Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Kako skinuti zalepljene i sasušene insekte sa auta?

Kako skinuti zalepljene i sasušene insekte sa auta?
Postavljeno 30.07.2021. u 08:47
Autor: Dragan Romčević

Potpuno je uobičajno da nakon dužeg putovanja, naročito ako ste jurili po auto-putu, prednji deo auta bude pun zalepljenih insekata.

Najgore što u takvoj situaciji možete da uradite jeste da ne operete automobil odmah, već da ga ostavite parkiranog danima ili nedeljama na suncu. Tako se ostaci insekata sve čvršće lepe za lak, pri čemu može doći čak i do nekih hemijskih reakcija koje oštećuju lak.

Što kasnije odlučite da operete auto, to će biti teže da uklonite zalepljene insekte i biće veća šansa da tokom pranja oštetite lak. To ne moraju da budu velika i odmah vidljiva oštećenja, već mikroogrebotine, ali takvim ponašanjem definitivno utičete na to da auto ubrzano gubi sjaj.

Operite auto kada stignete na more

Logično da vam je pranje automobila poslednja stvar na umu kada nakon dugog putovanja konačno stignete na more. Jedino što želite jeste da se na brzinu raspakujete i odete na plažu.

Međutim, svi oni insekti koje ste „pokupili“ na putu sada se sve čvršće lepe za lak pod uticajem visokih temperatura i sunčevih zraka.

Ova ležernost će vam se kasnije osvetiti. Zato se isplati pranje automobila odmah po dolasku na more, čak i ako morate da platite malo više ili da odete u neki drugi grad ili mesto.

Zalepljeni insekti uništavaju i farove

Ne zaboravimo da se insekti lepe i na farove, pa njihovo neblagovremeno uklanjanje može da dovede i do mikroogrebotina na samim farovima.

Time se ubrzava matiranje plastike farova, pa će se ranije javiti potreba za njihovim poliranjem.

Šta ne treba raditi ako su se ostaci insekata već osušili i čvrsto zalepili?

Nipošto ne pokušavajte da ih sastružete grubom četkom, grubom (zelenom) stranom sunđera za pranje sudova i sličnim stvarima. Tako ćete samo da izazovete još veću štetu.

Čak i klasičnim pranjem sunđerom može da se izgrebe lak, pošto pregrubim trljanjem mogu da se otkidaju tvrdi ostaci insekata, koji zatim bukvalno šmirglaju lak pod pritiskom sunđera.

Izbegavajte i razna agresivna sredstva za pranje koja se koriste u kupatilu ili kuhinji, s obzirom na to da ona mogu da oštete lak, kao i neke plastične ili gumene delove na automobilu.

Na primer, Cif, Vim ili Arf imaju odlične karakteristike po pitanju uklanjanja čvrstih nečistoća i masnoća, što znači da bi verovatno lako uklonili insekte, ali bi gotovo sigurno ostavili i vidljiva oštećenja na laku. Ne preporučuje se ni klasičan deterdžent za pranje sudova.

Rešenje - specijalna sredstva za skidanje ostataka insekata

Postoje razna namenska sredstva razvijena upravo za pomoć u ovakvim situacijama. Možete ih naći i u prodavnicama auto kozmetike, na benzinskim pumpama, i u megamarketima…

Koriste se vrlo jednostavno i mogu da budu veoma efikasna, naravno, u zavisnosti od toga koliko dugo su ostaci insekata bili na laku pod uticajem toplote i sunca. Uglavnom donose željene rezultate bez negativnih posledica, naročito ako je reč o nekim kvalitetnijim proizvodima.

Obavezno pročitajte uputstvo za upotrebu, pošto ova sredstva mogu da budu agresivna. Neka sredstva se prodaju spremna za upotrebu, a neka je potrebno razrediti pošto se prodaju u koncentrovanom obliku.

Ne koriste se sva sredstva na isti način. Na primer, neka treba samo naprskati na prethodno vodom isprskan i mokar auto, ostaviti da deluju određeno vreme i zatim isprati vodom. Neka druga treba obrisati sunđerom ili mekom krpom uz istovremeno ispiranje.

U svakom slučaju, auto treba da bude što hladniji kada koristite ova sredstva, pošto sa višom temperaturom raste i njihova agresivnost, pa postoji mogućnost da ostave fleke ukoliko ih pustite da predugo deluju.

