Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Kako najbolje očistiti klima uređaj u autu?

Kako najbolje očistiti klima uređaj u autu?
Postavljeno 06.07.2022. u 15:06
Autor: Dragan Romčević

Kada pustite ventilaciju u automobilu, sa ili bez upaljenog klima uređaja, pa odmah osetite smrad ili samo blaži neprijatan miris, definitivno je vreme da reagujete.

U pitanju je i vaše zdravlje pošto se u čitavom sistemu razvijaju razni štetni mikroorganizmi koje putnici udišu.

Ne čekajte da se problemi jave da biste reagovali

Prevencija u velikoj meri olakšava čitavu priču. Zato redovno čišćenje i dezinfekcija kompletnog ventilacionog/klima sistema sprečava i neprijatne mirise i štiti vaše zdravlje.

Naravno, pošto je to još jedna obaveza koja troši vreme i novac, veliki broj vozača je izbegava sve dok ne dođe do ozbiljnijih simptoma.

Kako nastaje ovaj problem?

Recimo da je isparivač klima uređaja glavni krivac. Na njemu se tokom korišćenja klima uređaja javlja kondenzacija, a gde ima vode ubrzo se javljaju bakterije, buđ, itd. Sa isparivača se kolonije ovih mikroorganizama šire dalje gde god nađu pogodno „tlo“ za razvoj.

Opasno po zdravlje

Smrad nije glavni problem. Stručnjaci tvrde da vazduh koji stiže iz klima uređaja „okupiranog“ od strane mikroorganizama predstavlja rizik po zdravlje, uključujući pojavu raznih alergija, iritaciju grla, očiju i nosa, otežano disanje, suvi kašalj...

Kako prepoznati da je vreme za čišćenje?

Neprijatan miris je siguran znak da je vreme da se reaguje, čak i ukoliko nije suviše jak.

Takođe, to što je prisutan samo prvih nekoliko minuta nakon što upalite klimu ne znači da nije potrebno čišćenje. Razni mikroorganizmi su sigurno tu, a ventilator ih uduvava u kabinu.

Šta je najbolje rešenje?

Najbolje rešenje je i najskuplje i najkomplikovanije, pri čemu podrazumeva mnogo rasklapanja i uklanjanja delova u kabini, kako bi sve moglo detaljno da se očisti i dezinfikuje.

Međutim, ova opcija upravo zbog toga mnogima nije prihvatljiva – može da bude veoma skupo, da dugo traje, da eventualno na kraju ne bude sve savršeno vraćeno na svoje mesto, što može da dovede do drugih manjih problema (npr. krckanje ili drugi zvukovi u vožnji).

Naravno da sve zavisi od automobila do automobila, od stručnosti i iskustva servisera i drugih faktora.

Zato su tu efikasne alternative

Sada govorimo o profesionalnim sistemima za čišćenje. Postoje razne vrste i mnoge nisu baš jeftine, ali ako uzmete u obzir da se bave vazduhom koji udišete dok vozite auto, jasno je da takva investicija definitivno ima smisla.

Bez profesionalne dezinfekcije klime, odnosno kompletnog ventilacionog sistema, uglavnom nećete postići mnogo.

Cene mogu da se ozbiljno razlikuju. Nećemo da navodimo primere. Ali sami odredite koliko želite da potrošite na ovu „priču“.

Uglavnom se koristi uređaj u koji se natoči dezinfekciona tečnost ili kombinacija više tečnosti, nakon čega taj uređaj unutar zatvorenog automobila sa uključenom klimom i recirkulacijom počinje da ispušta paru koja je (navodno) u stanju da stigne do najskrivenijih delova ventilacionog i rashladnog sistema.

Procedura čišćenja obično traje od pola sata naviše.

Razgovarali smo sa nekoliko vozača koji su koristili ovu uslugu u raznim servisima - svi su bili zadovoljni i to na duži rok. Međutim, cenom nisu bili baš oduševljeni.

„Uradi sam“ rešenje

Ovaj problem možete i sami da pokušate da rešite. U prodavnicama auto delova i auto kozmetike možete da nađete razna sredstva za čišćenje klima uređaja.

