Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Šta je to centriranje (reglaža, optika) trapa

Šta je to centriranje (reglaža, optika) trapa
Postavljeno 06.08.2020. u 15:12
Autor: Dragan Romčević

Centriranje ili reglaža trapa (tzv. optika) je podešavanje položaja, odnosno uglova točkova. 

Veoma je važno je da točkovi budu podešeni onako kako je fabrika predvidela, da bi se auto sigurno, stabilno i predvidljivo ponašao pri skretanju, da bi bio „miran“ pri visokim brzinama, da bi se gume ravnomerno trošile...

Kako da znam da je potrebno centrirati trap?

U slučaju nekog od sledećih simptoma:

  • gume se neravnomerno troše
  • auto vuče u stranu
  • volan stoji nakrivo dok vozite pravolinijski
  • neobično se ponaša prilikom kočenja, oštrog ubrzavanja ili skretanja
  • osećate da je drugačiji otpor ili osećaj na volanu prilikom skretanja
  • itd.

Centriranje trapa je obavezno nakon neke intervencije na vešanju

Ako ste bili kod majstora i menjali npr. silen blokove, kugle, amortizere, opruge, ležaj točka, spone i slično, obavezno nakon toga uradite i centriranje trapa.

Preventivno centriranje

Savetuje se da se centriranje (reglaža, optika) obavlja i preventivno, pošto se vi vremenom nesvesno navikavate na neobično ponašanje vozila ili ne primećujete nepravilno trošenje guma.

Nema univerzalnog odgovora na koliko kilometara to treba obaviti. Na primer – na oko 20.000 km. Generalno, što više vozite po lošem putu, penjete su uz ivičnjake, prelazite preko udarnih rupa i slično, češće bi trebalo preventivno ići na reglažu.

Isto važi i ukoliko ste imali udes, čak i ukoliko je bio veoma blag. I slabiji udarac drugog vozila može da poremeti geometriju vešanja.

Neki savetuju centriranje i kada se stavljaju nove gume ili menjaju zimski/letnji točkovi. Konsultovali smo stručnjake i mišljenja su podeljena – uglavnom, nije obavezno, ali može da bude vrlo korisno.

Koliko traje centriranje trapa?

Zavisi od više faktora. Kod nekih automobila se centrira samo prednji, a kod nekih oba trapa. U najboljem slučaju računajte na 15-20 minuta, pa do preko pola sata.

Naravno – ovo su samo okvirne procene.

Koliko košta centriranje trapa?

Od oko 2.000 din za automobile sa prosečnim dimenzijama točkova od 14/15/16 inča, pa do 3.500 din za one sa 20-icama ili većim. Vlasnici SUV-ova obično plaćaju višu cenu.

Kako ide procedura?

Prvo majstori proveravaju vešanje. Ako nešto nije u redu, centriranje se ne radi – zato što nema svrhe. Moraćete prvo da rešite problem, pa da se vratite na centriranje.

Ukoliko je sve u redu, na točkove se postavljaju tzv. merne glave.

I položaj volana se proverava – ako nije u skladu sa položajem točkova, obavlja se korekcija.

Pomoću kompjutera i mernih glava postavljenih na točkove, majstori vrše podešavanja i postavljaju točkove u položaj koji je propisala fabrika.

Centrirali mi samo prednje točkove, a naplatili punu cenu?!

To je normalno. Kod nekih automobila centrira se samo prednji trap, ali je cena ista kao i za one kojima se centriraju oba trapa.

Obavezno proverite auto nakon centriranja!

Odmah nakon centriranja proverite kako se auto ponaša. Ne sutra ili prekosutra – nego odmah.

Otkrijete li prekosutra da se auto i dalje ponaša kako ne bi trebalo, u servisu mogu da vam odbiju reklamaciju uz obrazloženje da ste u međuvremenu vi svojom vožnjom nešto poremetili.

Na primer, radili ste polukružno okretanje, smotali volan do kraja i pod jakim gasom prešli preko udarne rupe. Ili se pri velikoj brzini popeli uz ivičnjak. Možda ste prekasno uočili ležećeg policajca, počeli snažno da kočite, istovremeno pokušavajući da ga pređete ukoso kako bi se ublažio udarac i tako kočeći prešli preko njega.

