Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Da li kupiti auto sa zadnjim doboš kočnicama?

Da li kupiti auto sa zadnjim doboš kočnicama?
Postavljeno 26.04.2022. u 19:37
Autor: Dragan Romčević

Kada su u pitanju doboš kočnice, mnogi vozači tu problematiku posmatraju više kao problem imidža, stila ili prestiža, nego kao čisto tehničku stvar.

Nekima je prosto nezamislivo da im se kroz atraktivne zadnje felne vide doboši – dakle, čista estetika.

Neretko se pozadi stavljaju nepotrebno veliki diskovi samo da bi auto izgledao atraktivnije. Ipak je izgled ono što prodaje automobile.

Pošto je čitava priča mnogo komplikovanija, pokušaćemo da vidimo šta se tu dešava.

Zašto noviji automobili i dalje koriste doboše pozadi?

Predstavićemo vam objašnjenja i moguće razloge koji bi opravdali ovu „taktiku“, bez obzira koliko su stara vozila koja koriste doboše pozadi.

Da li je u pitanju cena? Da li su doboš kočnice toliko jeftinije da se koriste umesto disk kočnica?

Ne – nije u pitanju cena.

To je bio prvi trag kojim smo se vodili, ali ugrađivati doboše na zadnje kočnice ne donosi ni približno toliku uštedu da bi to bilo isplativo u toj meri da bi proizvođači rizikovali svoj imidž i renome, vizuelnu atraktivnost automobila koji žele da prodaju i slično.

Doboš kočnice sasvim dobro koče

U praksi, mnogim automobilima uopšte nisu potrebni diskovi pozadi.

Doboš kočnice mogu sasvim dobro da obavljaju posao, pošto se prilikom kočenja težina (tj. masa) automobila prebacuje na prednje točkove, tako da prednje kočnice obavljaju i više od 85% posla u zavisnosti od oštrine kočenja, podešenosti oslanjanja, rasporeda mase po osovinama, itd. Mnogo je faktora u igri.

Međutim, prosečan vozač smatra da su doboš kočnice toliko neefikasne da je apsolutno neprihvatljivo da iole noviji auto ima doboše pozadi.

Problem je u nepoznavanju ponašanja vozila prilikom oštrog kočenja.

Odmah da se ogradimo – NE, doboš kočnice nisu bolje od disk kočnica! Tu nema nikakve diskusije!

Međutim, za većinu prosečnih vozila sasvim su dovoljne.

Dobro izvedene i pravilno konstruisane, odnosno napravljene, doboš kočnice mogu fantastično da koče – dovoljno dobro da se primenjuju na trkačkim vozilima, kao što su se nekada primenjivale.

Međutim, mi se sada bavimo običnim, „civilinim“ automobilima po mogućnosti starim manje od 4 decenije.

Moramo da se ogradimo

Zašto neki konkretan auto ima zadnje doboš kočnice – to je generalno komplikovano pitanje na koje je teško dobiti odgovor.

Ne znamo o koliko starom vozilu je reč, ko je šta koliko plaćao (od proizvođača), postoje li neki drugi razlozi kao npr. „motivacija“ kupaca novih vozila da doplate za viši paket opreme koji uključuje i zadnje disk kočnice, itd.

Ne možemo ni da posmatramo isključivo automobile iz određenog perioda, pošto bi onda ovaj tekst morao da se bavi samo njima.

Tokom decenija/godina imali smo raznovrsne ponude po pitanju doboša pozadi. Nekada su bili standard, pa su automobili sa jačim motorima i boljom opremom počeli da dobijaju diskove pozadi, da bi danas bukvalno svaki auto serijski imao diskove i pozadi i napred. To je praktično postao novi standard.

Postoje izuzeci, naravno, ali da ne ulazimo u tu priču, naročito ako su neki terenci u pitanju ili vozila namenjena posebnim tržištima.

Uglavnom – činjenica je da su prednje kočnice uvek DISKOVI, a zadnje mogu ili ne moraju da budu DOBOŠI. Čak i kod nekih potpuno novih automobila.

Glavne mane i prednosti doboš kočnica

Čućete i pročitaćete na internetu mnogo netačnih stvari o doboš kočnicama. Od toga da su jednostavnije konstrukcije od disk kočnica (to je veoma komplikovana tema), da su jeftinije (veoma upitno), da slabije koče (zavisi od konstrukcije i namene), da je to zastarela „tehnologija“ (a ipak se i dalje koriste)...

