Nove tablice za taksiste

Nove tablice za taksiste
Postavljeno 13.01.2011. u 12:10
Autor:

Nove tablice za taksisteTaksisti su od Nove godine počeli da dobijaju nove registarske tablice sa posebnom oznakom TX na kraju. Taksi udruženja i gradski čelnici slažu se da će nove tablice doprineti uređenju taksi prevoza u Beogradu, jer će na taj način bez posebnih oznaka ostati takozvani „divljaci" i biće uočljiviji za građane i inspekciju.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je odobrilo da se taksistima izdaju nove tablice koje iza oznake grada i trocifrenog registarskog broja na kraju imaju jedinstvenu taksi oznaku TX. Taksisti koji su od početka januara registrovali svoje automobile već voze sa novim tablicama.

Tablica samo uz dozvolu

- Neophodno je da vozač podnese svoju taksi dozvolu, izdatu od lokalne samouprave, i rešenje iz APR-a da bi se dobile nove tablice sa taksi oznakom. Taksisti koji su od početka januara preregistrovali svoje automobile, dobili su nove tablice, tako da bi ovaj proces trebalo da bude završen do kraja godine, kada svi završe registraciju vozila. Tek tada će nove tablice zaista imati smisla jer oni koji ne budu imali oznaku neće moći da obavljaju taksi usluge i na taj način taksi postaje neka vrsta službenog vozila. Tako će nelegalni taksisti biti uočljivi i građanima koji neće ulaziti u vozila bez oznake TX, i inspekciji koja će ih na taj način lakše evidentirati i kažnjavati - objašnjava Mihajlo Čubranović, poverenik za Beograd Sindikata taksi vozača „Nezavisnost".

Očigledno je da ovom odlukom nije ispoštovan jedan od zahteva koje su taksisti Strukovnog udruženja taksi preduzetnika SITAB izneli prilikom protesta sredinom decembra prošle godine. Oni su, između ostalog, tražili i ukidanje propisa koji uvode posebne registarske tablice za taksi vozila.

Uređenje taksi prevoza

- Neki naši vozači su deo SITAB-a i ja podržavam gotovo sve njihove zahteve, osim jednog, koji se odnosi na iste krovne oznake za sve taksiste. Ne verujem ni da će grad to ispuniti jer je potpuno neosnovano - šta kad mušterija sedne u vozilo i tek tada vidi da je to taksi udruženje sa kojim ne želi da se vozi? Ostali zahtevi su sasvim realni i ako bilo koji od njih grad odobri, mi ćemo biti srećni, samo mi se čini da u gradu nemaju baš mnogo sluha za probleme taksista. Međutim, mislim da je ova odluka o jedinstvenim registracijama povoljna za nas - kaže Ljubiša Vujačić, vlasnik „Luks" taksija.

U gradu nisu mogli da komentarišu da li će i kada ostali zahtevi taksista, koji su izneti prilikom protesta, biti usvojeni. Istakli su da je za konačno uređenje taksi prevoza u gradu potrebno još vremena, mada su nove tablice pozitivan korak.

- Nadam se da će ove nove tablice dati neke rezultate i donekle uvesti red u taksi prevoz u gradu. One će jasno razdvojiti regularne od neregularnih vozača - rekao je Aleksandar Đukić, pomoćnik direktora Direkcije za javni prevoz.

Zahtevi SITAB-a

Zahtevi koje su prilikom protesta Strukovnog udruženja taksi prevoznika SITAB održanog sredinom decembra predočili nezadovoljni taksisti bili su: ukidanje akciza na količinu goriva od 300 litara mesečno, uvođenje cena bez prava na popust, plaćanje samo po taksimetru i da se ne uvode fiskalne kase. Zahtevali su i da se vozilo proglasi osnovnim sredstvom za rad, da se uredi pitanje licenci i da važi pravilo jedna licenca - jedan preduzetnik, da krovne oznake imaju status službene isprave, da sve budu iste i da ih više ne izdaju vlasnici firmi, već lokalna samouprava. Taksisti traže i usvajanje izmena i dopuna Zakona o drumskom saobraćaju, kao i nastavak rada na izradi novog zakona o taksi delatnosti. Taksisti su najavili ponovni protest ukoliko se njihovi zahtevi ne uvaže.