Mnogo je scenarija koji mogu da poremete uglove pod kojim točkovi treba da stoje.

Dakle - nađite neku bezbednu površinu (npr. parking) ili put sa slabim saobraćajem, sa što kvalitetnijom i horizontalnijom podlogom. Vozite auto u različitim režimima i pratite kako se ponaša – npr. lagano u „drugoj“, zatim ga pustite da ide u „leru“, itd.

Pritom ne zaboravite na BEZBEDNOST - i na parkingu dok „krstarite“ u leru može neko dete da vam izleti pod točkove dok vi gledate pomera li se volan! Ukoliko to radite na putu, obavezno upalite sva četiri migavca i pratite i retrovizore i saobraćaj koji vam dolazi spreda.

Zatim obavite malo dužu uobičajenu vožnju, takođe u različitim uslovima. Uočite li da bilo šta nije u redu, vratite se u servis.

Inače, nakon obavljenog centriranja trapa obavezno treba da dobijete papir na kojem su podaci po pitanju geometrije (uglova) pre centriranja, posle centriranja i fabrička specifikacija.

Zašto ovoliko naglašavamo da treba proveriti auto nakon centriranja?

Zato što su greške moguće kao i u svakom drugom poslu. Da, tu su kompjuter i savremena oprema, ali možda majstor nije na odgovarajući način proverio vešanje. Možda je neiskusan, umoran, možda mu je nešto promaklo ili je jednostavno „otaljao“ posao.

Zatim je obavio centriranje, ali džaba – problem sa vešanjem poništava sav rad oko centriranja.

A možda je problem u gumama?

Majstor je možda potpuno profesionalno proverio vešanje i obavio centriranje, ali vaše gume prave problem?

Ako ste duže vozili sa necentriranim trapom, gume su se neravnomerno trošile. Ostaje pitanje koliko su se istrošile, koliko neravnomerno (kolika je razlika), koliko sada ta neravnomerno istrošena gazeća površina može da utiče na ponašanje automobila... Nema pravila.

Stoga savetujemo da posetite i vulkanizera pre centriranja trapa. Možda treba balansirati gume ili će vulkanizer na vreme uočiti da je guma oštećena ili iskrivljena.

Centriranje trapova i balansiranje točkova su dve potpuno različite stvari

Iako je većini vozača ovo sasvim očigledno, mnoge može i da zbuni. Centriranje je podešavanje uglova pod kojim točkovi stoje na autu. Balansiranje točkova je nešto potpuno drugo.

To ipak ne znači da ove dve stavke ne mogu da budu povezane, odnosno da izazivaju slične simptome u vožnji. Na primer, izduvana guma, iskrivljena guma (ne felna), oštećena guma i slično takođe može da vas navede da je potrebno centriranje trapa.

Zato savetujemo da pre centriranja proverite gume – pritisak (mada bi trebalo i u servisu prilikom centriranja to da urade), oštećenja, ravnomernost trošenja gazećeg sloja, oštećene felne...

Dobra ideja je i da odete kod vulkanizera koji će proveriti da li je sa točkovima sigurno sve u redu.

Šta ako auto vuče u stranu, a centriranje trapa ne pomaže?

U tom slučaju, razlozi mogu da budu mnogobrojni. Moguće je da postoji neko oštećenje koje majstor prilikom provere jednostavno ne može da otkrije.

Na primer, možda je auto udaren i popravljen tako da je nešto ostalo „ukrivo“, pa bukvalno nema pomoći. Možda je prethodni vlasnik zamenio samo levi ili desni amortizer, oprugu ili neki drugi deo koji se obavezno menja u paru...

Šta sve može da izazove poremećaj geometrije trapa?

Potencijalni uzroci problema su brojni:

  • naletanje na udarnu rupu
  • često penjanje uz ivičnjak
  • udarac o ivičnjak ili suviše brzo penjanje uz njega
  • sama vožnja, naročito po lošim putevima, oštra vožnja, posebno po krivinama, naročito uz jako kočenje ili ubrzavanje u samoj krivini (klasična greška vozača koji sebe sebe neosnovano smatraju dobrim vozačima), itd.
  • snažno kretanje sa volanom smotanim skoro do kraja
  • preletanje preko ležećeg policajca (ili udarne rupe), naročito uz snažno kočenje i motanje volana kako bi se ublažio udar
  • itd.

