MENI

Plin ili metan – mane, prednosti i nedoumice?

Istraživali smo da li se danas više isplati vožnja na plin ili na metan – oba goriva nude jeftiniju vožnju u odnosu na benzin, ali tu su i mane, kao što su troškovi ugradnje, atesti, „krađa“ prtljažnog prostora, itd.

Kao prvo, treba napraviti računicu isplativosti, uzimajući u obzir:

  • Cenu metana, plina i ostalih goriva (benzin i dizel)
  • Cenu ugradnje uređaja za metan i plin
  • Cenu „atestiranja“ - nakon dobijanja prvog atesta, naknadno ispitivanje za metan radi se svake 4 godine (ranije na 3 godine), a za plin svakih 5 godina
  • Prosečnu godišnju kilometražu koju prelazite
  • Prosečnu potrošnju (po proceni)
  • Udaljenost pumpe na kojoj možete da kupite metan (veoma važno!), dok je plin odavno prisutan svuda

Kao drugo, treba uzeti u obzir i sledeće faktore:

  • Da li ugrađujete nov uređaj za plin ili metan – ili kupujete auto sa već ugrađenim uređajem?
  • Ako kupujete auto sa već ugrađenim uređajem – treba videti u kakvom je stanju, da li su potrebne neke popravke, kada treba da se radi „reatest“, koliko je star rezervoar pošto ćete možda morati vrlo brzo da ga menjate...
  • U zavisnosti od automobila koji imate, tj. veličine njegovog prtljažnika, treba da odlučite koliko prostora ste spremni da žrtvujete za rezervoar

Dakle, papir i olovku u ruke i upisujte sve prednosti i mane konkretne kombinacije određenog automobila u kombinaciji sa pogonom na plin i metan, a radi lakšeg poređenja istovremeno analizirajte i benzince i dizelaše.

Da li će ovo biti lako? Nikako! U jednom trenutku ćete izgubiti volju da nastavite sa upoređivanjem, računanjem, procenjivanjem potrošnje, predviđanjem kvarova i troškova redovnog održavanja, ubacivanja troškova za „atest/reatest“... Tada ćete da presečete i odlučite – kupujem taj auto, pa kud puklo, da puklo!

Da pomognemo malo sa nekim informacijama...

Koliko košta metan i koje pumpe ga toče?

Uspeli smo da nađemo 16 pumpi na kojima može da se kupi metan. Ako smo neku propustili, slobodno nam javite.

Pažnja – metan se meri na kilogram, a ne na litar, pa se cene u ovoj tabeli odnose na kilogram metana. Ovu problematiku ćemo objasniti u nastavku teksta.

Koliko je ranije koštao metan?

Krajem 2007. cena je bila oko 47 din/kg... Ipak, tada su troškovi ugradnje bili mnogo veći, dok su druge vrste goriva bile jeftinije, pa ne možemo da pravimo direktno poređenje o isplativosti u tom periodu i danas.

Potrošnja metana i plina

Potrošnja metana može se izraziti na više načina, ali je prihvaćeno da se meri u kilogramima. Razlog je jednostavan - kubni metri i litri nisu praktični, pošto količina metana u jednom kubnom metru ili litru zavisi od pritiska i temperature. Naime, metan uvek ostaje u gasovitom stanju, pa će ista količina ispuniti svaku zapreminu, samo pod različitim pritiskom.

Može se reći da prosečan automobil  troši oko 5-6 kg na 100 kilometara. Naravno, na otvorenom putu može da se spusti i ispod 4 kg/100 km, dok u gradskoj gužvi može da ode i preko 7 kg/100 km.

Dakle, sa cenom od 85 dinara i potrošnjom od 5,5 kg/100 km, platićete 470 dinara da pređete 100 kilometara. Napravimo sada poređenje sa benzinom, dizelom i plinom.

Kao univerzalan primer uzećemo automobil star nekoliko godina, koji u proseku troši 8 l/100 km benzina. Kada mu ugradimo TNG uređaj, pretpostavićemo da troši 10 l/100 km plina, a kada mu ugradimo uređaj za metan pretpostavićemo da troši 5,5 kg/100 km metana. Ukoliko bi isti automobil imao dizel motor slične snage, uzimamo pretpostavku da bi trošio 5,5 l/100 km dizela.