 

A. VLAHOVIĆ

Preuzeto iz Press-a

 

Komentara: 36
Pregleda: 12715
Ocena:
3.4

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Najnoviji

Vojvoda Stepa NS

...Trece: Sta je drzava uradila da olaksa meni kao taxisti pri kupovini automobila,pogonskog goriva i ostalog da bi dala sebi za pravo da mi obelezava autokoji posle necu moci da prodam jer ce svi misliti da je auto ubijen jer je bio na taxiju? Nek drzava odgovori na ovo pa ce onda moci da mi obelezavaju auto sa TX tablama!!!

Odgovori

Vojvoda Stepa NS

Sve je to dobro osmisljeno,ali... Evo ovako stoje stvari: U NS se izdaju TX tablice,dakle NS-000-TX i iste takve tablice dobije vozilo koje ima registrovanu firmu u Beocinu,Temerinu,Srbobranu... i drugim okilnim opstinama koje pripadju podrucju NS,a nemaju taxi papire za Novi Sad.Kako oni misle da raspoznaju ko je Novosadski taxista,a ko Temerinski ili Beocinski?Ovaj iz okoline dodje i radi u NS i bas ga briga.Podsecam da nije u svim opstinama isti zakon o taxi prevozu i da se on regulise na nivou lokalne samouprave. U Novom Sadu ima izdato 709 novih taxi legitimacija,1500 registrovanih firmi,a taxista na ulici preko 2500...Znaci,preko 1000taxista ili nema otvorenu taxi radnju ili ima otvorenu u nekoj od okolnih opstina a taxira u NS. Drugo: U Hrvatsku ne mozete uci sa TX tablicama jer Srbija i Hrvatska nemaju potpisan sporazum o taxi prevozu i samim tim su taxisti ograniceni na voznje do granice.Isto Vam se moze desiti i ako privatno krenete u Hrvatsku sa TX tablicam!!!

Odgovori

legalan taksista

moje vozilo je uzeto na operativni lizing,vozim u Krusevcu a auto se vodi na banku(BG-tablice),pre dve godine je to moglo,sada ispadoh koletaralna steta

Odgovori

zika master

a gdece da uprte tu cetvrtu cifru

Odgovori

branko

zasto bi davali auto za male pare ako valja,ako je krsina pa normalno je da ide za male pare, ja bih pre kupio od taksiste auto jel on mora da ga odrzava da bi ga vozio i uvek je bolji nego od neke babe koja nedeljom vozi do crkve i nazad a mehanicara je video samo kada su ga sklapali u fabrici

Odgovori

vlada

mi koji placamo porez nemozemo da budemo u istom kosu kao oni sto ga ne placaju, a ti isti su nekada divljacili i sad kukaju na divljake.jeli to normalno

Odgovori

vlada

ako vec hoce da uvedu red u taxi sluzbu zasto regularnim taxistima koji ne placaju porez neoduzmu dozvole i daju onima koji hoce da placaju porez

Odgovori

vlada

a sta ce biti kad taxista prodaje auto. ko ce ga kupiti kad vidi tablice na kojima stoji tx.morace da ga daju za male pare

Odgovori

SRECKO

Ovo sa tablicama je super samo sto postoje 1000 kombinacija a taksista ima vise od 7000 hiljada. Ako rese da ubace i 4-ti broj mora cemo da cekamo da se naruce,a dok nestignu "NA ODMOR".Postoji jos jedan bitan problem,kako prodati auto sa "TX" tablicama,mali broj taksista moze da kupi auto pa da proda prethodni .Ljudi pa mi smo ipak u Srbiji.

Odgovori

tablice

Registarske ozneke se sastoje iz kombinacije slova i brojeva, ukupno 6 mesta, ali ste zaboravili da po zakonu brojevi i slova moraju biti razdvojeni crticom (-) koja se takodje uracunava u onih 6 mesta, tako da za slova i brojeve ostaje samo 5 mesta...