Jedan od često navođenih argumenata je to da se sporije i slabije hlade, pa zbog toga slabi kočiona moć automobila pri oštroj vožnji. Tačno je da se sporije hlade, ali već smo objašnjavali da zadnje kočnice vrlo malo učestvuju u kočenju zbog prebacivanja mase na prednje točkove.

Naravno, kada su u pitanju teški i snažni automobili, zadnji diskovi definitivno imaju smisla, naročito ako vozač ima teško stopalo. Kod malih i slabih automobila, doboši su više nego dovoljni za kočenje.

Tu je i priča oko razlike životnog veka između doboša i diskova, ali to opet zavisi od materijala od kojih su izrađeni, uslova vožnje i mnogo drugih faktora. Isto važi i za kočione pločice kod diskova i paknove kod doboša.

Prednost je to što se lakše izvodi ručna kočnica, bar iz ugla proizvođača. Kod diskova pozadi ručna kočnica je malo komplikovanija.

Mana je to što doboš kočnice nisu najpogodnije za sisteme kao što su ABS i ESP. Naravno da automobili sa zadnjim doboš kočnicama mogu da imaju i ABS i ESP i druge slične elektronske sisteme, ali navodno svi ti sistemi brže i bolje funkcionišu u saradnji sa disk kočnicama nego sa doboš kočnicama.

Te razlike u funkcionisanju će najverovatnije mnogim vozačima biti neprimetne u svakodnevnoj vožnji. Ipak, moramo da ih navedemo, kako bi vozači i tu stavku uzeli u obzir.

Doboš kočnice zaštićene od vode i blata?

Nije retkost da nađete tekst u kojem piše kako su doboš kočnice zaštićene od spoljašnjih uticaja, pa im je to glavna prednost u odnosu na diskove. Navodno, pošto su zatvorene u doboš, otporne su na prodor vode, blata, soli i sličnih stvari, pa neće da zarđaju (bar ne toliko brzo), a i sam mehanizam u dobošu zbog te zaštite znatno ređe izaziva probleme.

Ovo je zabluda. Doboši nisu hermetički zatvoreni. Voda prodire u njih. A ta voda nije čista, već ulaze i blato, pesak, so, itd. Kad je auto relativno nov, sve uglavnom funkcioniše prilično dobro. Međutim, kod starijih automobila popravka i podešavanje doboš kočnica može lako da se pretvori u pravu agoniju.

Da li izbegavati doboš kočnice kod kupovine polovnjaka?

Generalno da – ukoliko imate izbor, kupite auto sa diskovima pozadi. Ukoliko nemate izbor, kupovinom automobila sa doboš kočnicama nećete primetiti gotovo nikakvu razliku, bar kada je samo kočenje u pitanju.

Održavanje i popravka je već druga priča. Doboš kočnice su generalno komplikovanije, imaju više delova i teže su za servisiranje i popravku. Vozači koji sami sređuju kočnice znaju kakve muke mogu da zadaju doboš kočnice. Po tom pitanju su diskovi definitivno u prednosti.

Redovna provera (prevencija) bi u velikoj meri rešila mnoge probleme sa dobošima

Bilo bi idealno kada bi bar jednom u dve godine ili još bolje svake godine odvezli auto kod majstora – da rastavi doboš kočnice, ispita sve pokretne i nepokretne delove, očisti, podmaže, zameni ono što je za zamenu i slično.

Međutim, ne samo što niko to ne radi, već bi u nekim servisima „crkli“ od smeha kada biste im rekli da želite preventivno da proverite doboš kočnice iako ne prave nikakve probleme, osim naravno ako vam to lepo ne naplate.

Naravno – potpuno je druga priča ukoliko imate probleme sa kočenjem.

Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 13
Pregleda: 13321
Ocena: 4.9
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Zikica Petrovic

Ako se radi o standardnim verzijama, znači auto sa zapada u fabrici se zna uz prateću dokumentaciju, motor 1,4 doboš, 1,6disk pozadi. Ako ide porudžbina onda prema zahtevu kupca može disk određeni izbor boje, sedišta ili po paketu opreme. I kod istih vozila prečnik doboša je veći kod karavana nego kod hečbeka i limuzine. Možda nije pravilo kod svih proizvođača a zavisi od standarda u zemlji proizvođača.

Odgovori

dzordz

kupujete auta redovno servisirana, a bez servisne knjige ,ali dobos kocnice su problem ha :) ? kupujete auta sa "odrasjenim" velikim servisom ,a nigde veze sa servsisnim intervalom ..ccc, a oko dobosa pitanje...mslm.. :) u stanju ste da kupite auto koje prodaje prodavac koji je autop uslikao na pesackom prelazu ili auto sa zakopcanim pojasom ,ili prodaje nov nov 15godina star, a dobos mozda i nije najbolji :)

Odgovori

Сакс

Fiat Tipo 1.4. benzin, easy up nivo opreme i ima zadnje doboš kočnice. Auto je 2019. godište, pa me to iskreno začudilo, ali kočnice su sasvim u redu, kako ovaj članak i navodi pominjući raspodelu kočione sile na prednje i zadnje točkove.

