Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Kako radi sistem za uočavanje vozila u mrtvom uglu?

Kako radi sistem za uočavanje vozila u mrtvom uglu?
Postavljeno 08.11.2016. u 13:55
Autor: Dragan Romčević

Postoje vozači kojima je mrtav ugao prava noćna mora prilikom prestrojavanja u drugu traku, a ima i onih koji tvrde da mrtav ugao ne postoji ukoliko se bočni retrovizori pravilno podese. Naravno, mnogo toga zavisi i od vrste retrovizora

Kako bi pomogli vozačima da izbegnu incidente prilikom promene trake, proizvođači automobila su počeli uz sve veći broj modela da isporučuju (uglavnom uz doplatu, osim kod luksuznijih) sistem za uočavanje vozila u mrtvom uglu.

Kako radi i kako se koristi?

Različiti proizvođači automobila koriste različite sisteme, sa više ili manje senzora, sa kamerama u retrovizorima, više ili manje precizne, integrisane sa drugim sistemima ili samostalne, itd. Stoga je najbolje da se pre vožnje upoznate sa radom ovog sistema. Detaljno pročitajte uputstvo za upotrebu – ako ga niste dobili uz automobil, skinite ga sa interneta ili kupite od ovlašćenog dilera.

Na primer, senzori u zadnjim branicima konstantno prate situaciju oko vašeg vozila. Ukoliko se u opasnoj zoni nalazi drugo vozilo, na retrovizorima će se pojaviti upozorenje – npr. crveni trougao.

Ignoriše li vozač ovo upozorenje i uključi migavac kako bi prešao u drugu traku, lampica na retrovizorima će početi da trepće, a javiće se i zvučno upozorenje na opasnost. Kod luksuznih automobila vozač može biti upozoren i vibracijama u upravljaču.

Mercedesov „Blind Spot Assist“ čak može da aktivira i kočnice kako bi se izbegao udes. Tačnije, odreagovaće ESP kočeći točkove na jednoj strani, sprečavajući ili usporavajući prelazak u drugu traku.

Mane

U brojnim situacijama ovaj sistem može da izazove nepotrebno uznemiravanje. Na primer, ako dve trake na raskrsnici skreću levo, a vi se nalazite u desnoj, on će početi da pišti zato što misli da menjate traku dok vam je drugo vozilo u mrtvom uglu.

Takođe, ako put npr. ima tri trake, a vi iz krajnje desne prelazite u srednju, sistem može da detektuje vozilo u krajnjoj levoj traci i počne da upozorava na opasnost. Podsećamo, kod nekih sistema ima ovakvih problema, kod drugih nema. Na sreću, kod svih je moguća deaktivacija.

Naknadna ugradnja

Ovaj sistem je moguće i naknadno ugraditi, a način njegovog funkcionisanja se ne razlikuje mnogo od klasičnih parking senzora. Ukoliko želite da ga kupite, moraćete to da uradite negde u inostranstvu, pošto ga kod nas nema u ponudi. Postoji više proizvođača, a cene i kvalitet su raznoliki.

 

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 3
Pregleda: 42679
Ocena: 4.5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Dule

Mazda 3 2017 i sistem radi ko sat

Odgovori

Vladimir Perić

Zanima me koliko ima smisla staviti mala ogledalca sa ispupčenjem na kraju retrovizora? Da li je iko imao iskustvar sa tim?

Odgovori

Miloš

''...i uključi migavac kako bi prešao u drugu traku..'' Kod nas 10% ljudi koristi migavac za prestrojavanje...

Odgovori