Odgovori

taxi

Vi ste to ljubomorni sto ljudi rade i zaradjuju!!!Voleo bi da vi radite taj posao pa da vidite kako je tezak taj dinar kad moras da vozis svakog idiota!

Odgovori

caki

kumasine moj napokon ces i ti dobiti nove prave taxi table,jedino ne znam kako ces prodati espaca sa tx oznakom kad ni ovako ne moze da se proda

Odgovori

putnik

idite na aerodrom,autob.stanicu pogledajte taksiste kako napadaju putnike.to nema ni u kolumbiji.ko zadnji djilkosi cast izuzecima koih je veoma malo.pa ko daim sedne u ta kola kad izgledaju ko krimosi a kulture ni trunke.

Odgovori

sofer

Ovi taksisti stalno se nesto zale a kradu na Boga ne misle a najvise ovi iz Beograda

Odgovori

Goran Lepi

Dobro je sto taxisti imaju nove tablice sa TX na kraju jer ce sada imati vise posla a samim tim i vise para,posto ce divlji taxi zamreti i nestati,a srecan sam sto cu znati kada kupujem kola ja ili bilo ko dali je auto bio taxi da slucajno ne kupimo krs koga su odvalili od zivota.

Odgovori

kizo

koliko sam razumeo ovaj novi zakon o tablicama,tehnickom itd.ugledaju se na Europu a nemaju blage veze o zivotu!pa u jednoj Austriji tj.Becu ima mnogo vise taxista nego u BGu ali oni nisu ograniceni brojevima ali imaju TX oznaku na kraju a ovi nasi kreteni propisali zakon od tri broja dva slova....sta ce biti kad se Srbija prosiri......xaxaxaxaxax

Odgovori

Beli

Dakle,ako sam dobro razumeo svako TAXI vozilo će biti obeleženo registarskom tablicom. Šta će biti kada rešim da prodam to isto vozilo,svi će znati da je to vozilo bilo na TAXI-ju i shodno tome svi će da beže od njega kao đavo od krsta. Kilometraža,amortizacija itd...,A nama se vozilo ne vodi kao osnovno sredstvo za rad nego taksimetar?

Odgovori

Milosh

Bobane, hiljaditi taksista će imati oznaku BG-999-TX (jer prvi ima BG-000-TX), a hiljadu i prvi BG-0001-TX i svaki naredni za broj više... do ukupno 11.000 maksimalno (što je mnogo iznad potreba i trenutnog broja taksista), jer tablice imaju 3 ili 4 broja i 2 slova (nemaju samo 3 broja nego može i 4).

Odgovori

ilijae

treba resiti sve "divlje" taksiste tu mislim na one koji voze na divlje a i na one koji divljaju sa cenama klepaju kako ko stigne voznja t.c.usce-arena 500 a arena-t.c.usce 350 isti put isto rastojanje a nijedan nije palio taksimetar i to je normalno treba da budu malo kulturni i sto se tice voznje i kazne prema njima treba da budu rigoroznije ipak su oni "profesionalci"

Odgovori

zuti taksi

prava stvar su taksi tablice.i onako jedva sastavljam kraj s krajem,jos mi divljaci kradu voznje.mada je i taksi sada politika,za nas nema ko da se bori samo traze interes,svi,i gazde i sindikat.e sta je taksi bio do samo pre 10 godina.nikada se mi sto peglamo ulicu necemo uzeti u pamet i da se mi nesto pitamo,nego dozvoljavamo drugima (gazdama i sindikatima)da odlucuju o nama.e da je vise ovakvih kao ja ne bi se oni leba najeli a mi bi za 10 sati rada uzimali po 7-8 hiljada i to bi sa rashodima bila neka plata od 40-50 hiljada.e moje kolege sami smo krivi sto su nas doveli do ovoga

Odgovori

Boban

Ako je oznaka TX jedinstvena interesujeme samo koju će oznaku imati hiljaditit taksista i svi posle njega?????

