Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Mogu li automobili sa uklonjenim DPF filterom da prođu tehnički

Mogu li automobili sa uklonjenim DPF filterom da prođu tehnički
Postavljeno 23.07.2018. u 13:48
Autor: Dragan Romčević

Problemi sa DPF-om muče mnoge savremenije dizelaše. Zamena je skupa, pa ih vlasnici neretko uklanjaju. U svim razvijenim zemljama zabranjena je vožnja dizelaša kojem je skinut DPF. Najavljene kontrole na tehničkom pregledu su i u Srbiji zabrinule mnoge vlasnike.

Bar u sledeće tri godine vozači mogu biti mirni. Naime, u sledeće tri godine će se na tehničkom pregledu kontrolisati da li je skinut DPF (i/ili katalizator), ali će se vlasnici automobila sa uklonjenim DPF-om u te tri godine samo upozoravati, odnosno moći će da prođu tehnički bez problema. Tek nakon ovog prelaznog perioda umesto upozorenja neće moći da prođu tehnički.

Zašto se uopšte skida DPF filter?

DPF, DPF filter, filter čestica, filter čestica čađi, FAP… Zovimo ga kako želimo, ali on zadaje velike glavobolje brojnim vlasnicima dizelaša, i novijih i starijih, bez obzira na marku i model. Ovaj problem je izuzetno kompleksan.

Bez tog filtera dizelaši ne bi mogli da ispune Euro 5 ili Euro 6 standard. Njegov zadatak je da skuplja otrovne čestice čađi iz izduvnih gasova. Kada ih dovoljno nakupi ta čađ se spaljuje, a pepeo koji nije opasan se izbacuje napolje. Čitav proces je automatizovan, mada se od vozača traži da ne gasi motor ukoliko je započeo taj proces spaljivanja (tzv. regeneracije DPF-a) ili da povremeno izlazi na otvoren put (poželjno auto put) i da vozi npr. petnaest minuta do pola sata brzinom od najmanje 80 km/h, pri čemu ne sme da spušta obrtaje ispod 3.000 o/min.

Dakle, u teoriji ne deluje komplikovano, ali praksa je pokazala da princip funkcionisanja ovog filtera bukvalno obesmišljava posedovanje dizel automobila ukoliko uglavnom vozite po gradu, u gužvi, sa mnogo kratkih destinacija. I sami proizvođači to nerado priznaju, mada ne direktno, već za gradske uslove savetuju svoje male turbo benzince.

Skidanje DPF filtera je masovna pojava. Ne samo u Srbiji, nego u čitavoj Evropi. Ali tamo je to protivzakonito i mogu ozbiljno da vas kazne ako vas uhvate. Upravo tako - AKO vas uhvate. Problem je u tome što u Evropi niko više ne odseče DPF i umesto njega prosto zavari komad cevi.

Kako u Engleskoj prolaze tehnički sa skinutim DPF-om?

DPF se skine, napravi se otvor sa gornje strane (ili one strane koja je teže uočljiva), izvadi se sam filter tako da ostane prazno kućište i onda se sve lepo vrati na svoje mesto. Ukoliko na tehničkom zbog svežih varova ili varova koji očigledno nisu fabrički posumnjaju da je DPF skidan i da su mu izvađene „iznutrice“, Englez će prosto reći da je DPF skidan kako bi se očistio hemijsko-ultrazvučnim putem nakon što su zakazale sve vrste regeneracije ili da je stavljen nov DPF nakon što je stari potpuno „zakazao“. Podrazumeva se i da treba da se odradi softverski deo, tj. da se „prevari“ kompjuter, srede senzori i slično, da ne ulazimo sad u detalje.

A-ha! A šta kad na tehničkom radnik nabije sondu u auspuh da „izmeri“ izduvne gasove!? Odmah će da mu prikaže da ima mnogo čađi i shvatiće da je DPF skinut!

Neće… Ne možemo da tvrdimo za sve zemlje, ali na primer u Engleskoj još uvek nisu našli pouzdan način kako da utvrde da li je nešto „muljano“ sa DPF filterom. Ako je prazno kućište vraćeno na svoje mesto, bez ozbira na sumnjive varove, ne mogu da utvrde ili dokažu da li je DPF izbačen iz izduvnog sistema.

Uređaji za analizu izduvnih gasova, bar oni koje koriste u Engleskoj, takođe ne mogu da pomognu, što su i zvanični organi za kontrolu rada tehničkih pregleda u Velikoj Britaniji odavno javno potvrdili. Snimljeno je i više dokumentaraca na tu temu.

Nadležni kažu da ubrzano rade na rešavanju ovog problema, te da će uskoro stati u kraj ovakvim prevarama. Međutim, mnogi radnici na tehničkim pregledima u Engleskoj ukazuju na brojne probleme koje treba rešiti da bi oni zaista mogli bez sumnje da utvrde da je manipulisano DPF filterom, naročito zbog toga što je ovaj sistem ugrađen na različite načine kod različitih modela, uz neretko veoma težak fizički pristup ili sam vizuelni pregled.

Naravno, tu je i mogućnost softverskog proveravanja, odnosno utvrđivanja da li je manipulisano softverom koji je odgovoran za sve u vezi DPF-a. Problem je u tome što razne firme koje se bave uklanjanjem DPF-a ne modifikuju softver na isti način. Takođe, nemaju ni svi dijagnostički uređaji iste mogućnosti da utvrde da li je originalni softver izmenjen. Tu je i sposobnost/obučenost radnika na tehničkom pregledu da obavljaju ovakvu vrstu provere na bezbroj modela automobila raznih proizvođača.

