Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Zašto niko ne proverava akumulator pred zimu?

Zašto niko ne proverava akumulator pred zimu?
Postavljeno 27.12.2022. u 16:06
Autor: Dragan Romčević

Odgovor je jednostavan – zato što ne proveravamo ni druge stvari koje bi trebalo proveravati, sve dok ne prestanu da rade i na kraju troškovi popravke/zamene budu veći od uštede.

Uglavnom, da vam se ne bi desilo da u ledeno zimsko jutro ne možete da upalite auto – proverite akumulator na vreme.

Ali - kako se proverava akumulator? Možete li to sami da uradite? Šta je potrebno za proveru? Koliko je takva provera pouzdana?

Na prvom mestu - ne čekajte da akumulator crkne!

Problem ne predstavlja samo to jedno crkavanje. Problem je u tome što će takav akumulator vrlo verovatno da vam napravi isti problem više puta tokom zime, ali i u tome što mu se zbog toga značajno skraćuje životni vek.

Kako da prepoznam da je akumulator oslabio?

Uobičajeni simptomi:

- otežano verglanje
- treperenje na instrument tabli prilikom startovanja vozila
- restartovanje radija u raznim situacijama

Tu su i razni drugi „znakovi“ koje ne treba ignorisati, već treba prvo proveriti akumulator:

  • neuobičajeno ponašanje osvetljenja kabine prilikom startovanja motora (npr. treperenje, kratko gašenje, itd.)
  • problemi u radu razne opreme koja koristi el. energiju – npr. podizači stakala, naročito kada je motor ugašen!
  • otežana startovanja motora nakon što auto duže miruje, čak i bez niskih temperatura
  • itd.

Dovoljno je da samo jednom ne možete da upalite auto – ukoliko neće ni da zavergla ili vergla sa mukom, vreme je da proverite akumulator. Naravno, ima mnogo slučajeva kada pri niskim temperaturama akumulator malo pravi probleme, ali na kraju ipak uspe da pokrene motor. To ipak ne znači da problem ne postoji i da vas neće sačekati u trenutku kad vam je auto najpotrebniji.

Uvek ostaje mogućnost da nije kriv sam akumulator, nego da je u pitanju loše punjenje akumulatora ili da nešto izvlači struju više nego što je to normalno i kada je auto parkiran.

Uglavnom, bez obzira šta je uzrok, preporučuje se da nakon takvog takve situacije proverite akumulator u servisu i dopunite ga.

To nije veliki trošak, a može da vam uštedi mnogo novca, vremena i nerava.

Konkretno, ako su problem bili upaljeni farovi dok je auto bio ugašen, onda ćete akumulatoru punjenjem na punjaču u velikoj meri produžiti životni vek. Naravno da i u takav slučaj ne može da se generalizuje – akumulator i zbog upaljenih farova može da pretrpi „fatalna“ oštećenja.

Ali ako je nešto drugo problem – taj problem treba naći i rešiti što pre. Često vozači dozvole da ih akumulator potpuno izda i po nekoliko puta u toku zime kada su niske temperature. Smatraju da samo treba da preguraju do toplijih dana i da će onda sve biti u redu.

Kada motor neće da startuje, uglavnom pozovemo nekoga i rešimo problem uz pomoć kablova za paljenje ili na guranje, što kod novijih automobila treba strogo izbegavati.

Stručnjaci iz Akumulator centra iz Zemuna odgovaraju na jedno od glavnih pitanja - kako da znam da je akumulatoru definitivno došao kraj?

Odgovor glasi da se to može pouzdano utvrditi samo u specijalizovanom servisu. Ako i nakon punjenja od deset sati akumulator ne može da startuje motor, to znači da je najverovatnije vreme za zamenu, naravno, ukoliko je punjač ispravan.

Pitali smo i može li i kako vozač sam da proveri akumulator? Samostalna provera je moguća uz pomoć unimera, tako što se meri napon.

Merenje napona klasičnim unimerom ne može da nam pokaže kompletno stanje akumulatora, pošto je napon samo jedan od faktora.

Merenje napona nije 100% pouzdana metoda, ali ipak može da ukazuje da, na primer:

1) manje od 10,5 volti: akumulator je neispravan ili duboko ispražnjen (treba proveriti auto)

2) 12 do 12,4 volti: prazan akumulator (treba dopuniti akumulator)

3) 12,6 do 12,8 volti: akumulator je dobar              

4) iznad 13 volti - suv i neispravan akumulator (treba proveriti auto)

Ipak, ukoliko želite da budete maksimalno sigurni u stanje akumulatora, najbolje je da to prepustite nekom specijalizovanom servisu.

Postoje brzi testovi koji su pouzdani oko 50% (često su besplatni), a osim ispitivanja samog akumulatora, uglavnom (bar bi trebalo) da podrazumevaju proveru odvlačenja struje na vozilu, proveru alternatora i povlačenje anlasera.

Naravno, šta će sve od ovih provera biti urađeno i koliko pouzdane rezultate će dati provere – zavisi od servisa do servisa. Zato se prvo raspitajte telefonom, a specijalizovani servisi su najbolji izbor.

Tu je i veliki servis akumulatora, koji je pouzdan 100% - o detaljima se raspitajte u nekom servisu. Uglavnom, ukoliko je akumulator pretrpeo neka oštećenja, procenjuje se da li ta šteta može da se sredi.

Samostalno punjenje akumulatora

Možete i sami da punite akumulator – i preventivno i kada je zaista potrebno. Na tržištu postoji mnogo punjača. Od veoma jeftinih koji imaju samo osnovne funkcije, do kvalitetnih i inteligentnih sa zaštitom od prekomernog punjenja, zamene polova, sa kontrolom punjenja u zavisnosti od stanja samog akumulatora i toga do kojeg nivoa se napunio, itd.

Uglavnom, važi generalno pravilo da se akumulator puni sa 10% svog kapaciteta. To znači da, na primer,  punjač od 4,5 ampera akumulator od 45Ah napuni za deset sati.

Generalno, ukoliko malo vozite ili uglavnom vozite na kratkim relacijama, povremenim dopunjavanjem možete akumulatoru znatno da produžite životni vek. Ali podsećamo da ako imate iole savremeniji automobil, da bi trebalo prvo da se upoznate sa odgovarajućim i bezbednim načinom punjenja akumulatora – npr. većina proizvođača kaže da bi akumulator trebalo izvaditi iz vozila ako treba da se puni.

Tu je i problem gubitka memorisanih podataka nakon što razni sistemi izgube napajanje strujom iz akumulatora ako se izvadi.

U suštini, to nije veliki problem, samo treba znati šta i kako se radi, kako izbeći eventualne probleme ili ih srediti kada se napunjen akumulator vrati u auto. Mnogo korisnih informacija može da se nađe u uputstvu za korišćenje automobila.

Foto: Pixabay.com

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 2
Pregleda: 8049
Ocena: 4.8
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.

srdjan

zato sto su bez odrzavanja ,jedino ako ne vozite praistoriski auto

Odgovori

Milisav

Ima istine, ali ni njih nije na odmet dopuniti s vremena na vreme ako se voze vecinom kratke relacije