Svesni da će mnogi vozači imati (negativne) komentare na predstavljenu potrošnju, što je potpuno razumljivo, ovu tabelu ćemo ipak smatrati relevantnom za prosečan automobil u Srbiji.

S obzirom na to da veliki broj automobila već ima ugrađen uređaj za plin, nećemo uzimati u obzir troškove ugradnje i atesta, što važi i za metan, već poredimo vozila koja već koriste plin ili metan i imaju atest. Ukoliko kupujete benzinca bez uređaja za plin ili metan i planirate ugradnju, vrlo lako ćete i te troškove ubaciti u kalkulaciju. Jednostavno ne možemo da analiziramo svaku moguću situaciju, niti želimo da navedemo jedan konkretan primer od kojeg će mali broj vozača imati koristi. Cene su od 10. septembra 2017. godine. Napominjemo da je ovo samo OKVIRNA RAČUNICA. Morate sami da izračunate troškove za gorivo na osnovu potrošnje određenog automobila, pri čemu treba imati u vidu i da se cene goriva razlikuju od pumpe do pumpe i menjaju vremenom.

Troškovi održavanja i kvarovi uređaja za metan i plin

Neki vozači ništa ne diraju dok auto drastično ne izgubi snagu, poveća potrošnju ili počne da se guši pri pokušaju oštrijeg ubrzavanja ili pri višim obrtajima, drugi sami menjaju filtere koje kupe na buvljaku...

Na primer, u servisima koji se bave ugradnjom plina kažu da bi redovni servisi trebalo da se rade na svakih 10.000 ili 15.000 kilometara, kada se obavlja zamena filtera i podešavanje sistema. Cena redovnih servisa ide od 2.000 pa sve do 5.000 dinara. Čišćenje isparivača i zamenu membrana planirajte na 60.000 kilometara. Ovu stavku takođe mnogi odlažu sve dok ne dođe do problema. Sve navedene cene su okvirne, tako da ih posmatrajte kao grub primer.

Zato je najbolje da se detaljno raspitate o troškovima održavanja u servisu kod kojeg planirate ugradnju ili kod više servisa u kojima ćete održavati ili popravljati sistem za plin ili metan ako kupujete auto sa već ugrađenim uređajem.

Ali auto sa plinom ili metanom troši i benzin!

Tako je, ali količinu benzina koju će potrošiti određeni auto zaista je teško proceniti, pošto zavisi od brojnih faktora, kao što su:

  • Temperatura
  • Broj startovanja motora (na benzin)
  • Podešenost uređaja (koliko dugo ćete nakon startovanja motora voziti na benzin pre prebacivanja na plin ili metan)
  • Koliko često ćete ostajati bez plina i voziti na benzin
  • Da li ćete i koliko voziti namerno na benzin da biste „produvali“ dizne

Zato ni ovu stavku nećemo ni ubacivati u računicu.

Koliko mogu da pređem s jednim rezervoarom metana, a koliko s jednim rezervoarom plina?

Ovo je osnovni problem kod metana - koliko dugo ćete moći da vozite pre nego što se rezervoar ili rezervoari isprazne? Na primer, rezervoar koji prima oko 9 kg metana dugačak je gotovo jedan metar, prečnik mu je 30 cm i teži oko 70 kg.

Postoje i manji rezervoari, koji primaju npr. 4 kg, ali sa jednim takvim ne možete da pređete ni 100 km, pa je potrebno ugraditi više komada, što više nego osetno podiže ukupnu cenu. Dakle, osim ukoliko ne živite ili radite u blizini pumpe koja ima metan, čitava računica lako pada u vodu.

Ugradnja uređaja za metan

Uređaj za metan vrlo je sličan onome za klasičan plin, pa se ni instaliranje i sam način rada mnogo ne razlikuju. Motor se pokreće na benzin i automatski prebacuje na metan kada se postigne određena temperatura (uglavnom niža nego kada je u pitanju plin).

Pre ugradnje odlučite šta i kako želite

Veoma je važno da pre same ugradnje dobro procenite kakve rezervoare i koliko rezervoara želite, da se ne biste kasnije kajali. Veliki i teški rezervoari u malom i slabom automobilu predstavljaju ozbiljan problem, pošto „pojedu“ čitav gepek i zbog težine učine auto još tromijim.