Dakle, može da se utvrdi da je DPF uklonjen, ali ostaje pitanje da li radnici na tehničkom pregledu imaju neophodne informacije u vezi određenog modela, kao i neophodan softverski alat za takvu proveru.

U svakom slučaju, ovaj problem je široko rasprostranjen, a nadležni u Engleskoj javno su priznali da za sada nemaju rešenje. Da li će i kada doći do nekog rešenja, trenutno nemamo informaciju. Niko ne može da predvidi šta može da se desi.

U igri su brojni faktori - bes čitave armije vlasnika dizelaša (čuvanje socijalnog mira), politički interesi, lobiranje i interesi proizvođača automobila i čitave auto industrije, troškovi uvođenja novih procedura i tehnologije za proveru DPF sistema...

Šta ovo znači za nas u Srbiji?

U sledećih par godina sigurno neće biti većih potresa. Kao što smo već rekli, na tehničkom pregledu će se obavljati provera uz eventualno upozorenje u slučaju nepravilnosti, ali neće biti nikakvih posledica po vlasnika automobila.

Za tri godine, kada bi upozorenja trebalo da se pretvore u nemogućnost prolaska tehničkog, ipak može doći do raznih problema u praksi koji bi mogli dodatno da produže taj prelazni period. To se već mnogo puta dešavalo kod uvođenja novih pravila i procedura, kao npr. sa auto školama.

Na prvom mestu, radnik na tehničkom mora da ima informaciju da li je određeni automobil fabrički proizveden sa DPF-om. Stvar je u tome što je isti model sa istim motorom na neka tržišta mogao da ode sa DPF-om, a na druga bez njega.

Ne postoji pouzdan i univerzalan način da radnici na tehničkom pregledu znaju koji automobil treba da ima DPF. Naravno, ovo važi za automobile proizvedene u određenom rasponu godina, kada su se neki proizvodili i sa i bez DPF-a. Svi iole noviji dizelaši imaju DPF (fabrički).

Jedino rešenje je da tehnički pregled ima pristup nekoj bazi podataka iz koje bi na osnovu broja šasije mogli da vide da li određeni auto treba da ima DPF. Kao što smo svedočili poslednjih godina na sličnim primerima, pravljenje takve baze ili uspostavljanje pristupa nekoj već postojećoj (u inostranstvu) može da se oduži u nedogled i da se u praksi pokaže problematičnom za primenu iz raznih razloga.

U samu problematiku otkrivanja „muljanja“ sa čitavim sistemom DPF-a, uključujući softver i senzore, nećemo dalje ulaziti, pošto smo o tome već dovoljno govorili u gornjem delu teksta. Uglavnom, jasno je da će mnogi uspeti „da se snađu“.

Da li moj auto fabrički ima DPF filter?

Ne znamo. Pokušajte da proverite u ovlašćenom servisu preko broja šasije. Ako je auto Euro 5, što je standard uveden u septembru 2009, onda skoro sigurno ima DPF. Međutim, moguće je da auto bude iz 2009. i 2010, a da nema DPF. Objašnjenje leži u raznim propisima, kao i u raznolikim pravilima određivanja godine proizvodnje automobila.

Nećemo ulaziti u detalje, ali auto može da bude proizveden u decembru 2008. godine, celu 2009. da provede u prodajnom salonu i da bude prodat i prvi put registrovan u januaru 2010. godine. Kada kao polovnjak stigne u Srbiju, u papirima će kao godina proizvodnje biti upisana 2010. godina.

 

Zbog svega navedenog, ne želimo, a i ne možemo da damo smernice na osnovu kojih biste mogli da utvrdite da li određeni auto iz ovog prelaznog perioda ima DPF. U nekim slučajevima ne pomaže ni zavirivanje ispod auta ili gledanje iz kanala.

DPF može da se očisti

Regeneracija, aktivna ili pasivna, u nemalom broju slučajeva jednostavno ne može da očisti filter. Tada je jedino rešenje da se filter skine i profesionalno očisti. Na sreću, kod nas postoje proverene firme koje se time bave i koje garantuju za rezultate.

Nakon čišćenja se proverava u kakvom je stanju filter, a trebalo bi da se vrati u stanje približno kao kada je bio nov. Cena čišćenja u jednoj firmi je 12.000 dinara, ali tu nisu uračunati demontaža i montaža, kao i kompjuterska dijagnostika.

Uz malo „guglovanja“ lako ćete naći firme koje se bave čišćenjem, pa se raspitajte telefonom o uslovima, cenama, načinu čišćenja, garanciji...

Nije uvek ni DPF kriv

Nije retkost da probleme sa DPF-om izazivaju drugi kvarovi, kao npr. neispravni ili prljavi razni senzori, EGR, dizne, turbo punjač i slično. Dakle, kvar neke od tih komponenti može izazove simptome koji ukazuju na zapušen DPF, pa aktivna ili pasivna regeneracija kratkotrajno srede situaciju, da bi se uskoro sve vratilo na staro, dovodeći očajnog vlasnika do ludila.

