Domaća aplikacija RoadSonar - upozorava na policijske patrole i radove na putu

„Odliv mozgova” je veliki problem naše zemlje, pa treba učiniti sve što je u našoj moći da prave stručnjake zadržimo ovde. Naš doprinos je promovisanje domaćih poslovnih poduhvata kao što je ovaj koji predstavljamo danas. Reč je o razvoju aplikacije RoadSonar, delo domaćih stručnjaka, koja spaja navigaciju, kameru za snimanje u vožnji, upozorenje na policijske patrole, radove na putu…
RoadSonar je aplikacija velikog potencijala, namenjena svim vozačima, a njen tvorac je Aleksandar Glavaš, koji nam je objasnio njene trenutne mogućnosti i uputio nas u ambiciozne planove u budućnosti.
Treba naglasiti da je u pitanju Beta verzija. Izlazak iz „Beta faze“ očekuje se sledeće godine što je opet uslovljeno nalaženjem odgovarajućeg partnera, tj. investitora. Kao što smo se i sami uverili u proteklih nekoliko nedelja, aplikacija se svakodnevno unapređuje.
Napredak možete i sami da pratite ako je preuzmete sa sledeće lokacije:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.futuretechs.dashcam
Šta ova aplikacija može da učini za vas?
- Direktno povezuje vozače na putu u realnom vremenu i omogućava potpuno anonimnu razmenu informacija o saobraćajnim patrolama, radarima, saobraćajnim gužvama, itd.
- Svakog korisnika pretvara u člana interaktivne zajednice
- Ima mogućnost snimanja i lakog i brzog „šerovanja“ zanimljivih video snimaka iz vožnje
- Naknadno će biti implementirana satelitska navigacija
- Planira se osnivanje posebne socijalne mreže korisnika ove aplikacije
Razgovarali smo sa tvorcem aplikacije RoadSonar, koji nam je odgovorio na neka od pitanja koja će verovatno postaviti svaki vozač koji trenutno želi da je koristi.
Odakle dobijate informacije o saobraćajnim gužvama?
Sve informacije, kako one o saobraćajnim gužvama, policijskim patrolama, tako i one o radovima na putu i saobraćajnim kamerama, nastaju kao rezultat saradnje vozača koji koriste ovu aplikaciju.
Recimo, prilikom prolaska pored saobraćajne kamere, korisnik jednostavno izabere tzv. POI tačku (Point of interest - tačku od interesa), što je u ovom slučaju „kamera“, koja se u tom trenutku veže za geografsku lokaciju i lokacija te kamere se sačuva na telefonu korisnika.
Ukoliko korisnik ima aktivnu internet konekciju, ovaj podatak se istog trenutka šalje na server, odakle se prosleđuje svim ostalim korisnicima aplikacije.
Kako se dodaju POI (tačke od interesa)?
Zbog unapređenja bezbednosti u saobraćaju, tačke od interesa mogu jednostavno da se dodaju dugim pritiskom na ekran telefona (na prikazu kamere u aplikaciji), nakon čega se prikazuje relativno veliki „pop-up“ meni sa četiri opcije za četiri različite tačke od interesa, ali je moguće i da se vrlo jednostavno brzim dvostrukim tapkanjem ekrana automatski doda tačka od interesa predefinisana za ovu akciju u postavkama aplikacije.
Kada instaliram aplikaciju, koje sve informacije se odašilju sa mog uređaja?
Ka serveru idu samo podaci o tačkama od interesa koje je uređaj registrovao, dakle - pozicija date tačke, njen tip i vreme kada je registrovana. Šalje se takođe i jedinstveni token aplikacije, neophodan za Guglov GCM servis koji u realnom vremenu obaveštava korisnike o upravo dodatim POI tačkama, čime se u optimalnim uslovima omogućava njihova direktna razmena u roku od nekoliko sekundi. Nikakvi lični podaci o vlasniku ili njegovom telefonu se ne šalju, tako da aplikacija maksimalno čuva privatnost vlasnika uređaja.
Da li je potreban internet da bi aplikacija radila?
Internet je neophodan kako bi se podaci o tačkama od interesa mogli razmenjivati između korisnika aplikacije. Bez interneta, aplikacija može da služi kao kamera za snimanje puta i podsetnik o tačkama od interesa koje je korisnik sam uneo, pri čemu na mapi u svakom trenutku može da vidi gde se nalazi.
Kakav je trenutni status aplikacije po pitanju mogućnosti snimanja putanje, brzine i vremena kretanja vozila, što roditelji mogu da iskoriste kako bi pratili decu kojoj daju svoj automobil?
Trenutno aplikacija snima put zajedno sa informacijama o geografskom položaju, vremenu, brzini, ubrzanju i sl. Ti podaci mogu da služe roditeljima za praćenje mladih vozača, ali se u tu svrhu priprema posebna nadgradnja, kod koje će akcenat biti stavljen na mogućnost daljinskog pristupa podacima, s obzirom da se podaci trenutno čuvaju samo na uređaju. Kao što je već rečeno, privatnost podataka je u potpunosti zagarantovana.
Povezivanje sa kompjuterom automobila - postoje li neka ograničenja po ovom pitanju (npr. starost vozila, marka, model…)?