Koji uglovi se podešavaju?

Ljudi uglavnom misle da svi točkovi na automobilu treba da budu savršeno paralelni jedni u odnosu na druge, kao i da treba da stoje pod pravim uglom (90 stepeni) u odnosu na podlogu.

Međutim, da bi se automobil u raznim situacijama ponašao stabilno, predvidljivo i upravljivo, fabrički je predviđeno da točkovi budu postavljeni malo „nakrivo“ i to po dve ose. Na primer, točkovi na jednoj osovini nagnuti su jedan ka drugom svojim gornjim i prednjim krajem.

Uglavnom, postoje tri osnovne stavke koje se podešavaju. Nećemo ulaziti u detalje, niti opisivati zašto su ovi uglovi važni, kako utiču na vožnju u različitim situacijama, itd.

Prosečnom vozaču to nije važno. Pritom, ova problematika je mnogo komplikovanija nego što deluje. Od šturih objašnjenja niko neće imati koristi.

Ukoliko vas baš interesuje, moraćete da potražite nešto od ozbiljnijeg materijala na ovu temu, a i YouTube ima mnogo zanimljivih animacija koje objašnjavaju centriranje.

Foto: www.shutterstock.com, Unsplash.com

 

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 12
Pregleda: 32344
Ocena: 3.5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Zoran Bosiokovic

Ne centrira se trap samo kod intervenzije vec i kod udarca u ivicnjak ili udarnu rupu. Centrira se i zadnji trap ako se nesto radilo.

Odgovori

Mile

Vecina majstora - servia nemaju blage veze ni o mehanici ni o diagnostici a prave se pametni nesto, uzmu jednu stvar da srede a pokvare izgrebu izlome 5 drugih, a sto se tice reglaze trapa u velikoj vecini slucajeva auto vise nije kao fabrika, vuce u stranu ne centriraju volan kako treba da pravo stoji uvek vuce u neku stranu

Odgovori

branko

vecina majstora to i ne radi,za centriranje treba specijalna oprema tj alati za reglazu tako da ste po tome u pravu,postoje specijalizovani servisi samo za centriranje i popravku trapova kod vozila kao sto je Karlo u Smederevu covek odradi majstorski i samo to radi a ne svastari ima pet mesta na kojima odjedanput radi 5 vozila a oni sto svastare ti ne mogu da rade tako odgovoran i precizan posao ,ovo govorim iz licnog iskustva

Dalibor Vukić

Svi parametri geometrije trapa uvek mogu da se podese. Čak i kad nije fabrički predviđeno, postoje zavrtnji sa ekscentrom, uporne spone podesive dužine umesto fiksnih, podloške i listići različitih debljina itd (pa ako i to ne pomaže limarski zahvati po šablonu). Osim toga, za takvo podešavanje, potrebno je i vreme - od par sati, ako nema problema sa korodiralim maticama i sl, do celog dana ako mora da se greje, seče i razbušuje. Ljudi u Srbiji su spremni da plate do 20€ za reglažu i zato se obavi samo merenje i podešavanje raspona, a to nije ništa. Još veći problem je neznanje majstora, koji ne prate tehničko uputstvo, ne vode računa o teretu u vozilu ili još gore napamet stavljaju tegove ili vozača da sedi u vozilu, a o uračunavanju uticaja pune boce za TNG i da ne pričam. Prava reglaža košta bar 100€, a zahteva dobru opremu i majstora sa znanjem.

Odgovori

Sava

Reglaza je veoma bitna za geometriju vozila to zna vecina vozaca , ali vecina vozaca ne zna da u Leskovcu postoji MAJSTOR ( PREVARANT ) za reglazu trapa koji naplacuje sve i svasta bez da pita vlasnika vozila , slobodno pitajte vrlo rado cu objasniti njegov METOD ( NE ) RADA !!!