Takođe, neispravan rad motora može da dovodi do ubrzanog punjenja filtera česticama čađi, pa ni tada učestale regeneracije neće biti od velike pomoći. Čak i nakon skidanja i detaljnog čišćenja u servisu, problem može brzo da se vrati pošto u stvari nije uklonjen uzrok, tj. neispravan rad motora, već je samo sređena posledica, tj. zapušen DPF. Situacija može da bude vrlo kompleksna, a mnogi serviseri nemaju dovoljno iskustva po tom pitanju, pa se brojni vozači odlučuju na uklanjanje DPF filtera.

Da li je deo krivice na proizvođačima i na prodavcima automobila?

Odgovor najbolje znaju vozači koji su svog dizelaša kupili novog u prodajnom salonu. Da li im je prodavac rekao bilo šta u vezi DPF-a? Da li ih je upozorio da dizelaš možda nije najbolji izbor ukoliko 90% vožnje provedu u gradskoj gužvi? Da li im je objasnio čemu služi i kako funkcioniše DPF? Da li im je objasnio šta treba uraditi ili šta se ne sme raditi kada se upali lampica ili kada počne regeneracija?

„Pa sve to piše u uputstvu za korišćenje automobila!“, reći će neki. Tačno je, piše - ali u mnogim uputstvima ta tema je površno i nedovoljno jasno obrađena. Na primer, trebalo bi velikim boldovanim slovima da piše upozorenje nalik na: Ako je započet proces regeneracije DPF-a, nipošto ne gasite motor, a ukoliko ste u mogućnosti nastavite da vozite pri što višem broju obrtaja (ne baš maksimalnom - 3.000-3.500 o/min je sasvim dovoljno).

Takođe bi i na samoj instrument tabli ili ekranu navigacionog sistema trebalo da izađe jasno i konkretno uputstvo šta vozač treba, a šta ne treba da radi u trenutku kada je započeta regeneracija. Na primer - Ne gasite motor. Regeneracija DPF-a u toku. Ukoliko ste u mogućnosti nastavite da vozite, idealno na otvorenom putu ujednačenom brzinom.

Ovo je samo primer. Neka svaki proizvođač napravi listu jasnih uputstava koja će se prikazivati vozaču u vožnji, u realnom vremenu, kako bi znao šta tačno treba da uradi da bi sprečio probleme sa DPF-om.

Zaključak

Slobodno napišite vaše mišljenje ili opišite iskustvo sa DPF-om, a ukoliko ste ga uklonili recite kakav niz problema je doveo do te odluke.

Ovaj tekst je samo blago zagrebao površinu problema u vezi DPF filtera. I dalje postoji mnogo kontroverzi, nejasnoća, siromašnih i nejasnih objašnjenja od strane proizvođača automobila, ovlašćenih i neovlašćenih servisa koji nisu u stanju da reše problem na duži rok...

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 64
Pregleda: 80553
Ocena: 4.3
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Jasko

Može li se ukloniti softverski dpf na mercedesu e klasa 2010 godina?Ako neko zna bio bi zahvalan za informaciju jer mi je krv moju popio...Hvala

Odgovori

Ivica

Da je nekoga briga za ekologiju favorizovao bi se na bilo koji način tng i cng jer su čistiji od ostalih goriva . Sledeći bi bio gas za domaćinstva umesto uglja i drveta .

Odgovori

slobodan

ja sam jedan od onih srecnika koji je uklonio DPF filter , i ako znam da to nije za pohvalu . medjutim moram reci da nam ni standard nije za pohvalu , uz gomilu problema dok sam imao DPF od ciscenja naravno uspesnog ali kratkrotrajnog boljitka , losijih performansi , vece potrosnje ... po uklanjanju istog stvar se popravila na osetno bolje od boljih performansi vozil do smanjene potrisnje , sto se tice problema i posle dve godine apsolutno nema nikakvih problema , niti auto dimi niti bilo sta drugo . ako vam to urade majstori koji su zaista dobri , mislim da je varanje kompijutera prejaka rec bolje reci ubacuvanje drugog softvera lepse bar zvuc , i onda cete se voziti bez ikakvih problema ... toliko od mene .. do nekih bogatijih vremena pozdrav...

Odgovori

FILIP

JA SAM SKINUO I DPF I EGR. DIMI KO LUD..... IMA LI TU POMOCI?

Jeki

Na autu citroen c5 koji sam kupio nemam dpf filter i katalizator, što sam inače tek kasnije ustanovio. Ubeđuje me majstor pošto mi je očigledno softver podešen da auto radi pravilno bez njih ugradim samo katalizator i da ću tako proći tehnički pregled. Da li je to tačno da je dovoljno imati katalizator radi zadovoljenja granice emisije izduvnih gasova na tehničkom pregledu?

Odgovori

Danijel

Ako si nešto saznao napiši u komentaru zanima izmene. Isto vozim C5,slična priča.

Kostic

Postovani DPF filter pasat B6 2009 godiste. Zapuen filter doprineo da mi poveca nivo ulja u karteru jer je zapusen DPF filter. Urzok je jer mi nije radio EGR ventil koji sam ignorisao tri godine. Sada sledi zamena EGR ventila i senzora pritiska izduvnih gasova i ciscenje DPF filtera i na kraju ponovna zamena ulja. Sve skupa oko 400 e.

Odgovori

Aca

Sta se sekirate za vase dizele koji su uvezeni sa 172000km ( pola miliona kilometara) kada oni za tri godine nece biti u voznom stanju.

