Budi u toku sa najnovijim obaveštenjima na sajtu

Poštovani,
Odvojite par minuta i pomozite nam da unapredimo sadržaj na našem sajtu.
Želite li da učestvujete u anketi i pomognete u unapređenju?

Izbegnite početničke greške kao motociklista

Izbegnite početničke greške kao motociklista
Postavljeno 30.06.2025. u 17:06
Autor: Aleksandar Stojanović

Greške su sastavni deo učenja. Motociklizam nije izuzetak. Vožnja motocikla ne može se savladati u potpunosti. To je veština koja se beskonačno usavršava. Greše i iskusni motociklisti, a početnici počnu da greše i pre nego što su uopšte seli na motocikl.

Problem kod motociklizma i učenja na greškama je taj što takvo učenje  može skupo da košta. U ovom tekstu ćemo pisati o ozbiljnim greškama, koje kao početnik morate da izbegnete.

Ko je početnik?

Početnik je osoba koja ima manje od tri godine iskustva vožnje motocikla, odnosno osoba koja je tek položila vozački ispit.

To je osoba koja još uvek razvija osnovne veštine upravljanja motociklom, koja akumulira znanje i iskustvo.

Vreme ipak ne definiše početnika u potpunosti

Vreme je prva zamka u koju početnik može da upadne. Ako kaže: “Evo tri godine je kako sam položio - više nisam početnik”. Tako su i napisali u tekstu. Jel?

Da bi se početnik oformio, mora da stekne iskustvo u različitim uslovima vožnje.

  • Po kiši
  • Vožnja u velikim gradovima sa gustim i intenzivnim saobraćajem
  • Vožnja noću
  • Vožnja po auto-putu
  • Vožnja u grupi
  • Višednevna vožnja na putovanju

Ako za tri godine početnik nije savladao osnovne veštine kao što su:

  • Defanzivna vožnja
  • Vladanje komandama motocikla (kvačilo, prednja/zadnja kočnica, gas)
  • Kontraupravljanje
  • “Čitanje” puta, okoline i drugih učesnika u saobraćaju oko njega
  • Osnovno održavanje motocikla i provere (provera pritiska u gumama, krpljenje gume)

Svidelo se to nama ili ne

Postoje motociklisti koji godinama nisu savladali gore pomenute stavke. Razlozi mogu biti manjak pređenih kilometara, nezainteresovanost ili neznanje – manjak svesti. Svaki manjak znanja može vas dovesti u teške situacije. Zato moramo da delujemo preventivno i na vreme. Početnik nije onaj koji vozi “početnički” motocikl, već onaj koji veštine nikad nije savladao.

Gde greše početnici?

Kada smo “definisali” početnika, vreme je da govorimo o univerzalnim greškama koje pogađaju svakog motociklistu. Napravićemo listu takvih grešaka kako bi vi imali predznanje o tome, a sa ciljem da ih ne pravite niti ponavljate. Možda nešto od toga znate, možda ne.

Ne nosiš svu opremu

Lična zaštitna oprema je bitnija od samog motocikla. Motocikl je samo gomila gvožđa koja može uvek da se zameni. Sa druge strane, vi ste nezamenljivi.

Lična zaštitna oprema je poslednja linija odbrane vozača motocikala. Ona kao da nije potrebna sve dok se ne desi nezgoda, a kada se desi, onda vam život i zdravlje zavisi od nje.

Nezgode se dešavaju. Možda vašom krivicom, a možda i tuđom. Najveći broj nezgoda se dešava u gradovima, na relacijama blizu kuće ili na svakodnevnim trasama do posla, škole, prijatelja, itd.

Mi savetujemo da pre kupovine motocikla, prvo kupite kompletnu opremu, pa tek onda za novac koji vam ostaje kupite motocikl. Porazgovarajte sa nekim motociklistom koji je imao nezgodu. Ne postoji nijedan jedini na svetu koji vam neće reći da u tom trenutku nije želeo da ima kompletnu opremu.

Ne vežbaš nakon položene A1/A2/A kategorije

Svaki dvotočkaš zahteva visok nivo veštine i znanja da bi se njime bezbedno upravljalo. Obuka u auto-školi nije dovoljna da vas formira.

Što duže odlažete vežbanje na parkingu/poligonu, to su veće šanse da ćete se formirati kao motociklista sa propustima koje će se kasnije teško korigovati. Šta treba da se vežba?

Pre svega treba čitati tekstove koji skreću pažnju na bezbednost i rizike, biti upoznat sa činjenicom koju navodimo ispod.

Motocikl koji se kreće 60 km/h, a iznenada treba da ukoči u potpunosti, sa jakim kočenjem na dobroj podlozi sa vozačem koji zna šta radi… Pogodite? Treba mu ~ 17.5 metara. Kada je početnik u pitanju, ova brojka može ići i preko 30 metera. Zašto?

Zato što još uvek ima sporu reakciju, strah od blokiranja prednjeg točka, sporije donosi odluku i još uvek ne koristi optimalno obe kočnice. Ovo su brojke dobijene istraživanjima MSF-a (Motorcycle Safety Foundation). Konkretnu analizu kočenja možete pogledati na ovom linku

Kočenje je jedna od fundamentalnih veština, zato smo je uzeli za primer kako biste bolje razumeli koliko drastične razlike mogu biti između početnika i nekoga ko zna šta radi. Zato je na vama, da na poligonu vežbate kočenje, vožnju u kružnici koja simulira prolazak kroz krivinu, slalom, itd. Ako je moguće, prijavite se na neki od kurseva vožnje koji vam je dostupan u blizini.