U suštini, računar automobila će morati da podrži bar OBD II interfejs, kako bi na njega mogao da se poveže telefon preko bluetooth ili WiFi konekcije.
Kada će aplikaciju moći da koriste i uređaji koji nisu android?
Ukoliko se pokaže da postoji dovoljno veliko interesovanje od strane potencijalnih investitora, onda ćemo svakako uložiti i u razvoj iOS i Windows Phone klijenata.
Kada se očekuje finalna verzija aplikacije?
Razvoj aplikacije predstavlja kontinualan proces. Finalna verzija znači da je aplikacija došla do kraja svog životnog veka, a mi ovde pored već pomenute navigacije planiramo i dodavanje informacija o ugostiteljskim objektima, parkinzima, benzinskim pumpama, kulturno-istorijskim spomenicima, te posebnih informacija o saobraćajnim propisima zemlje kroz koju korisnik trenutno vozi, kao i raznih servisnih informacija koje generalno mogu da zatrebaju vozaču.
Glavna ideja je da svaka verzija na Google Play-u predstavlja jednu zaokruženu celinu u pogledu funkcionalnosti koju nudi, a svaki sledeći „release“ trebalo bi da predstavlja poboljšanje u odnosu na prethodnu verziju.
„Težina“ aplikacije?
S obzirom da ova aplikacija zahteva dosta precizne GPS podatke o poziciji i brzini, najviše resursa troši upravo prijem i obrada GPS signala od strane telefona - skoro 50% ukupne potrošnje aplikacije. Obrada podataka GPS signala od strane aplikacije troši oko 7%, što je relativno malo, s obzirom na kompleksnost proračuna koji se izvode, a koji su znatno uprošćeni korišćenjem dobrih rešenja i tehnologije.
U kombinaciji sa snimanjem video klipova, aplikacija svakako zahteva malo bolji telefon, s obzirom da su snimanje videa, prijem i obrada GPS signala zahtevne operacije same po sebi.
Inače, razvoj aplikacije započet je na telefonu Galaxy Nexus iz 2011. godine sa 1 GB RAM-a i dual-core procesorom brzine 1.2 GHz. Pošto aplikacija i danas na ovom telefonu radi besprekorno, preporučio bih ovakve karakteristike kao neki minimum.
U radu sa novim uređajima nismo uočili nikakve teškoće, dok za starije telefone, naročito opterećene pozadinskim procesima, ne možemo da garantujemo funkcionisanje bez problema.
Koji jezici su dostupni?
Aplikacija je trenutno dostupna na srpskom i engleskom jeziku, ali će uskoro biti prevedena i na nekoliko drugih jezika: italijanski, španski, nemački, francuski, danski, švedski i ruski. Inače, trenutno najveće interesovanje za aplikaciju, osim u Srbiji, postoji u SAD, Velikoj Britaniji, Rusiji, Australiji i Indiji.
Autor: tim sajta Polovni automobili
Aleksandar
@Ivan: Crvena velika tacka predstavlja opciju za snimanje puta u formatu video snimka sa pratecim podacima - "dash cam" funkcionalnost. Ukoliko vam se telefon zakuca na 20s kada se aktivira snimanje, onda je to ili zbog slabijih hardverskih performansi uredjaja ili zbog opterecenosti pozadinskim procesima. Takodje, uocili smo problem sa nekim starijim uredjajima (S2, S3 mini), ali uglavnom na novijim radi bez problema. Aplikacija je relativno zahtevna, a sto se tacnosti podataka tice, tacni su onoliko koliko vozaci precizno unose podatke o POI-ma koji se dalje dele. Koji je vas uredjaj? Pozdrav
ivan
objasnite mi shta znachi crvena velika tachka gde pishe snimaj.Kad nju pritisnem,telefon se zakochi na 20secundi,deluje mi extra,ali josh moram da skapiram.Samo ne znam koliko je pouzdana i tachna ova aplikacija.
buki
Odlicno je ovo, sada cu moci da se vracam pijan kolima iz grada i da zaobidjem sve patrole :-D Hvala
Nadamo se da se ipak šalite i da znate da to nije svrha aplikacije. Zbog svoje bezbednosti i bezbednosti drugih nećete piti i voziti. Policijske patrole su tek na drugom mestu.
Aleksandar
@Hvala, Manda. Internet je tu da poveze ljude, i u ovom slucaju ih i zblizi kroz zajednicku solidarnost na putu. Sama aplikacija ide i par koraka dalje, koristeci sto je moguce vise od dostupnih tehnologija (GPS, Internet, razlicite notifikacije, snimanje puta sa podacima, te kasnije povezivanje na racunar automobila i implementacija navigacije).
Aleksandar
@Luka: iOS je svakako u planu, ali cekamo investiciju kako bismo mogli da angazujemo iOS developere. Do tada se trudimo da Android verziju razvijemo sto je moguce bolje kao svojevrstan "proof of concept" koji ce da privuce potencijalne partnere. Aplikacija i servisi sve vreme ostaju besplatni.
Luka
A za iOS???
Manda
Svaka cast na ulozenom trudu. Kao internet sve vise postaje neophodan, zasto ga ne koristiti i za ovakve svrhe? :)