Odgovori

goran bojovic

Dobar i interesantan tekst. Ono sto bih ja dodao a sa cime se ne slazem jeste da ako je auto proizveden u jednoj godini a prvi put registrovan u sledecoj godini , u nasoj dokumentaciji sa carine i AMSS ce stajati starija godina. Tako je kod mene slucaj. U francuskoj saobracajnoj je pisalo 02/2008, a u nasoj saobracajnoj pise godina proizvodnje 2007.

Odgovori

Vlado

Da li dekarbonizacija pomaže dpf-u i egr?

Odgovori

marinko

To je najveca prevara.

uros

Kupio mazdu 3 pre par meseci dpf mi se zapusio totalno da mi je crevo iz turbine za vazduh izbilo... skinuo dpf ali sam tad saznao prilikom skidanja da sam kupio auto kome je skinut i katalizator.. takod da sad nemam ni jedno ni drugo... moje pitanje je sta je najgore sto moze da se desi ako nastavim da vozim auto bez katalizatora i dpfa?

Odgovori

Polovni Automobili

Ništa specijalno. Mnogi voze bez katalizatora i DPF-a. Samo treba softverski da se "prevari" kompjuter. Međutim, ostaje pitanje šta će biti kada za oko 2 godine počnu na tehničkom pregledu da prave problem ukoliko nedostaje DPF i katalizator.

Dejan Dejan

Najgore ti se već desilo. Kupio si 15 godina starog dizela opremljenog sa DPF-om. I veruješ da njemu njemu nakon 15 godina samo DPF i katalizator fale pa da ti budeš srećan. A zapravo neko ti je učinio uslugo vađenjem toga iz auspuha. Proizvođači su se trudili da DPF traje dok je vozilo u garanciji a ne 15 godina. Ali ako sada staviš nov, taj nov će ti trajati 15 dana! Zašto? Zato što su ti dizne mrtve, kopresija oslabila, ulje curi iz turba... I sad taja uto ne bi bio ni EUR2 kad bi neko stvarno kontrolisao emisiju izduvnih gasova. Ne zato što nema DPF i katalizator već zato što mu je sagorevanje deset puta gore nego kad je bio nov.

Zlaja

Mazda 3 ima u jednom loncu katalizator i dpf, kada skidas dpf skinuo si i katalizator. Inace kolega vozi Golfa 4 bez i jednog i drugog i na merenju cadji nisu mogli da izmere koliko je bilo velika kolicina, zatim je par minuta stiskao gas da iscisti izduvnu granu i posle toga rezultat je bio 2 od dozvoljenih 7, cini mi se tako neke vrednosti, znaci ako je motor dobar prolazi bez problema...

Слободан

Баш лепо. "Ништа специјално. Многи возе тако. Само се софтверски искључи, итд.". Баш лепе савете дајете тровачима. Купе дизел "да мање троши" а немају пара (наводно) за поправке, и онда тим једним аутом трују људе као 50 исправних аутомобила.

Miki

Mene samo zanima da li je zakon isti za mene koji sam dpf skinuo i onog roma koji se vozi sa konjicem i zapregom po centru grada...i to sa zapregom koja u svakom trenutku moze da se raspadne i osteti neciji auto ,povredi nekog....a onda drzava nema veze sa tim...Zivotinje se maltretiraju(tuku) na ocigled svih nas...a da ne govorim o putevima kod nas... rupe od pola metra i vise, nocu slomis auto koji si jedva kupio i naravno niko nije odgovoran.Postoji li tehnicki pregled za puteve u srbiji? Drzsva trazi da mi auto bude ispravan? Kako? Kad godisnje 2x menjam stabilizatore i amortizere od rupa.Gorivo nam kosta ko u nemackoj.... bitno ds se drzava ugradila u cenu..... I onda se uhvate jos i za dpf filter haha .Sve je sredjeno samo jos to fali i evropa smo haha.....

Odgovori

misa

bravo Miki za komentar. VIŠE NIKO NE TREBA DA PIŠE NA OVU TEMU- SVE SI REKAO!!! ovaj DPF može da se reflektuje na sve ostale teme ovog našeg jadnog sistema, SPREMNOG za EU. Tugo

milan zavisic

Iz ocaja cam skinuo DPF jer se svelo na to da auto vozi mene a ne ja njega,nikakvih problema nemam jer je sve uradjeno profesionalno,a sada stvarno razmisljam o kupovini benzinca.

Odgovori

Aleksandar Blanuša

Poslednje tri godine vozim folksvagen pasat b7 1.6 tdi i mogu svim sadašnjim i potencijalnim vlasnicima folksvagenovih modela sa dizel motorom kazati da se ne plaše problema sa DPF ukoliko ispoštuju proceduru koja je navedena u gornjem tekstu, pre svega da ne gase motor kada otpočne proces samoregeneracije koji se propoznaje po povećanom broju obrtaja na leru ili pak upaljenoj DPF lampici do čijeg paljenja dolazi tek ukoliko ne bude ispoštovan savet da se motor ne gasi kada su mu na leru (usled otpočetog postupka samoregeneracije) povećani obrataji. Pridržavajući se ovog pravila i pored pretežnog korišćenja vozila u gradskim uslovima vožnje nisam imao bilo kakav problem sa DPF do sada.