Uglavnom se koristi više manjih rezervoara, pa su najpogodnija vozila minivenovi, jer se kod njih gubi najmanje korisnog prostora. Neka vozila sa fabričkim uređajem imaju instalirane rezervoare ispod poda. Takođe, ako se ugrađuje rezervoar ili rezervoari kapaciteta većeg od 10 kg, obično je potrebna i određena intervencija na zadnjem oslanjanju, kako nam je rekao Slaviša Radić iz servisa Auto-Gas Radić iz Novog Sada.

Cena ugradnje uređaja za metan

Cena ugradnje u velikoj meri zavisi od vrste i broja rezervoara, s obzirom na to da su veoma skupi, ali i teški – prazan rezervoar može da teži od nekoliko desetina do blizu 100 kilograma, u zavisnosti od kapaciteta i materijala od kojeg je izrađen.

Računajte na 850 do 1.500 evra, u zavisnosti od raznih faktora. Najbolje je da malo „proguglate“, nađete nekoliko servisa koji se bave ugradnjom, uporedite cene i kvalitet i zatim donesete odluku.

Postoje i rezervoari izrađeni od kompozitnih materijala, koji su znatno lakši od čeličnih, ali su i osetno skuplji. Očekuje se da će u budućnosti njihova cena pasti, što zavisi od konkurencije i tehnološkog napretka na tom polju. Zato savetujemo da posetite nekoliko servisa za ugradnju, da prikupite što više informacija i da se tek onda upustite u ovu avanturu.

Cena ugradnje uređaja za plin

Danas sekvent uređaj može da se ugradi za oko 350 evra. Naravno, cena zavisi od servisa u kojem ugrađujete i kvaliteta komponenti. Cene ugradnje mogu da idu i znatno naviše ukoliko želite kvalitetniji uređaj ili je reč o savremenijem motoru, itd. Veličina rezervoara više nije od velikog značaja, pošto pumpi sa plinom ima na svakom koraku, pa možete da uzmete manji rezervoar – jeftiniji i zauzima manje prostora.

Koliko dugo smeju da se koriste rezervoari za metan, a koliko za plin?

Ovo pitanje nije uopšte banalno, s obzirom na to da rezervoar za plin smemo da koristimo samo 10 godina od datuma proizvodnje. Rezervoar za metan „traje“ duplo duže – 20 godina. Postoji mogućnost da im se posebnim ispitivanjem produži rok trajanja, ali je ekonomska isplativost ovog ispitivanja pod velikim znakom pitanja kada je reč o metanu, dok je kod plina neisplativa.

Da li je opasniji metan ili plin?

Neki vozači zaziru od metana pošto se skladišti pod pritiskom većim od 200 bara, što je znatno više u odnosu na plin, pa je neophodno da se drži u bešavnim (livenim) rezervoarima izrađenim od debelog čelika i to samo cilindričnog oblika. Rezervoari se ispituju pod pritiskom od 330 bara, što je za oko 50% više od pritiska potpuno napunjenog rezervoara, a otporni su i na veoma snažne udarce prilikom saobraćajne nesreće.

Pritom, metan je eksplozivan samo u uskom koncentracionom opsegu, a pošto je lakši od vazduha, brzo mu se smanjuje koncentracija u okolini u koju se ispušta, te je mogućnost eksplozije vrlo mala. Dakle, metan je veoma bezbedno gorivo.

Slično važi i za plin – ukoliko je plinska instalacija ispravna, nema razloga za brigu.

Pad snage kod vožnje na metan i plin?

I kod jednog i kod drugog goriva gubitak snage zavisi od starosti i konstrukcije motora, kao i vrste uređaja. Kod starijih agregata snaga može da padne za 20% i više, dok je kod novih situacija znatno bolja (oko 10% i manje). Naravno, mnogo toga zavisi od podešenosti uređaja.

Poseban problem je uticaj na performanse, tj. ubrzanje iz mesta i međuubrzanja, s obzirom na to da sada imate za nijansu slabiji motor i osetno teži automobil...

Fabrička ugradnja

Mnogi proizvođači fabrički ugrađuju uređaje za metan u pojedine modele – u tom slučaju je i motor prilagođen za pogon na ovo gorivo (npr. ima veću kompresiju), pa je gubitak snage manji nego kod naknadne ugradnje. Uglavnom se ne nalaze u redovnoj prodaji kod nas, ali neke možete poručiti u auto salonu.