Postoje razne pene koje se uz pomoć dugačke cevčice ubacuju duboko u ventilacioni sistem i sprejevi koji se aktiviraju i ostave u automobilu određeno vreme uz uključen klima uređaj i recirkulaciju vazduha, kako bi dovoljno dugo delovali na sve delove sistema.

Kako se do sada pokazalo, ova rešenja, koja možete sami da primenite, pomažu samo ukoliko problem nije postao ozbiljan.

Naravno da nije svako sredstvo koje možete sami da primenite jednako efikasno. Kako proceniti šta je efikasno, a šta nije? Na to pitanje ne možemo da odgovorimo.

Uglavnom, bez obzira koji proizvod koristite, dobro pročitajte uputstvo i dosledno ga pratite.

Ako piše da sredstvo treba da se ubaci u unutrašnjost ventilacionih otvora i da se zatim ostavi najmanje 20 minuta da odstoji, ne uključujte klimu nakon 10 minuta, koliko god da ste nestrpljivi.

Poseban problem predstavljaju loše prevedena i neprecizna uputstva na mnogim proizvodima. Ovo bi trebalo da bude posao za neku inspekciju.

Poražavajuće je to što ponekad čak i uputstvo na engleskom bude napisano tako da ni neko sa vrhunskim poznavanjem engleskog ne može da razume kako se konkretno koristi to sredstvo.

Zato pre kupovine proizvoda za čišćenje klime uzmite uputstvo za korišćenje, pročitajte ga, a ukoliko nešto ne razumete zamolite prodavca za pomoć. Međutim, u mnogim slučajevima ne treba očekivati veliku, pomoć pošto i prodavac može samo da pročita isto što i vi.

Alternativna rešenja

Neki vozači smatraju da nema potrebe da se „bacaju pare“, već da možete sami da rešite problem uz jeftina sredstva koja možda već imate.

Na primer, asepsol ili neko slično univerzalno sredstvo za dezinfekciju, treba obilno ušpricavati u usisnik/e kroz koje spoljni vazduh ulazi u kabinu. U tom slučaju recirkulacija vazduha treba da bude isključena, ventilacija uključena na najjače, a filter kabine izvađen.

Povremeno uključujte recirkulaciju i naprskajte i ventilacione otvore. Pokušajte, možda pomogne. Postoje i namenska sredstva u obliku spreja koja se koriste na sličan način.

Ima li preventiva svrhe?

Apsolutno! Preventivu treba redovno sprovoditi. Ali kako? Preventivno koristite „uradi sam“ sredstva za dezinfekciju.

Takođe treba isključiti klima uređaj određeno vreme pre isključivanja ventilacije, odnosno pre nego što stignete na destinaciju i ugasite auto, kako bi isparivač imao dovoljno vremena da se osuši.

Međutim – postoje veoma podeljena mišljenja po tom pitanju.

Neki tvrde da ni 5-6 minuta nije dovoljno da se osuši sistem klima uređaja u automobilu. Ne možemo da tvrdimo ništa po tom pitanju, pošto bi to zahtevalo ozbiljnije istraživanje i testiranje.

Na vama je da pratite ovaj savet ukoliko želite.

Ali u svakom slučaju ne može da smeta. Stoga savetujemo da ipak bar 5 minuta pre dolaska na odredište ugasite klimu i otvorite prozore. Možda gašenje klime neće moći potpuno da isuši isparivač, mada može da pomogne, odnosno ublaži posledice.

Zaključak

Dakle, idealno je koristiti dezinfekciju i čišćenje od strane profesionalaca. Pošto je to mnogima skupo ili jednostavno ne žele da daju toliko novca, na raspolaganju su razna druga sredstva.

Hoće li ta „uradi sam“ sredstva samo da ublaže problem ili uklone smrad na nekoliko meseci ili da ga ipak reše na duži period? Nemoguće je reći. To zavisi od slučaja do slučaja i na svakom vozaču je da sam odluči šta će da koristi.