Odgovori

Ivan Martinko

točno, ali i tada će za otprilike 200000km doći do raspadanja dpf-a, unutarnje saće od kojih se sastoji se urušuju jer nisu predviđeni da traju ko i auto nego tako 200000-250000km, jednostavno štednja na materijalu, platina je skupa i onda proizvođači smanje dpf na najmanju moguću mjeru i ne izdrži preko te kilometraže. a na balkanu se auti voze duplo od 200000km.. i na kraju ipak ih ljudi odsjeku i voze dalje.. tako je i u hrvatskoj koja je kao u eu a zapravo banana država. a sad i novi benzinci imaju filtere čestica, GPF..

Milos

Na koliko km se pali ponovno ciscenje 300 km,400 km ili koliko vec?Hvala drug

Aleksandar

Dobar teskt. A cela farsa oko rigoroznih pregleda i zabrane blagih modifikacija je kao i inace posledica zelje za punjenjem budzeta, opravdanje rada izmisjenih agencija (kao sto je agencija za bezbednost, amss...). Svako ko je bio u Grckoj (EU) je video u kakvom je stanju hjihov vozni park. Mnogo vozila sa zatamnjenim staklima, dodatim spojlerima, tablice izbledele do neprepoznatljiovsti (deluje da se koriste po 30 godina) a mi idemo u korak sa, ne tim delom Evrope, nego sa Zapadnom. Mi menjamo saobracajne, tablice, traze se atesti za svakojake gluposti koje su totalno nepovezane sa bezbednoscu..pitanje je samo dokle ce narod trpeti to izivljavanje....

Odgovori

Đole

Dok je ovaca biće i vune!

Saša Dragovic

Kvalitetan tekst. Za one koji ne znaju dovoljno o toj temi, potencijalno zlata vredan. Pošto vozim dva DPF dizela ( HDI i MJ ), moram i da kažem da u teksto opisan način vožnje pri regeneraciji nije saglasan sa onim što propisiju Pežo i Fiat ( ali mislim i da neće biti bilo kakve štete ako se budete pridržavali ovog teksta ). Naime, i PSA i Fiat kažu "najmanje 60 km/h" i "najmanje 2.000 rpm" ( tako da 3.000 rpm i ovog teksta nije nužno ). Ja sam sa PSA prešao 170 kkm bez ikakvh problema do sada sa DPF-om i pravo je zadovoljstvo kako on radi lakonske regerancije u odnosu na MJ. Ipak "aditiv" za FAP čini čuda i po mom mišljenju je tu PSA odradio odličan posao.

Odgovori

Polovni Automobili

Potpuno ste u pravu - svaki proizvođač ima svoje preporuke u vezi regeneracije. Zato vlasnik treba dobro da pročita uputstvo za upotrebu.

Đenka

" Nećemo ulaziti u detalje, ali auto može da bude proizveden u decembru 2008. godine, celu 2009. da provede u prodajnom salonu i da bude prodat i prvi put registrovan u januaru 2010. godine. Kada kao polovnjak stigne u Srbiju, u papirima će kao godina proizvodnje biti upisana 2010. godina. " Poštovani, ovaj deo teksta nije saglasan stanju u Srbiji. Neće Vam u Uverenju stajati godina prve registracije kao godina proizvodnje, već stvarna godina proizvodnje pa makar auto bio proizveden 31. decembra. Govorim iz sopstvenog iskustva. Ubeđivao sam se sa njima, ali džaba. Inače super su Vam tekstovi - vrlo edukativni! Pozdrav.

Odgovori

Goran

realno je da bude upisana god. proizvodnje ali da se vidi i prva registracija . kada bi pisali godinu prve registracije kao godinu proizvodnje mogao bi imati golf 4 2007. godište .

Слободан

Наравно да ће проћи. Ја био на техничком прегледу пре неки дан. Платио 3.500 динара. Сликали кола са мајстором унутра, километражу. Померили кола на канал. Ја чекао 45 минута, док мајстори нису радили ништа. Онда су узели кола, померили их напред на ваљке, проверили предње и задње кочнице, вратили кола уназад на канал. Онда ме овај зове да ми каже да је готово. Добио уверење о техничкој исправности. Пре је ипак било боље. Исто ти не гледају кола, али ти дају уверење одмах. Срећом, једном годишње (када радим сервис) провере ми тамо комплетан аутомобил, па зна да је испаван. Али шта је са већином аутомобила? Опасни кршеви и тровачи шпартају друмовима.

Odgovori

Čovek od Astre

Mnogo toga je napisano o ovome.Sao nigde nisam pročitao da je neko čak i spomenuo šta se dogadja kod nas.Pre nekog vremena je na parkngu ispred moje zgrade samo u toku jednenoći ukradeno preko deset filtera i katalizatora.DA li je neko ikada prijavio one koji drže svoje otpade i otkkupljuju ukradene delove?Jedna dobra racija i redovna kontrola brzo bi tu mmafiju sredila,ali želje za tonema.OA onda te ta ista država kažnjava što nemaš filter,katalizator i sl.DA imamo svoj ADAC mnogo bi lakše rešavali sve vozačke probleme počevši od cena,registracije i sl.

