobila obično predstavljaju jeftinije rešenje, naročito zato što možete da ih prebacujete iz jednog u drugo vozilo, ali imaju i svoje mane, kao što su nemogućnost korišćenja fiksatora, pa može da dođe do njihovog pomeranja i podvlačenja pod pedale, nedovoljna pokrivenost poda, itd.

Naravno, univerzalne patosnice, u zavisnosti od tipa i dimenzija, kao i od modela vašeg automobila, mogu da funkcionišu sasvim lepo, naročito ako se isecanjem viška pravilno oblikuju. Ipak, definitivno preporučujemo tipske patosnice koje po obliku i dimenzijama tačno odgovaraju određenom modelu automobila.

Kvalitet i izdržljivost

Ponuda je šarolika na domaćem tržištu. Možete da kupite neke jeftine koje vam se bojom i teksturom sviđaju, ali će se relativno brzo „ofucati“. Tu je i drugi problem - mnoge nekvalitetne neprijatno mirišu (bolje reći smrde), naročito kada se kabina ugreje.

Gde kupiti kvalitetne, a ne preskupe patosnice?

Na internet sajtu www.internet-prodaja-guma.com, koji se bavi prodajom guma, ratkapni, cerada i krovnih kofera, možete naći i širok izbor tipskih patosnica za brojne modela automobila. Reč je o kvalitetnim gumenim Gledring patosnicama, koje se proizvode u Sloveniji i ispunjavaju sve evropske standarde. Pokazale su se vrlo otpornim na habanje. Tu su, naravno, i tepih patosnice (od tekstila).

Pretraga je vrlo laka - izaberete želite li gumene ili tepih patosnice, a zatim marku i model automobila, nakon čega ćete dobiti pregled dostupnih patosnica. Ukoliko imate bilo kakve nejasnoće, možete da dobijete savet pozivom na broj 024/41-55-402.

 


Pogledaj ostale vesti