Kupiš pogrešan motocikl

Šta bi bio pogrešan motocikl? Onaj motocikl koji je previsok, pretežak ili preskup za vaš džep. Često i sa previše snage.

Naravno da svako pri izboru motocikla ima želje i ukus. Problem kod prvog motocikla je to što početnik još uvek nije formiran motociklista. On još uvek traži sebe po pitanju stila vožnje i upotrebe motocikla. Zato treba birati univerzalni/neutralni motocikl, koji je jeftin i ima manje snage.

Svrha prvog motocikla je da na njemu naučite da vozite. To učenje podrazumeva da vam se taj motocikl prevrne u mestu, pokvari, da istrpi vašu nestručnost i najbitnije da vam oprosti greške. Što je motocikl snažniji, to je manje tolerantan na greške. Što je snažniji, traži istančaniju kontrolu, a to znači da ćete teže savladati osnovne veštine. Zato je mali jeftin motocikl blagoslov za novog vozača. Učite da vozite bez straha i tenzija što ćete preturiti motocikl dok vežbate.

Vozite ga par godina, ima vremena za izbor “onog pravog” motocikla.

Precenjuješ sopstvene veštine

Nakon polaganja i par meseci vožnje, gledanja raznih tutorijala na “Youtube” možete doći u zamku da ste spremni.

Do takvog utiska može se doći ukoliko ste imali dovoljno sreće tih nekoliko meseci. Ako ste podcenili potrebne veštine za upravljanje motociklom ili precenili trening. To je sve super dok vas saobraćaj ne baci u nezgodnu situaciju ili sami sebe dovedete u nezgodan položaj.

Pazite se lažnog samopouzdanja i ne oslanjajte se na elektronske asistencije motocikla kao što su kontrola proklizavanja, itd. Ni električni skuter nije za podcenjivanje, a tek motocikl nije. Koliko god da ima kubika.

Imaš “loše društvo”

Budući motociklisti često imaju želju da se voze i pridruže formalnim ili neformalnim grupama motociklista radi vožnje. Grupne vožnje su zaista fenomenalne. Lep je osećaj voziti u velikoj koloni i istovremeno je idealna prilika za druženje.

Problem kod grupnih vožnji je taj što se tu često nađu različiti tipovi vozača. Tada dolazi do stezanja i rastezanja grupe, gde uvek neko juri za nekim ili čeka nekoga. Grupne vožnje mogu biti naporne za početnika, pogotovo ako zaostaju, kada moraju da prate formaciju ili da voze dok im treba pauza i sl. Nije retkost da se u takvim vožnjama desi izletanja sa puta ili pad jer početnik pokušava da vozi izvan svoje zone komfora da bi se zadržao u grupi. A to je uvek recept za loš dan.

Drugo, niko nije dužan niti će posebno da vodi računa o vama kao početniku. Smatra se da ste odrasla, odgovorna osoba koja zna šta radi. Najgora varijanta je da vozite sa nekom grupom koja vozi i ohrabruje vas da vozite sa njima na način koji je pogrešan. Ima i toga. Zato u takvim slučajevima, pozdravite se sa svima, zahvalite se na vožnji i put od tog trenutka nastavite sami.

Hoćeš odmah da budeš brz

Ako vam je cilj, da kupite odmah dobar motocikl, opremu, upišite sve moguće treninge da bi bili brzi… Ulazite u vrlo rizičnu priču.

Ovo je donekle opravdano ako želite da se vozite rekreativno na stazi. U javnom saobraćaju biti najbrži, može vas odvesti u katastrofalno preigravanje.

Suština opreme i treninga je bezbednost, nije brzina. Ako mislite da će vas veština spasiti u javnom saobraćaju, donekle ste u pravu, ali ne u potpunosti. Jedno je biti sposoban proći kroz krivinu brzo, drugo je kada u toj krivini naletite na prosuto ulje ili traktor sa prikolicom. Tada ste zapali u pat poziciju.

U takvoj situaciji, prva linija odbrane je bila ta da se zamislite, šta ako pri ovoj brzini nešto ima u krivini? Pa smanjite brzinu dok se ne uverite da je bezbedno. Ako samo uletite, pa posle morate da se “čupate” na veštinu, već ste jednom nogom u problemu. Pa i da prođete tako deset puta, možda nećete moći jedanaesti put.

Brzina nije sama po sebi cilj. Brzina dolazi kao gratis pojava usled kompetentnog i sigurnog vladanja nad motociklom. Brzina je sigurnost i konstantnost, ne puko zavrtanje gasa i obaranje u krivini.

Na kraju svega, poštujte motocikl

Održavajte i brinite se o motociklu. Koliko ga čuvate, toliko će i on čuvati vas. Traži znanje, odgovornost i disciplinu.

Foto: Shutterstock.com

 

Saveti na e-mail

Prijavi se na našu mejling listu. Prati preko mejla najnovije savete sa našeg sajta.

Komentara: 0
Pregleda: 221
Ocena: 5
 

Dopadaju ti se saveti?
Prijavi se da ih dobijaš na e-mail.