Odgovori

Polovni Automobili

Pisali smo mi u tekstu "Krađa katalizatora - kako se zaštititi" (Link: https://www.polovniautomobili.com/auto-vesti/saveti/5904/kradja-katalizatora-kako-se-zastititi)

goran

A kako prolaze tehnicki pregled cig..pardon Romi koji izvare kao neku prikolicu na motokultivator? imaju li oni atest za to? koliko godina imaju ta deca koja to voze? to moze,jel, a nama ostalima traze dlaku u jajetu...vreme je za usranu motku, pa ce zakon biti isti i za Okanovića i za Vučića, za Rome i nas ostale "nebitne"

Odgovori

Djordje Jokic

Nema od toga ništa.

Odgovori

Djordje Jokic

U koliko je vozilo ispravno đoku ce oni naći da li ima dpf i katalizator... Znam dosta vlasnika koja registruju vozila po eu sa počupanim tim *ovnima

Odgovori

Arnold Farkas

moguli kolka bez katalizatora da prodju tehnicki ?

Odgovori

Polovni Automobili

Da.

Milan

Bilo bi lepo kada bi vaša redakcija otišla jedan dan na tehnički pregled i iz prve ruke saznala kako trenutno prolaze vozila kojima je skinut DPF filter ili katalizator. Tj. da li se kod nas uopšte proveravaju čestice ili samo količina HC i CO. Trebalo bi proveriti i u kojoj meri skinut DPF i katalizator menjaju sadržaj gasova. Valjalo bi videti i kako LPG utiče na gasove kad je skinut katalizator a auto ispravan....dosta pitanja sam postavio i nadam se da će redakcija polovnih automobila imati vremena do to ispita :)

Odgovori

Agencija za prodaju magle

Evo jos jedne taksice ugurane na mala vrata. Znači auto iz 2010... kome je odstranjen DPF ne može da prođe tehnički a Golf II iz 1989 može? Fabrički model auta bez DPF ima ugrađen drugačiji filter čestica pa i ako se isti skine nije greda? Može ratkapna od 200 din, ne može folija od 100 eura..Ratkapna može da povredi samo nekog prolaznika, a ako ne platiš taksicu za foliju, pa ne vidiš adekvatno, možeš povrediti i sebe i druge ..lepo je što se očni pregled plaća na tehničkom.. Svaka čast, skidam kapu ovima što prepisuju zakone iz EU..masersnsmaind.

Odgovori

Miki Pet.

U pravu si 100% svaka ti je ko u Njegoša...a ja sam ubedjen da tamo negde sedi ceo tim ljudi sa basonoslovnim platama kojima je isključivi zadatak da smišljaju nove i nove načine kako će da što više OGLOBE narod. Mislim da se i narod osvestio malo u zadnje vreme i da neće ova "harač-politika"a još dugo da traje.

мире

Пре годину дана сам уклонио ДПФ и затворио ЕГР вентил на Пежо 308 1.6hdi. Ауто се препородио, боље вуче, мање троши горива. Сипам само адитивиран дизел, возим мушки, да се тако изразим. Редовно одржавам кола на сваких 10.000км. Нема дима, мотор исправан скроз. На следећем техничком ћу баш видети стање издувних гасова. Не би требало да има проблема јер ДПФ филтер служи за честице чађи, а не гасове који морају проћи кроз њега, а гасови су ти који се мере. Уколико вам мотор ради лоше, нема тог ДПФ филтера који ће вас спасити.

Odgovori

sasa

može preporuka za sve nas, kod kog majstora si radio navedeno?

Dejan

Evo jednog zanimljivog linka sa vozilima sa i bez DPF-a: http://www.dpfproblems.net/cars-without-a-dpf/

мире

@sasa Радио сам у Новом Саду на Адицама. Не бих да пишем име фирме, можда админ не би дозволио, ал довољно ти је да прогуглаш: "DPF off, novi sad, adice" И искочиће ти са десне стране претраге информација.

dusan

Prijatelju to sto si ti uradio zasluzuje da ti se trajno oduzme vozilo. Nemas pravo da svojim krsem trujes mene i moju decu. Zamolio bih sve koji hoce da skinu DPF prvo dobroprocitaju cemu on sluzi pa tek onda da raymisle o tome. Svaki majstor koji skine DPF je uradio krivicno delo cak i po nasim zakonima samo sto toga nije svestan i trebalo bi mu ruku odseci da to vise nikada nemoze uraditi. Nema opravdanja nemam para za popravku , jer ako nemas para za popravku nemoj da vozis 308 , kupi 106 ali ga odrzavaj kako treba. Znate li koliko su kancerogene takve cestice cadji koje izlaze iz auspuha bez DPF-a. A kada nedaj boze neko oboli od kancera zahvaljujuci tome vi cete se praviti ludi i vikati nisam ja , nisam znao za to itd. Skini DPF pa se vozi u svojoj garazi a ne po nasim ulicama, mislite malo i na druge.

Dejan

@Dušan A ti prijatelju nisi zabrinut što je u našu ekološku državu prošle godine uvezeno 180 000 vozila koja su danom proivodnje zadovoljavala euro 3 normu (naravno bez DPF-a). A sada nakon 15 godina eksploatacije i pola miliona km ne zadovoljavaju ni euro 0 normu. Zabrinut si što su ovi sa euro 5 i euro 6 normom degradirali svoje vozilo na euro 4. I savetuješ im da kupe Peugeot 106 je on ako nije imao DPF to znači i da ne zagađuje? Prsta na čelo!

dusan radakovic

Prijatelju auto kada skines DPF nije jedan euro razred nizi nego ima EURO 0 normu. Neznas o cemu pricas.