Foto: Shutterstock.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 12
Pregleda: 12626
Ocena: 4
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

Dejan

Asepsol mi se odlično pokazao, naprskam svuga gde mogu i koliko mpgu, ostavim par sati na suncu da ispari, izvetrim na najjače i sve ok do sledećeg proleća. A gašenje klime pre gašenja auta? Hmmmm... Kad i kako to radi automatska klima baš bi voleo da znam...

Odgovori

Слободан

Најједноставнији начин: https://www.youtube.com/shorts/fqR3p7ZvECs

Odgovori

Milos Miljkovic

Jos jednostavnijji sistem je da ukljucis recirkulaciju i brzinu ventilatora na maximum bez klime samo ventilacija eventualno grejanje i uzmes kabli sa fasong u ukljucis ccfl germicidnu sijalicu na minimum 30 minuta do sat vreme onda otvoris sva vrata da izvetris ozon na 10 minuta jer ozon izaziva nesvestice kod coveka ,kosta 1400 dinara plus postarina 390, 400 dinara sa otkupom plus gorivo za 30 do sat vremena rada jer germicidna sijalica proizvodi ozon a ozon sta god da takne sve denzifikuje budj, plesni, bakterije, virusi... I nemas problema. Znaci prvi put kada kupis sijalicu sa postarinom kosta oko 1800 plus gorivo za sat vremena rada u mesto plus malo sruje jer ccfl trosi 20 w znaci oko 2000 dinara prvi put a svaki naredni oko 200 dinara i to ukljucuje celu kabinu ne samo ventilacione otvore. Znaci imas prljav auto koji nije dugo opran posteno uzmes obrises stakla, ocistis sve uisisivacem prebrises krpom plastike i onda ozonizacija kao prefektna zamena za dubinsko pranje.

Слободан

UV зраци оштећују пластику, Озон кородира шта стигне.

Dragan

Koliko uopšte košta čišćenje klime u servisu? I jel to 100% sigurno?

Odgovori

Opet ja

Nextzett Klima Cleaner - lako, brzo, i efikasno uklanja materijal od koga potice neprijatan miris is A/C sistema. Jedna boca svakih 6 meseci i novi filter jednom godisnje daje isti efekat kao 'profesionalno' ciscenje a otprilke je 5x jeftinije.

Odgovori

Dragan

Čitao sam komentare o tome i mnogi kažu da se vrlo brzo vrati smrad tako da ne rešava problem. A na Amazonu ima milion lažnih plaćenih ocena, tako da im ne verujem ništa. I ovaj tvoj komentar mi deluje kao da ga je napisao generalni uvoznik a ne neko ko je stvarno koristio taj sprej.

Opet ja

@Dragan: Foaming agent, odnosno pena za ciscenje A/C uredjaja se koristi vec dugo vremena. I radi sasvim dobro. Industrijske pene se ne koriste u kolima zbog izrazitog korozivnog dejstva, ali pricip delovanja je isti, pena dobro prijanja na metalne (i plasticne) delove, vremenom se pretvara u tecnost i drenira iz sistema. Auto A/C pene ne moraju da se ispiraju i daju blagi prijatan miris. BTW, niti sta uvozim niti prodajem. Koristim ovo sredstvo vec 5 godina i zadovoljan sam ucinkom. Samo zelim da podelim iskustvo sa drugima. Da li treba ici kod profesionalca? Mozda, ako imate viska para i vremena.

Dragan

Ipak treba platiti da se to uradi kod profesionalaca, pošto kad uporedim cene sa sprejevima i penama razlika i nije toliko velika. E sad, danas je nekome svaki dinar ko kuća, naročito kad plin košta 120 dinara, tako da klimu palim samo zimi da odmaglim stakla a leti otvorim sve prozore.

Odgovori

Ivan

A kad otvoriš prozor troši auto ko i klima kad radi zbog otpora vazduha

Dragan

U pravu si, ali samo na otvorenom putu, a meni je 90% vožnje u gradu sa prosečnom brzinom ispod 20 km/h. Stalno gužva, semafori, kolone.

Adza303

A koliko košta tvoje zdravlje? U saobraćajnoj gužvi udišeš izduvne gasove.