Korisno je pre korišćenja bilo kakvog sredstva običnom vodom što više isprati problematične delove automobila, kako bi se koliko-toliko natopili i eventualno razmekšali ostaci insekata, što može da olakša posao sredstvu za njihovo uklanjanje.

Ukoliko ne uspete da očistite auto iz prvog puta, budite strpljivi i ne primenjujte odmah agresivnije metode.

Ponovite čitav postupak još jednom ili dva puta ukoliko je potrebno, ali i dalje budite pažljivi i pratite uputstva - nemojte npr. da pravite jaču koncentraciju nego što je propisano, da stružete i slično.

Ukoliko sve ovo radite u samouslužnoj perionici, možete prvo da pokušate sa toplom vodom i aktivnom penom kako bi ste uklonili ono što time može da se ukloni, a zatim da primenite sredstvo za insekte.

Međutim, iako korišćenje vode pod visokim pritiskom u samouslužnoj perionici deluje kao lako rešenje za skidanje ostataka insekata ako dovoljno blizu postavite mlaznicu, imajte u vidu da i na ovaj način može da dođe do oštećenja laka.

Prevencija je najbolji lek

Ukoliko odmah nakon vožnje operete auto, postoji velika šansa da nećete uopšte morati posebno da se bavite zalepljenim insektima.

Naravno, ovo nije nikakva garancija, pošto put može da bude zaista dug, a sunce i vrelina vrše svoj uticaj na ostatke zalepljenih insekata i dok vozite. Ali u svakom slučaju, uklanjanje onoga što ostane nakon klasičnog pranja, biće neuporedivo lakše nego ako to uradite 10 ili 15 dana kasnije.

Kao prevencija protiv oštećenja i za lakše uklanjanje i ostataka insekata i svih drugih nečistoća postoji provereno rešenje - voskiranje.

Voskiranje može da se obavi na različite načine. Možete auto da voskirate sami, ali to može da bude dug i mukotrpan proces ukoliko želite da voskiranje obavite ispravno i kvalitetno. Zato se više isplati da to prepustite proverenim profesionalcima.

Tu su i brojne jednostavnije verzije voskiranja u vidu nanošenja raznih sredstava, od pravog voska u tečnom stanju do pranja automobila sa nekim kvalitetnijim šamponom koji sadrži vosak.

Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 6
Pregleda: 32830
Ocena: 4
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Robert

Davne 2002 godine dok sam radio u autoperionici za skidanje insekata smo koristili unihop i vodu. Non stop ispiranje pod vodom(mora da bude uvek čist)i skida insekte samo tako. Znaci nista drugo, ne grebe farbu, lak, ama baš ništa. Pokušajte i uverite se sami.

Odgovori

Zikica Petrovic

Pre putovanja prednje delove auta osim sofersajbne poprskati antistatik sprejom. Kod pranja insekti otpadaju lako a mokru sofersajbnu novim kuhinjskim sundjerom zelenim delom.

Odgovori

Sasa

Isprobana metoda je Coca Cola, kojom se prelije šajba i saceka par min i fino ukloni, ali mokar frotir preko noci garantovano uklanja sve.

Odgovori

kole

To se desava kada u letnjim mesecima vozite na otvorenom putu vecim brzinama i to predvece kada su insekti najaktivniji. Ja sam vise puta to skidao i najbolja metoda koju sam koristio je da neku staru krpu, carsav ili slicno prebacite preko haube, farova i branika, a onda dobro zalijete vodom. To zalivanje ponovite nekoliko puta u roku od pola sata do sat da inskti "omeksaju" kako bi se lakse skinuli. Isto tako tretiram i pticiji izmet koji morare odmah da uklonite, jer kiselina koju sardzi ostavlja fleke na laku. Tu koristim malo toalet papira kojim pokrijem izmet i takodje kvasim dok ne omeksa. Nije lako biti vozac u zemlji Srbiji. Ubise nas insekti, ptice, akcize, propisi...

Odgovori

Cya

Samo Sgrasso i krpa ispereš i gotovo. Jeste, surfaktanti mogu da oštete lak ali u velikoj koncentraciji ja sa ovim perem sve i neverovatno je šta sve skida

Odgovori

Aleks

Sigurno ću kad stignem na more da perem auto, pa nije on mene kupio da mu robujem, nego ja njega da me služi. Perem kad stignem na samousluznoj perionici i nikad nikakav problem.