Dejan

VAG grupacija (VW, Seat, Škoda, Audi) je prodavao 2.0TDI motore u periodu od 2005. godine pa ne znam do kada tačno, u Srbiji ( u salonu) bez ugrađenog DPF-a! Isti taj motor sa istom snagom u Nemačkoj je morao da ima ugrađen DPF. Oba modela su se prodavala sa istom ekološkom normom! Nije ovaj što su prodavali u Srbiji bio Euro 0. Negde u tom periodu PSA (Peugeot, Citroen) je prodavao 1.6HDI motore u Srbiji bez DPF-a u Francuskoj sa DPF-om... Da ne nabrajam dalje. Pišete gluposti i još druge želite da ubedite da je DPF čarobnjak u auspuhu koji izduvne gasove pretvara u miris cveća. Ta komponenta je naveća glupost koju je auto industrija ikad izmislila. Na velikom broju vozila ni kad su nova ne radi kao treba, a o tome koliko uspešno filtrira da ne pričam.

dusan

Dejane prvo moras nauciti da vozila sa i bez DPF-a nikako nisu ista ekoloska norma. Ova tematika je moj posao i zahvaljujuci firmi u kojoj radim imao sam priliko da obidjem i posetim firmu WALKER, inace oni su prvi proizveli i patentirali dpf za putnicka vozila sa PSA grupacijom, Pezo 607 je prvi auto na svetu koji je dobio DPF. U Spaniji pored Barselone imaju fabriku za proizvodnju katalizatora i DPF-a filtera. Tu je istrazicacki centar i centar za obuku servisera vodio ga je odlican predavac OSKAR OSKARSON covek koji je doktorirao DPF. Glupost da VW golf sa i bez DPF-a pripadaju istoj normi moze reci samo neko ko se nerazume u materiju. Funkcija DPF-a nije da pretvori izduvne gasove u miris cveca vec da eliminise iz njih opasna, otrovna i kancerogena jedinjena ugljika , odnosno da ih "prerade" u manje opasna jedinjenja, slicno je kao i kod CO i CO2 ,

dusan

ko razume koja je razlika po coveka izmedju ova dva jedinjenja shvata o cemu govorim ko nezna dzaba da mu bilo sta dalje objasnjavam. VW Golf V sa i bez DPF ima totalno drugacij katalizator, vreme i kolicinu ubrizgavanja i jos mnogo toga. DPF ima svoj zivotni vek ali obicno strada kao posledica nekog drugog kvara na vozilu. PSA , Ford,Volvo,Mini itd, ako se voze bez aditiva za DPF ( koji inace kosta 12000din i to je za sledecih 80-100.000 km) prouzrokuju kvar od minimum 600-700 eura. Inace ako se malo povede racuna zivotni vek DPF-a realno iznosi oko250.000 km posle toga se uradi ciscenje i moze ponovo da se koristi.

Dejan

Verujte mi dobro znam i šta je "aditiv", koji je njegov sastav, znam kakva je zamisao tog filtera, šta radi sa azotnim oksidima... Svu tu teoriju znam ali za razliku od vas ja znam kako to u praksi izgleda. I po vašim komentarima sam pretpostavio da ste neko ko je usko interesno povezan sa prodajom DPF filera. To da se vi sekirate za ekologiju je priča za malu decu. Ali preskočili ste da odgovorite na pitanje kako vas ne pogađa uvoz par stotina hiljada polovnih vozila godišnje sa Euro 3 standardom (koji više nije ni Euro 1)? I kad već polemišemo o tome koji je koji standard i kad se već razumete u PSA grupaciju, recite mi koja je razlika u emisiji izduvnih gasova 1.6HDI motora sa oznakom DV6TED4 sa i bez DPF filtera?

Miki

Dušane, mnoge informacije koje ste izneli nisu tačne... Za početak, to da euro4 sa kog se skine DPF nema više euro normu važi samo u zakonu, jer se smatra da je auto tehnički neispravan. U praksi, to ne znači da je taj auto "prljaviji" od nekog euro 3, euro2 ili euro1 kao što ste vi naveli da dotični kupi ako nema para za dpf... U najgorem slučaju, taj euro4 bez dpf-a zagađuje isto koliko i euro4 fabrički bez dpf-a ili svaki euro3... Sledeća stvar, euro4 tdi motori koji rade na principu pumpa-dizna (pre prelaska na common rail) zadovoljavaju tu normu i izduvne gasove samo na papiru, jer su koristili softver koji prepoznaje da je u pitanju testiranje i laboratorijski testovi za emisiju imaju toliko prostora za lažiranje da je prosto neverovatno da i dalje nisu promenjeni... Automobili opremljeni dpf-om koji je u velikoj meri zapušen, ali nedovoljno da padne test izduvnih gasova je svakako mnogo veći zagađivač neko neki euro3 kojeg vlasnik kvalitetno održava

Stojan

Prijatelji moji, molim vas, ne svađajte se oko nečega što je nama, običnim ljudima, beznačajno u svakodnevnom životu. Jedini interes oko svega toga može da ima samo država naplaćivanjem određenih taksi. Naravno, dodatnih. Ne stavljajte se u službu mržnje prema drugim sugrađanima. Sve ove stvari su daleko više poznate u svetu i nisu započete i kulminirale kod nas, u Srbiji. Ako svet ide napred i pored tih stvari, onda nemojte da se svađate i ulazite u sitna crevca oko svega toga. Pogotovo kada se spominju reči kao "truješ mene i moju decu". Druže, isto toliko ih i sam truješ svojim rečima i stavom...