Odgovori

JO

Kako volite da govorite na pamet, a čak i ne čitate komentare ispod. Registarski broj ima 3 ili 4 brojne pozicije i 2 slovne. To znači da se u Beogradu može registrovati do 11.000 taksi vozila sa BG-000-TX (1.000 vozila) i BG-0000-TX (10.000 vozila). Još jednom da ponovim tablice imaju 3 ili 4 broja, a ne samo 3. Imate i dole niže još jedan moj komentar gde je lepo objašnjeno...

Odgovori

zoran

bacanje prasine krovne oznake, nalepnice, plastificirane dozvole tablice niko ne zeli da iznese pravi razlog zasto jedna grana nece da se dovede u red taksista mora da zna jezik ali ministar moze da bide i nepismen 1000 registarskih tablica perica smislio

Odgovori

Milivoj

Po početku teksta vidimo da je samo u Beogradu taxi prevoz neuređen. Ili samo Beograd postoji u Srbiji? Plus, već dati komentari na broj kombinacija brojeva. Idiotluk.

Odgovori

Dalamatinac

Sve je to za naše dobro:-).

Odgovori

milos

ahhahahahahahah....kakvi debili. Vidi se da su se detaljno spremali za zamenu tablica..

Odgovori

skype: Nitro-Andy

Mozda su oni mislili da u Beogradu postoji svega 999 taksista ?

Odgovori

[email protected]

sve je to lepo za nekog manje ili vise ....ali niko ne prica o tome koliko i gde sve treba taksista da ide kad se razboli da bi otisao na bolovanje na koliko vrata bolestan treba da zakuca itd sram vas bilo....sve vas sto se kao borite za taksiste samo iz interesa radite sve...

Odgovori

milan

Treba više te taksiste prečistiti !!! Dosta je bilo !!!

Odgovori

mikk

eh da smo brzi u poslu kao u kritikama, gde bi nam bio kraj

Odgovori

JO

"Registarski broj vozila sastoji se od kombinacije cifara "0 do 9" na tri ili četiri pozicije i kombinacije slova na dve pozicije. Slova registarskog broja su sva slova latiničnog pisma i latinična slova: "X", "Y" i "W"." Znači moguće je registrovati 1000 vozila sa trocifrenim brojem i oznakom TX + 10000 vozila sa četvorocifrenim brojem i oznakom TX. To ukupno daje 11.000 mogućih kombinacija za registraciju taksi vozila. To je i više nego dovoljno! P.S. Za trocifrene nije 999 nego 1000 jer se može iskoristiti i BG-000-TX.

Odgovori

stefan

Boze kretena...cccc...mislim da onaj ko je ovo smislio treba da dobije nagradu za najvecu glupost...str

Odgovori

MIKAN

KAKVI MALOUMNICI.....jel hoce da smanje broj taxi vozila u beogradu na 1000...imam osecaj da nisu razmisljali vise od dva minuta za ovakvu debilnu odluku

Odgovori

da

Kad bi islo redom,ali ti brojevi se mesaju!Tako oni odgovaraju,ne shvataju da je to isto!

Odgovori

da

Kad bi islo redom,ali ti brojevi se mesaju!

Odgovori

propust

Da li je neko razmotrio da ce posle hiljadu registrovanih taksista morati da dodele novi slog?! Najveci broj sa 3 cifre je 999. Eto ko vodi drzavu :D Idioti!

Odgovori

inspira-logo

infostud-logo
poslovi-infostud-logo
startuj-logo
hrlab-logo
hello-world-logo

polovni-automobili-logo
4zida-logo
osiguranik-logo
prodaja-delova-logo
autohub-logo
moja-garaza-logo
inspirahub-logo

Sadržaj sajta polovniautomobili.com je vlasništvo privrednog društva Polovni automobili doo Subotica (dalje: Društvo). Zabranjeno je njegovo preuzimanje bez dozvole Društva, zarad komercijalne upotrebe ili u druge svrhe, osim za lične potrebe posetilaca sajta. Sajt Polovni Automobili je deo Inspira grupe.