Međutim, Fiat 500L može da se kupi sa fabričkim uređajem za metan. Pokreće ga dvocilindarski (da, 2 cilindra) turbo motor od (samo) 875 „kubika“, koji razvija 80 KS (59 kW) kada se vozi na metan i 85 KS (62 kW) kada se vozi na benzin. Motor je posebno prilagođen korišćenju metana kao goriva.

Ima dva rezervoara – manji uzdužno ispod kabine u centralnom tunelu, a drugi u podu prtljažnika poprečno. Do 100 km/h  na metan ubrzava za 15,7 sekundi – na benzin za 14,8 sekundi. Prosečna potrošnja je od 4,5 do 5 kg metana na 100 kilometara.

Polovnjaci sa metanom

Polovna vozila koja koriste metan možete da pogledate na našem sajtu klikom na ovaj link: polovni automobili na metan.

Možete i da uvezete polovan automobil na metan, bez obzira da li ima fabrički uređaj ili je naknadno prepravljen, ali se potrudite da uz njega dobijete svu neophodnu dokumentaciju i uverite se da su ugrađene odgovarajuće (homologovane) komponente, kako ne bi došlo do problema prilikom ispitivanja (atestiranja). Osnovno je da automobil ima evropski atest, a ne nacionalni, kako su nam rekli u Agenciji za bezbednost saobraćaja.

Ipak, najbolje je da se pre konačne odluke o kupovini određenog automobila iz inostranstva detaljno raspitate u Agenciji za bezbednost saobraćaja i Centru za motorna vozila Auto-moto saveza Srbije.

Troškovi atesta, tj. ispitivanja

Atest, tj. ispitivanje vozila nakon ugradnje uređaja u AMSS košta 6.000 din za plin i 10.000 din za metan. Potrebno je uplatiti još 3.000 din Agenciji za bezbednost saobraćaja i 300 dinara takse državi.

Tu su i tehnički pregled (1.000 – 1.500 din) i nova saobraćajna dozvola (1.300 din). Dakle, ukupno oko 16.000 din za metan i oko 12.000 din za plin.

Zatim, tzv. reatest nakon:

  • 5 godina za plin – 6.000 din za ispitivanje u AMSS
  • 4 godine za metan – 10.000 din za ispitivanje u AMSS

Razni nazivi za metan i plin?

Metan - komprimovani prirodni gas ili KPG, zemni gas, prirodni gas, „compressed natural gas“ na engleskom ili CNG. Oko 95% komprimovanog prirodnog gasa čini metan što objašnjava uobičajen naziv. Nazvan je komprimovani prirodni gas zato što se skladišti pod pritiskom od oko 200 bara, a čak ni tada ne prelazi u tečno stanje kao što to čini plin, već ostaje u gasovitom stanju.

Plin – tečni naftni gas ili TNG, „liquefied petroleum gas“ ili LPG na engleskom, propan-butan...

Zaključak

Metan najviše „guše“ tri stavke: malo mesta za punjenje, skupa ugradnja i skupi i teški rezervoari. Ipak, situacija se iz godine u godinu popravlja.

Da li smo dali odgovor šta se više isplati? Nismo – dali smo vam samo smernice kako sami da izračunate šta se više isplati.

Mi ne znamo koji auto imate, kakav ćete uređaj i po kojoj ceni ugraditi, a možda ćete kupiti polovan auto sa već ugrađenim uređajem za plin/metan (u kojem slučaju ne znamo koliko mu još važi atest, mora li da se menja rezervoar, nešto popravlja...) ili nov sa fabrički ugrađenim...

Vaša iskustva i komentari

Upravo zato su vaša iskustva iz prakse od neprocenjivog značaja, pa vas pozivamo da:

  • iznesete kritike na sam tekst ukoliko se ne slažete sa bilo čime (navedena potrošnja, cena, poređenje, isplativost, troškovi ugradnje i održavanja...)
  • navedete sopstvena iskustva u vezi potrošnje, cene ugradnje i održavanja, problema sa atestom, problema prilikom uvoza automobila sa već ugrađenim uređajem za plin ili metan...
  • poređenja performansi i potrošnje prilikom vožnje na benzin u odnosu na plin i metan
  • ukažete ukoliko smo propustili neko mesto na kojem može da se puni metan

Svaki komentar i kritika su dobrodošli!

Dragan Romčević


Pogledaj ostale vesti