milan savic

u ukupnom zagadjenju izduvni gasovi iz automobila ucestvuju u vrlo malom procentu. moj komsija koj se zimi greje na ugalj vise zagadi vazduh nego 1000 automobila pa njemu niko ne trazi nikakav filter na odzak. ovo je samo politicki pritisak zelenih. zeleni, lgbt, zastitnici zivotinja, zastitnici manjina, zastitnici svega i svacega nebitnog, nema ih ni 15 posto a zagorcavaju zivot nama koji spadamo u ostalih 85-90 posto time sto nam namecu neke zakone za koje oni lobiraju

Odgovori

Mare

Ako Zakon o zaštiti životne sredine predviđa da okolina može da se zagađuje uz poštovanje principa 'zagađivač plaća', zašto bi onda jedna kotlarnica na mazut u centru grada mogla da emituje iznadgranične vrednosti štetnih gasova i da za to plaća simboličnu sumu para, a da moj auto kome je skinut DPF neće moći da se registruje....eto ideje haračlijama da narodu izvučete još neku paru pri regostraciji, i ovako nas ojadiše atestima.

Odgovori

Dejan

Ako izuzmem pasus u kome se tvrdi da je čišćenje DPF-a garantovano moguće i uspešno, ostatak teksta je apsolutno tačan i koristan. Kao neko ko je u tesnom kontaktu sa ovom problematikom, odgovorno tvrdim da je 90% metoda čišćenja DPF prodavanje magle. Prvenstveno mislim na metode ispiranjem raznim preparatima. Onih drugih 10% metoda može biti može biti veoma uspešno ali uslovno. Uspešnost bi mogla biti veća kada bi vlasnici vozila odlučili da očiste DPF kada regeneracije postanu česte a ne kad auto ode u safe mod zato što je DPF filter zabetoniran, izgoreo... Najveći problem naših dizel vozila je taj što su im dizne, egr, turbina, map, maf... u očajnom stanju. Što iz auspuha izlazi teget-crni dim nesagorele nafte. Što su prešli zapravo 500+ hiljada a na satu imaju 130 hiljada km. Takvim modelima nikakvi filteri na auspuhu ne pomažu, niti će im pomoći da prođu test izduvnih gasova.

Odgovori

nemanja

U pravu si, pokusao da regenerisem dpf na peugeot 2011. god. u poznatom bgd servisu. Agonija bez uspeha, bacanje para, zivaca i vremena - ako je presao vise od 180,000 km mora zamena filtera a bogami i sipanje novog aditiva (kazu u ovlascenom nema te hemije koja moze da ocisti). A to kosta preko 1,000 eur, tako da sam ga skinuo pa neka mi seku ruke, dok ce pomenuti golf II da prolazi ... mada sam prosao prosle godine na tehnickom, a kao merili gasove

Slobodan Tosic

A kakva će tek zbrka da nastane sa starim benzincima i katalizatorima. Da li ima, da li nema, da li je samo kućište prazno, joj vareno ali da li je vareno što je naknadno ugrađeno da prođe tehnički ili vareno što je izbijen katalizator, al će da bude igranke. Na kraju opet će da bude muljanja na sve načine, gde ti da nađeš katalizator za neki sportak malo egzotičniji iz 90tih godina :D

Odgovori

Driver

Pa možeš da ugradiš "aftermarket" katalizator. Međutim, postavlja se pitanje njegove homologacije, koje naši debili nisu predvideli. Npr. šta ako mi je crkao stari katalizator, pa hoću da stavim drugi, aftermatket? Postoje raznorazna rešenja za relativno sitne pare, samo pitanje je da li se to "priznaje" na našem "rigoroznom" tehničkom pregledu koji ide u korak sa EU.

Saša Živković

Pa kako ga onda uvezli ako nema homologazaciju znači ovim nas deru po džepu prvo država pa onda uvoznički lobiji

Dpf

Trebalo se fokusirati na Srbiju a ne Englesku, sta kog zanima kako se vrsi tehnicki u Londonu... Prema broju sasije a i u`opste modelu se lako vidi da li treba da poseduje Dpf... Sa druge strane se nakupilo tih lomova koje nece ni u staro gvozdje, treba to malo pocistiti...

Odgovori

Polovni Automobili

Engleska je uzeta kao jedan od primera, pošto su daleko ispred nas po tom pitanju, pa možemo da vidimo kako bi situacija mogla da se razvija kod nas. Da li tehnički pregled ima bazu automobila svih marki sa brojevima šasije kako bi mogao da proveri da li je neki auto fabrički bio proizveden sa DPF-om? Nema. Prema modelu? Ako su noviji, onda je lako, ali šta je sa onima iz perioda kada se isti model proizvodio i sa i bez DPF-a?

Saša Živković

A šta po pitanju henon sijalica u engleskoj u uljanu lampu nekog auta ugradili henon i za 20-25 funti uradili atest na njima a kod nas em trenutno nesmeju ili mora far da ima prskalice i automatsko nivelisanje i na sve to kao nemaju uredjaj za ispitivanje, a i ako već nešto tako poredite uporedite sa italijom jer u 90% slučaja je i region isti a i vremenski uslovi su isti a ne sa nemačkom, engleskom, skandinavskim ili ovim severnijim državama