Odgovori

Dragan

Prevara ima svuda. Ja sam jednom nakon centriranja gledao papir i video da je jedan ugao na samoj granici, a da ga majstor nije ni pipnuo. Naravno, vratio sam se nazad da ga "odgura" od granice. Tehnički, ugao je bio u okviru tolerancije, ali trebalo je bar malo da ga sredi. Zato sam jedan od onih što uvek gledaju preko ramena majstoru - previše puta su me prevarili da bih bilo kome verovao. A vi majstori što namerno ošurite te što vole da gledaju preko ramena, pazite da i sami ne budete ošureni. Figurativno naravno. Što se tiče poštenih majstora, njima svaka čast - ako nađete nekog takvog, čuvajte ga kao oči u glavi, bez obzira na cenu, čekanje i slično. ALI samo dok ne napuni garažu šegrtima, a on se zavali u fotelju. Onda mu kažeš: majstore, bilo je lepo dok je trajalo.

perica

Obavezno se Trap Centrira samo kad se menjaju Krajevi Spona ili kada se skidaju spone pa da bi bilo sve O.K.Nema Poterbe da se centrira kada menjate amortizere,opruge i.td.... Inace svaki ozbiljan vozac jednom godisnje treba radi svoje bezbednosti,a i drugih ucesnika u saobracaju da proveri trap

Odgovori

Dragan

Da li to važi za sve vrste vešanja, kod svih proizvođača i modela - naročito kod novijih sa raznim senzorima i čudima koja imaju mogućnost da preuzmu i kontrolu nad volanom - od minimalnih korekcija, do održavanja u traci?

Guliver

"... Nema Poterbe da se centrira kada menjate amortizere,opruge i.td.." To je u domenu naučne fantastike. Da bi se promenio Macpherson amortizer skoro sve mora da se razmontira. Reglaza trapa obavezna u to mslucsju.

dzordz

vrlo cesto samo kosta.naplacuju sve, a obicno samo urede raspon prednjih tockova i centriranje upravlja u odnosu na tockove(jednostavna procedura).zadnji tockovi kod vecina auta se i ne rade, takodje mnoga vozila jednostavno nemaju mogucnost podesavanja cak i prednjih tockova.znaci kompjuter meri razne stvari i uglove ,ali samo pdesavanje se svodi na prosto podesavanje koje skoro da bi moglo se i pomocu stapa ikanapa (bukvalno) . posmatrajte koliko traje sam proces, posmatrajte sta stvarno rade.. dva kljuca odvrni zavrni realno najcedsce vrlo malo posla... (naravno da nekad ima i veckih potreba i zahvata.).-ali budite ubedjeni da velikih mogucnosti tu nema :)

Odgovori

branko

naravno da radovi na reglazi trapa ne traju kao generalka,sta tu ima da se bog zna sta radi,nekada smo to tadili pomocu kanapa i sluzilo je ali sigurno treba ici na proveru ako auto vuce u stranu kada pustite volan ili ako ga ostro poterate napred cisto zbog guma da se ravnomerno lizu i bezbednosti

Rista

.zdravo.moram odgovoriti na ovaj komentar jel po cinjenicama koje ste izneli vidim da nikad u zivotu verovatno niste uhvatili kljuc u ruke.ima kod mene u dvoristu 4-5auta dodjite.kod mene da skinete samo jedan trap sa ramenima i krajevima spona sto je u poslu centriranja nekad i neophodno.jednom sam kod.majstora isho da na autu 1980te godine menjao kineticke zglobove.dva dana je covek radio i ja zajedno sa njim.grejanje kidanje lomljenje alata...on taj rad realno nije mogao da naplati .ja iskreno ne bi to radio ni za 50eur a znam dosta o mehanici elektrici..tako da ima slucajeva gde se to i relativno brzo odradi(novija vozila)ali na starijim vozilima to druze nije kao sto mislis.to je jednostavo ne naplativo.zato takvi kao vi kazete odrao me majstor...ovo sve govorim iz licnog iskustva od preko 20godina sa raznim kvazi mastorima dercima.ja sam skoro odrzavam svoj vozni park za neke stari odem bas kad moram al mi se zeludac okrene kad otvoris napr haubu i kad pocnu da lelecu