Odgovori

Nele

Na svemu se stedi. Plastika je postala tvrda, rucke za otvaranje plasticne i nikakve, motori se prave od losih materijala. Doslo je vreme nekvalitetnog, a lepog.

Odgovori

Pera

Ima mnogo proizvoljnosti u ovom članku. Mudro bi bilo nekog stručnog konsultovati pre objavljivanja

Odgovori

Polovni Automobili

Poštovani, možete li nešto konkretno da navedete? Hvala unapred

Pera

Prokomentarisaću neke Vaš odeljak, da lakše možete da pratite. ,,Ne – nije u pitanju cena.'' Mislim da je ipak u pitanju cena, ustvari je problem sa parkirnom kočnicom. Kočne stege (čeljusti) sa integrisanom ručnom su skuplje i kvarljivije od klasičnih (samim tim je smanjena i pouzdanost) ,,Doboš kočnice sasvim dobro koče'' Ovo je sasvim tačno, takođe je i odlična opaska da je tome razlog što je 85% na prednjim kočnicama. Ali se treba ograditi da u zavisnosti od optećenja (pun, prazan auto, raspored tereta...) menja ovaj procenat. ,,NE, doboš kočnice nisu bolje od disk kočnica! Tu nema nikakve diskusije!'' Doboš kočnice jesu efikasnije od disk kočnica!!! - Što nažalost i stvara problem.

Pera

Doboš kočnice jesu efikasnije od disk kočnica!!! - Što nažalost i stvara problem. Zbog konstrukcije kod doboš kočnica sa manjim povećanjem sile na pedali eksponencijalno se povećava sila kočenja. Odnosno mnogo je teže dozirati na pedali kočenje da ne dođe do blokiranja točka odnosno proklizavanja točka. Znači kod putničkih vozila doboš kočnice se ne ugrađuju jer, je teško dozirati silu na pedali. Taj se problem delimično rešava ugradnjom ABS. Kod sportskih vozila postoji i dodatni problem a, to je pregrevanje doboša (disk kočnice se mnogo brže hlade) Elem, ako su inženjeri odlučili da ugrade pozadi doboše, vozilo će sigurno dobro kočiti i da se ne očekuje ot takvog vozila sportska vožnja (u svakom slučaju normalno će kočiti sa nekoliko zaredom oštrih kočenja, više od toga nije preporučljivo, doći će do ,,fejding'' slabljenja kočenja)

s mile

Kocioni sistem je projektovan od strane proizvodjaca. I treba ga odrzavati ispravnim. Automobili imaju oko 65% tezine na prednjoj osovini. Diskovi napred su puno vise odgovorni za kocenje od zadnjih dobosa. Dobosi tj paknovi se brze trose, ali su i jeftiniji od zamene diskova. Sve je to dobro, samo ga odrzavajte ispravnim. To sto pojedinci vole vizuelno da se kroz alu felne vide i diskovi, pa jos ako su u crveno ofarbane čeljusti.. To je estetika...

Odgovori

marak

Ako dobosi vrse funkciju radne i rucne kocnice, onda je definitivno usteda, i opste je poznato da slabije koce, pogotovo kada auto zadje u godine pa se moraju upotrebiti zamenski delovi, i to zna svaki mehanicar!

kole

Moze sa dobosima, ali samo da ti dobosi budu povezani jedino sa rucnom kocnicom kao na Nisanu GTR. Moze i za automobile do 60 konja, a sve jace od toga samo diskovi. Cudom sam se cudio kad sam video da novi Reno Kaptur koji je komsinica kupila ima pozadi dobose. Takve ustede treba kazniti bojkotom takvih auta, ali danasnji vozaci ne znaju apsolutno nista o tehnici automobila, pa nemas kome ni da pricas. Pre 30 godina u upustvu za rukovanje i odrzavanje automobila je bilo uputstvo kako nastelovati ventile, a danas vas upozoravaju da ne smete da pijete tecnost za brisace.

Odgovori

Miki

Po tvom komentaru, ja bih rekao da si ti stručniji od Renault-ovih inženjera...

stari apa

Miki, kakve renault atomobile danas pravi, ubedjen sam da je kole definitivno strucniji od njihovih inzinjera! I sve sto je napisao u potpunosti je u pravu!